-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Orzechy w diecie – czy warto je spożywać?

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś które orzechy szczególnie warto włączyć do swojej diety? Czy wiesz jak wyglądają różne gatunki orzechów pod kątem składników odżywczych? Czy możemy odczuwać jakieś negatywne aspekty konsumowania orzechów? Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości!
Orzechy w diecie – czy warto je spożywać?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jak wyglądają różne gatunki orzechów pod kątem składników odżywczych,
  • jakie mogą być negatywne aspekty konsumowania orzechów,
  • które orzechy szczególnie warto włączyć do swojej diety.

Różne rodzaje orzechów

Ile rodzajów orzechów jesteś w stanie wymienić? Wiesz jakie są między nimi różnice, jeśli chodzi o ich właściwości i zawartość składników odżywczych? Jak myślisz – istnieją racjonalne przesłanki, by wprowadzić je do swojego codziennego jadłospisu? Warto byłoby odpowiedzieć sobie na te pytania, ponieważ orzechy stanowią preferowane przez wielu entuzjastów źródło kwasów tłuszczowych, zarówno w postaci "surowej", jak również uwielbianego przez niektórych masła orzechowego. Zatem co takiego kryją w sobie dostępne na rynku gatunki orzechów?

Wartości odżywcze dla poszczególnych orzechów na 100g produktu:

  1. Orzechy laskowe:
    Ilość kcal: 628; Tłuszcze: 60,8g; Białko: 15g; Węglowodany: 16,7g; Błonnik: 9,7g
  2. Orzechy włoskie:
    Ilość kcal: 654; Tłuszcze: 65,2g; Białko: 15,2g; Węglowodany: 13,7g; Błonnik: 6,7g
  3. Orzechy brazylijskie:
    Ilość kcal: 659; Tłuszcze: 67,1g; Białko: 14,3g; Węglowodany: 11,g7; Błonnik: 7,5g
  4. Nerkowce:
    Ilość kcal: 553; Tłuszcze: 43,9g; Białko: 18,2g; Węglowodany: 30,2g; Błonnik: 3,3g
  5. Migdały:
    Ilość kcal: 579; Tłuszcze: 49,9g; Białko: 21,2g; Węglowodany: 21,6g; Błonnik: 12,5g
  6. Pistacje:
    Ilość kcal: 572; Tłuszcze: 45,8g; Białko: 21,1g; Węglowodany: 28,3g; Błonnik: 10,3g
  7. Orzechy makadamia:
    Ilość kcal: 718; Tłuszcze: 75,8g; Białko: 7,9g; Węglowodany: 13,8g; Błonnik: 8,6g
  8. Orzechy pekan:
    Ilość kcal: 691; Tłuszcze: 72; Białko: 9,2g; Węglowodany: 13,9g; Błonnik: 9,6g
  9. Orzeszki pinii:
    Ilość kcal: 673; Tłuszcze: 68,4g; Białko: 13,7g; Węglowodany: 13,1g; Błonnik: 3,7g
  10. Orzeszki ziemne:
    Ilość kcal: 587; Tłuszcze: 49,7g; Białko: 24,4g; Węglowodany: 21,3g; Błonnik: 8,4g

Popularne arachidy to tak naprawdę rośliny strączkowe, a nie orzechy jak są powszechnie postrzegane!

Czy są jakieś minusy spożycia orzechów?

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż o ile orzechy mogą stanowić wartościowe źródło jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego, witamin i minerałów, o tyle dla niektórych osób mogą być one produktem nie do końca korzystnym. Orzechy zaliczane są to grupy najczęstszych alergenów pokarmowych, ze względu na obecność białek – albumin 2S oraz legumin, przez co mogą stanowić aktywatory reakcji. Orzechy należy spożywać w umiarkowanych ilościach, ponieważ często stosunek kwasów omega-6 do omega-3, występujących dodatkowo w formie kwasu alfa-liponowego, którego konwersja do niezbędnych kwasów EPA i DHA jest dosyć mocno ograniczona, jest niezbyt korzystny, co powoduje nasilenie powstawania stanów zapalnych.

Ostateczne rozstrzygnięcie – które orzechy wybierać?

Analizując dokładniej stosunki poszczególnych kwasów tłuszczowych najlepszym wyborem ze względu na wysoką zawartość kwasów z rodziny omega-9 i stosunkowo niską omega- 6 będą orzechy laskowe, nerkowce oraz makadamia.

Jeśli kupujesz orzechy wybieraj te świeże i niełuskane. Łupin pozbywaj się bezpośrednio przed spożyciem, gdyż ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych łatwo ulegają utlenianiu i tracą wiele ze swoich właściwości prozdrowotnych.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię