-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

5 pomysłów na "samurajskie" kolacje

Dieta samuraja, stanowiąca wzbogaconą o bezglutenowe źródła węglowodanów wersję diety paleo, została opracowana przez dietetyka i trenera w jednej osobie – Nate’a Miyaki’ego, celem jak najefektywniejszego wsparcia osób wykazujących wysoką aktywność fizyczną oraz chcących pracować nad swoją sylwetką.
5 pomysłów na "samurajskie" kolacje
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Dieta samuraja, stanowiąca wzbogaconą o bezglutenowe źródła węglowodanów wersję diety paleo, została opracowana przez dietetyka i trenera w jednej osobie – Nate’a Miyaki’ego, celem jak najefektywniejszego wsparcia osób wykazujących wysoką aktywność fizyczną oraz chcących pracować nad swoją sylwetką.

Model żywienia wzorowany na sposobie odżywiania japońskich wojowników może być dla wielu osób zdroworozsądkowym kompromisem, ponieważ nie zakłada bardzo restrykcyjnych eliminacji szerokiej gamy produktów, nakazuje jednak pozbycie się pszenicy i nabiału, a opiera się za to na pokarmach nieprzetworzonych. Dlatego jeśli chcesz spróbować nowego modelu żywienia, wyciągnij swoją kuchenną katanę lub wakizashi i zacznij od przygotowania niecodziennej kolacji!

Propozycja nr 1. Bananowy koktajl na mleku kokosowym

Składniki:

- banan – 2 sztuki

- orzechy nerkowca – 2 łyżki

- masło orzechowe – 2 płaskie łyżki

- kakao – 2 płaskie łyżki

- mleko kokosowe – 1 szklanka

 5 pomysłów na

Sposób przygotowania:

Banana obierz i pokrój na kawałki. Wsyp kakao do mleka kokosowego i wymieszaj. Umieść wszystkie składniki w pojemniku blendera i dokładnie zblenduj na jednolity koktajl.

Czas przygotowania: 5 minut

Ilość porcji: 1

Propozycja nr 2. Kurczak Cajun

Składniki:

- pierś z kurczaka – 400g

- ryż – 200g

- awokado – 1 sztuka

- papryka – 3 sztuki

- cebula – 4 małe sztuki

- oliwa z oliwek – 2 łyżeczki

- natka pietruszki / kolendra – 4 garści

- kumin – 5 łyżeczek

- czosnek granulowany – 5 łyżeczek

- sól i pieprz – 2 szczypty

- pieprz cayenne – 1 łyżeczka

- tymianek - 1 łyżeczka

- papryka słodka - 3 łyżeczki

- oregano - 3 łyżeczki

- sok z cytryny – 1 łyżeczka

Sposób przygotowania:

Pierś z kurczaka umyj, osusz i pokrój w plastry podobnej grubości. Przygotuj mieszankę przypraw cajun: wymieszaj jedną łyżeczkę tymianku, pieprzu cayenne, pieprzu, czosnku granulowanego oraz jedną łyżkę papryki słodkiej, oregano i soli. Kurczaka przełóż do miski i polej sokiem z cytryny, 1 łyżeczką oliwy z oliwek, mieszanką przyprawową, następnie odstaw na 15 minut. Ugotuj ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pokrój cebulę i paprykę w plastry. Posiekaj kolendrę/natkę pietruszki. Na patelni rozgrzej łyżeczkę oliwy z oliwek, dodaj paprykę, cebulę, kolendrę, kumin, dopraw solą i pieprzem, podsmażaj przez około 10 minut. Na rozgrzanej patelni grillowej ułóż plastry kurczaka i grilluj po około 6-7 minut z każdej strony. Obierz awokado i pokrój w plasterki. Ułóż na talerzu kurczaka, ryż, awokado, warzywa i posyp listkami kolendry.

Czas przygotowania: 40 minut

Ilość porcji: 2 porcje

Propozycja nr 3. Malinowy budyń jaglany

Składniki:

- kasza jaglana – ¾ szklanki

- olej kokosowy nierafinowany – 1 łyżeczka

- kakao – 1 łyżka,

- daktyle – 1 garść

- maliny – 1 garść

- mleczko kokosowe – około ½ szklanki (jeśli wolisz rzadszą konsystencję)

Sposób przygotowania:

Ugotuj kaszę jaglaną na wodzie w stosunku 2:1 do miękkości. Namocz daktyle na kilka minut we wrzącej wodzie. Ugotowaną kaszę zblenduj w jednym naczyniu na jednolitą masę z daktylami, olejem kokosowym, kakao (w razie potrzeby dolej mleczka kokosowego). Przełóż otrzymany budyń do miseczek i umieść na wierzchu maliny.

Czas przygotowania: 20 minut

Ilość porcji: 1

Propozycja nr 4. Zupa z batatów i marchewki z ciecierzycą

Składniki:

- marchewka – 7 sztuk

- batat – 1,5 sztuki

- cebula – 1 sztuka

- ciecierzyca – 1 puszka (około 240g)

- imbir – 2 plastry

- czosnek – 2 ząbki

- kumin – 1 łyżeczka

- suszona kolendra – 1 łyżeczka

- papryka słodka – 1 łyżeczka

- curry – ½ łyżki

- oliwa z oliwek – 2 łyżeczki

- cynamon – ½ łyżeczki

- sól i pieprz - szczypta

 5 pomysłów na

Sposób przygotowania:

Obierz i pokrój cebulę, czosnek i imbir, podsmaż w garnku na rozgrzanej oliwie przez 2 minuty. Obierz marchew i batata, pokrój na kawałki, dodaj do garnka i podsmażaj przez kolejne 2 minuty. Zawartość garnka przypraw kuminem, cynamonem, kolendrą i papryką, podsmaż przez 4 minuty, zalej 800ml wody, a następnie gotuj przez 25 minut. Odsącz ciecierzycę i wysyp ją na blaszkę wyłożoną papierem, polej łyżeczką oliwy z oliwek, posyp curry. Piecz przez około 25-30 minut w temperaturze 180 stopni. Zblenduj zupę, jeśli jest zbyt gęsta dodaj jeszcze wody, nalej do misek i posyp pieczoną ciecierzycą.

Czas przygotowania: 45 minut

Ilość porcji: 2 porcje

Propozycja nr 5. Sałatka nicejska

Składniki:

- oliwki – 1 garść

- jajko – 1 sztuka

- ziemniak – 2 sztuki

- fasolka szparagowa - 1½ garści (około 200g)

- pomidorki koktajlowe – 15 sztuk

- tuńczyk - ½ opakowania (50g)

- mix sałat – 150g

- cebula czerwona – ½ sztuki

Sos:

- ocet winny – 4 łyżki

- czosnek – 1 ząbek

- musztarda – 1 łyżeczka

- oliwa z oliwek – 1 łyżeczka

- sól i pieprz - szczypta

Sposób przygotowania:

Ugotuj jajko na twardo – około 9 minut od zagotowania wody, ostudź i obierz. Ugotuj fasolkę do miękkości, tak samo postąp z ziemniakami. Oliwki, pomidorki i cebulę pokrój. Składniki niezbędne do przygotowani sosu umieść w słoiczku i wstrząsaj energicznie do uzyskania jednolitego sosu. Ugotowane ziemniaki i jajko pokrój w plasterki. Umieść na talerzu sałatę, pozostałe składniki stałe, a wszystko polej przygotowanym sosem.

Czas przygotowania: 35 minut

Ilość porcji: 1 porcja

5 pomysłów na

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię