11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11

L-tryptofan - kiedy i dla kogo?

L-tryptofan – kiedy warto stosować i na co ma wpływ?

Wahania nastroju, spadki energii, otępienie, napady lękowe, depresja. Jeśli cokolwiek z wymienionych objawów lub schorzeń Cię dotyczy, powinieneś przeczytać ten artykuł. Tryptofan to prekursor serotoniny, a także melaniny. L-tryptofan to forma tryptofanu, która umieszczana jest w preparatach suplementacyjnych. Tryptofan jest aminokwasem aromatycznym, egzogennym, co oznacza, że nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka i niezbędne jest jego dostarczanie z zewnątrz (z pożywieniem/suplementacją). Sprawdź czy dostarczasz produkty, które są jego źródłem.

Tryptofan jest niezbędny do produkcji białek i wielu enzymów. Przez to, że odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego, a jego niedobór powoduje spadek energii, gorsze samopoczucie, a w skrajnych przypadkach może powodować lub nasilać depresję.

Tryptofan dla Ciebie:

Tryptofan w wygodnym opakowaniu
54,98 PLN
Zobacz Produkt
Tryptofan w zestawie
99,98 PLN
Zobacz Produkt

Dlaczego tryptofan wpływa na nasze samopoczucie i sen?

Tryptofan bierze udział w wytwarzaniu serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia oraz melatoniny, która odpowiada za rytm okołodobowy organizmu. Po wchłonięciu L-tryptofanu z pożywienia nasz organizm przekształca go w związek, który ma bardzo skomplikowaną nazwę, a mianowicie 5-hydroksytryptofan, a następnie w serotoninę, melatoninę i witaminę B6

Serotonina to hormon, który przekazuje sygnały między komórkami nerwowymi. Powoduje również zwężenie naczyń krwionośnych. Zmiany poziomu serotoniny w mózgu mogą wpływać na nastrój. Bez odpowiedniej ilości tryptofanu dochodzi do niedoboru serotoniny w organizmie, co skutkuje spadkiem nastroju, stanami lękowymi, bezsennością, agresywnością, a nawet depresją. W leczeniu depresji stosuje się leki z grupy wychwytu zwrotnego serotoniny, które powodują, że taka sama ilość tego neuroprzekaźnika działa dłużej i intensywniej. Aby podwyższyć poziom serotoniny w mózgu warto zatem przyjmować tryptofan w postaci suplementów.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Trec Sleep-ER Nocna Formuła Regeneracyjna - 225g
69,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Vitality Melatonin - melatonina w kapsułkach - 90 kaps.
15,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Effective Line GABA + Melatonin - 90 tabl.
34,99 PLN
Zobacz Produkt

Melatonina z kolei jest ważna dla snu (o czym pisałam już wcześniej artykuł), a witamina B6 jest niezbędna dla metabolizmu energetycznego.

Jak wykazały badania, L-tryptofan jest również pomocny w odchudzaniu, ponieważ pomaga kontrolować apetyt na węglowodany. Tryptofan wpływa także na laktację i usprawnia mechanizmy odpornościowe organizmu.


Masz problemy z układem pokarmowym?

Niedobory są znacznie częstsze u osób z zapalnymi chorobami przewodu pokarmowego (IBS, Sibo) oraz z uszkodzeniem wątroby, ponieważ w tych stanach zdolność do jego absorpcji (wchłaniania) ulega zakłóceniu. Niezdrowe nawyki żywieniowe oraz intensywny, pełen strezu tryb życia także mogą prowadzić do niedoborów tego aminokwasu, co może skutkować zaburzeniami nastroju a nawet zwiększonym ryzykiem zachorowania na depresję.

Duże ilości tryptofanu znajdują się w produktach spożywczych zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Do najbogatszych w ten związek produktów roślinnych zalicza się: pestki dyni, pestki słonecznika, nasiona sezamu, siemię lniane, orzechy ,czy płatki owsiane. W produktach zwierzęcych najwięcej tryptofanu jest w rybach i mięsie drobiowym.


Zawartość tryptofanu w wybranych produktach spożywczych (wg standardów Departamentu Żywienia – USA)


Podsumowanie

Warto wiedzieć, że osoby, które obserwują u siebie problemy ze snem i jednoczesne spadki energii, ospałość, niechęć do codziennych czynności i trudności z mobilizacją do działania mogą zacząć przyjmować produkty zawierające tryptofan. Zwykle towarzyszą mu inne substancje aktywne korzystnie wpływające na działanie układu nerwowego, m.in. niacyna. Wszelkie suplementy należy jednak dobrać indywidualnie do przypadku.


Piśmiennictwo:
- Stępień A., Walecka-Kapica E., Błońska A., Klupińska G.: Rola tryptofanu i serotoniny w patogenezie i leczeniu zespołu jelita drażliwego. Folia Medica Lodziensia, 2014
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3246461/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908021/

Paulina Górka

Promotorka Bodypak. Trener personalny i dietetyk kliniczny po Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz certyfikowany trener personalny. Ponadto uczestniczka wielu szkoleń o tematyce zarówno dietetycznej jak i treningowej. Na co dzień prowadzi pacjentów dietetycznie online oraz prowadzi treningi personalne z dojazdem i wirtualnie. Specjalizuje się w dietoteapii chorób autoimmunologicznych (m.in. Hashimoto, IO). Jej pasje to trening siłowy, joga i jazda konno.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Sleep - 60 kaps.

54,99 PLN
Zobacz produkt

Formotiva Night Aid - 60 kaps.

38,99 PLN
Zobacz produkt

Formotiva ZMBalance - 60 kaps.

37,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak