FIND YOUR DISCOUNT up to 15% OFF CODE: SAVE15
Zdrowie

22-09-2020

Sen – klucz do zregenerowanego organizmu!

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

Sen – klucz do regeneracji organizmu?

Co zrobić aby nasz sen był efektywniejszy;

Aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta – to dwa główne czynniki, które przychodzą nam na myśl w drodze o zdrowszą i lepszą sylwetkę. Zapominamy często jednak o odpowiedniej regeneracji, która odgrywa również niemałą rolę!

Sen – nr 1 regeneracji?

Zdecydowanie tak!

Regeneracja – słowo, które każda aktywna osoba powinna znać jak wynik 2+2. To od niej w głównej mierze zależy nasze samopoczucie, efekty w sylwetce, stan zdrowia. Sen jest najlepszym sposobem na regenerację naszego organizmu i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Z tego też powodu nie możemy go zaniedbywać! Zadbajcie zatem aby w ciągu doby poświęcić 7-8 godzin na sen, a uwierzcie mi – poczujecie się zdecydowanie lepiej!

Co zrobić aby nasz sen był efektywniejszy.

Higiena snu, a więc odpowiednie przygotowanie może się wydawać dość dziwne, ale uwierzcie mi, że warto. Wystarczy naprawdę kilka rzeczy zamienić przed snem, abyśmy rano wstali jeszcze bardziej wypoczęci, a co za tym idzie – lepiej się czuli przez cały dzień! Na co w takim razie należy zwrócić uwagę przed snem?

Ostatni posiłek zjedz o odpowiedniej porze!

Nasz organizm nie lubi zasypiać ani głodny ani najedzony. W trakcie snu mamy wypoczywać, a nie męczyć nasze ciało trawieniem pożywienia zjedzonego przed samym zaśnięciem. Dlatego dobrze jest zjeść ostatni posiłek maksymalnie godzinę przed zaśnięciem, aby nasz organizm już wcześnie strawił większą część jedzenia. Warto jednak także zadbać o to abyśmy się nie kładli głodni, gdyż to również negatywnie może wpłynąć na jakość naszego snu i wybudzenie się w środku nocy!

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni!

Może się wydawać dość dziwne – jednak temperatura w sypialni będzie miała znaczenie. Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym śpimy to około 21 stopni. Dobrze jest także przed samym zaśnięciem przewietrzyć sypialnię!

Unikaj ekspozycji na niebieskie światło przed snem!

Ekspozycja oczu na działanie niebieskiego światła – pochodzącego z urządzeń elektrycznych takich jak telewizor, komórka, laptop – negatywnie wpływają na produkcję melatoniny w naszych oczach, a to ma bezpośrednie przełożenie na jakość naszego snu. Zatem godzinę przed snem ograniczaj już korzystanie z tych urządzeń na rzecz książki.

Na 2 godziny przed snem zrezygnuj z mocnego treningu!

Mocny trening – zwłaszcza interwałowy bardzo mocno pobudza organizm do dalszej pracy, a w przypadku snu chodzi nam o to aby ten organizm powoli wyciszać. Dlatego jeśli masz taką możliwość – planuj jednostkę treningową trochę wcześniej!

Ustabilizuj swój rytm dobowy!

Stałe pory zasypiania oraz wstawania również przyczyniają się do jakości snu, a co za tym idzie – do poprawy naszego samopoczucia. Warto zasypiać w godzinach 22-23, a budzić się w godzinach 6-7. W głównej mierze ma to wpływ na uregulowanie uwalniania poszczególnych hormonów, co przekłada się na zachowanie odpowiedniej ilości energii oraz regenerację organizmu.

Natłok pracy, obowiązków rodzinnych, treningi – na wszystko trzeba znaleźć czas i jakoś sobie „poukładać dzień”. W planowaniu dnia nie zapominajcie jednak o tym aby poświęcić 6-8 godzin na sen. Jest to niezwykle ważne, a pozytywne skutki takiego działania odczujecie niemalże od razu!

Michał Lebiest

Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Sleep-ER Nocna Formuła Regeneracyjna - 225g

69,99 PLN
Zobacz produkt

Essence Ashwagandha - 90 tabl.

35,00 PLN
Zobacz produkt

Formotiva Night Aid - 60 kaps.

38,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść