-15% na całe zamówienie od 199 pln  KOD: MAJ2024

Detoks organizmu

W artykule odpowiadamy na pytanie dlaczego oczyszczanie organizmu jest niezbędne, a także jak wesprzeć procesy detoksykacyjne poprzez codzienne żywienie. Przeczytaj i dowiedz się więcej, a następnie wprowadź odpowiednie zmiany w swoim stylu życia, aby skutecznie pozbyć się toksyn z organizmu!
Detoks organizmu
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • dlaczego oczyszczanie organizmu jest niezbędne,
  • jak wesprzeć procesy detoksykacyjne poprzez żywienie,
  • jakie zmiany wdrożyć w całym stylu życia, aby wpłynąć na pozbywanie się toksyn.

Czy słyszałeś, że terapia sokami owocowo-warzywnymi, wprowadzenie kilkudniowej głodówki czy zabieg hydrokolonoterapii to świetny pomysł na tzw. "detoks", czyli oczyszczenie organizmu? Nie kwestionując zalet, jakie mogą nieść za sobą poszczególne koncepty w różnych aspektach zdrowotnych, tak jeśli doprowadzasz do pewnego stanu miesiącami, a nawet latami, możesz to odmienić w mgnieniu oka? Sam chyba widzisz, że to nie brzmi rozsądnie. Co zatem warto zrobić, by wspomóc procesy usuwania toksycznych substancji?

Musisz na wstępie zrozumieć, że procesy detoksykacyjne zachodzą w organizmie przez okrągłe 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest to sprawa niebywale istotna, ponieważ z substancjami zaburzającymi metabolizm komórkowy, które w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania mamy styczność każdego dnia. Dodatki do żywności, składniki kosmetyków, dym papierosowy to tylko niektóre źródła zagrożenia.

W jaki sposób zadbać o detoksykację?

Skuteczne oczyszczanie z toksyn zależy od sprawnego funkcjonowania wielu układów organizmu, dlatego warto jest zadbać o poprawę wydajności tych procesów na wielu poziomach.

  1. Liczą się małe, ale regularne kroki. Jak rzekł Albert Einstein: "Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów". Jeśli chcemy pozbyć się toksyn to zadbajmy o to, by nie dostarczać ich ponownie do organizmu.
  2. Zamień jedzenie na pożywienie. Zrezygnuj z wysoko przetworzonych produktów. Wprowadź do swojego menu najróżniejsze owoce i warzywa, gdyż każde z nich stanowi bogactwo rozmaitych związków o działaniu antyoksydacyjnym. Wybieraj dobrej jakości rodzaje mięsa i ryb, które nie będą źródłem kolejnych niepożądanych substancji.
  3. Odpuść sobie mocne smażenie i grillowanie, a zamiast tego częściej przygotowuj swoje potrawy wybierając gotowanie, duszenie czy pieczenie bez długiego przypiekania.
  4. Wesprzyj pracę wątroby, która w głównej mierze odpowiada za transformację toksycznych substancji do związków o mniejszej szkodliwości. Przydatny może okazać się ostropest plamisty czy N-acetylocysteina.
  5. Zadbaj o jelita, ponieważ są one znacznie narażone na kontakt z wieloma szkodliwymi substancjami, a przecież ich niewydolna praca wpływa na przenikanie tychże niepożądanych substancji do krwioobiegu. Stosuj w tym celu prebiotyki oraz probiotyki, wzbogać dietę w błonnik, unikaj zaś glutenu, cukru, tłuszczów trans.
  6. Zrezygnuj z korzystania z wszelkich używek.
  7. Korzystaj z sauny na podczerwień przynajmniej raz w tygodniu.
  8. Pij regularnie płyny - najlepsza będzie oczywiście woda, a także herbaty - zielona, czerwona, biała, gdyż prawidłowe nawodnienie umożliwia prawidłową pracę nerek.
  9. Podejmuj regularną aktywność fizyczną, która owocuje lepszym ukrwieniem tkanek, skuteczniejszym odprowadzaniem zbędnych produktów przemiany materii z moczem, a także pozbywaniem się wielu toksyn wraz z potem.
  10. Zadbaj o czystość powietrza, którym oddychasz - zastosuj filtry lub znajdź rośliny wpływające na jego oczyszczanie i rozmieść je w swoim domu.


Bibliografia:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6000740/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5105045/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942919/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312275/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488002/

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię