-15% na całe zamówienie od 199 pln  KOD: MAJ2024

Efekty biegania

Bieganie, jak i każdy sport uprawiany sukcesywnie, ma nieodzowny wpływ na nasze ciało. Jest to aktywność lubiana w każdym kręgu społecznym, niezależnie od wieku czy płci. Uprawiana jest rekreacyjnie, zawodowo, dla poprawienia zdrowia fizycznego, psychicznego czy wyglądu ciała. Jest to jeden z nielicznych sportów, gdzie aby zacząć wcale nie trzeba mieć drogiego, specjalistycznego sprzętu – a nawet jeśli, wyposażenie sprowadza się do kilku rzeczy,
Efekty biegania
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Jak bieganie wpływa na nasze ciało?

Bieganie, jak i każdy sport uprawiany sukcesywnie, ma nieodzowny wpływ na nasze ciało. Jest to aktywność lubiana w każdym kręgu społecznym, niezależnie od wieku czy płci. Uprawiana jest rekreacyjnie, zawodowo, dla poprawienia zdrowia fizycznego, psychicznego czy wyglądu ciała. Jest to jeden z nielicznych sportów, gdzie aby zacząć wcale nie trzeba mieć drogiego, specjalistycznego sprzętu – a nawet jeśli, wyposażenie sprowadza się do kilku rzeczy, które bardzo łatwo nabyć w każdym sklepie sportowym. Najważniejszym czynnikiem są chęci. A dalej możemy tylko spodziewać się efektów.

Bieganie niesie ze sobą szereg dobrodziejstw dla naszego organizmu, ale również i wady. Co prawda możemy wymieć więcej dobrego niż złego, jednakże w tym artykule poruszymy obie strony tego sportu.

Pierwsze efekty zauważamy już podczas aktywności i po jej zakończeniu. Endorfiny. Duma z ukończonego biegu, wzrost motywacji, lepsze samopoczucie. I chociaż początki to często walka z samym sobą, finalnie poziom energii jest tak ogromny, iż wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

Efekty biegania

Natomiast długoterminowo?

1. Wprowadzenie aktywności wiąże się z wydatkowaniem energii na wspomnianą wyżej czynność. Energia, którą zużywasz podczas biegania, pomaga zwiększyć objętość spalanych kalorii. A im bardziej intensywny bieg, tym więcej kalorii zostanie spalonych. Potocznie ujmując – bieganie może przyczynić się do spadku masy ciała poprzez spalanie tkanki tłuszczowej (o ile nie zmieniamy podaży kcal wprowadzając aktywność lub jemy mniej – bilans zerowy lub ujemny). Tracąc zbędne kilogramy, ciało staje się bardziej smukłe. Co jest miłym dla oka efektem ubocznym uprawiania tego sportu. Innym efektem może być utrzymanie wagi, jeżeli na tym Nam zależy – gdzie jak dobrze wiemy, nadwaga stanowi ogromne zagrożenie chociażby dla serca.

2. Bieganie to aktywność wpływająca korzystnie na pracę serca. Biegając regularnie, obniżasz poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, które są wskaźnikami zdrowia serca.

3. Więcej energii. To kolejny efekt jaki notuje się przy uprawianiu wyżej wymienionego sportu.

4. Prosto ujmując - po pierwsze, podczas biegania organizm notuje zwiększony przepływ krwi, tym samym dostarczana jest większa ilość tlenu do mięśni w całym ciele. Po drugie, regularne bieganie prowadzi do lepszej wytrzymałości sercowo-naczyniowej - umożliwiając naszemu organizmowi bardziej efektywne wykorzystanie energii. Po trzecie, bieganie może pomóc nam lepiej spać i odpoczywać, co prowadzi do większej ilości energii w ciągu dnia.

5. Kolejną fizyczną korzyścią z biegania jest wpływ na mózg. Bieganie nie tylko utrzymuje ciało w dobrej kondycji fizycznej, ale także poprawia zdolności poznawcze. Według Alzheimer's Society, organizacji charytatywnej, liczne badania dowodzą, że regularne ćwiczenia, takie jak bieganie, mogą poprawić pamięć i chronić przed przyszłymi chorobami takimi jak demencja i choroba Alzheimera. Bieganie zwiększa również poziom serotoniny w mózgu, walcząc ze stresem i generując bardziej pozytywny sposób patrzenia na świat.

Skutkami negatywnymi, mogą być na przykład:

6. Poprawa zdrowia psychicznego. Bieganie ma również ogromny zakres korzyści dla zdrowia psychicznego. Liczne badania wykazały, że bieganie może pomóc w walce z depresją, lękiem i innymi zaburzeniami nastroju. Ogólnie rzecz biorąc, może pomóc zmniejszyć uczucie stresu, a także poprawić sen i jego jakość.

Korzyści z ćwiczeń dla osób z depresją kliniczną - PMC (nih.gov)

1. Utrata masy mięśniowej – oczywiście, ciało może się zatem wysmuklić ale doskonale wiemy jak ważne jest utrzymanie odpowiedniej „ilości” i jakości mięśni, na które pracuje się dość ciężko.

Jeśli biegasz w ramach planu utraty tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu mięśni, ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość białka, aby chronić się przed ryzykiem utraty mięśni. Ponadto treningi interwałowe o wysokiej intensywności (HIIT) są polecanym sposobem na trening (tj. Krótsze serie, takie jak sprinty), aby doprowadzić do utraty tłuszczu bez utraty mięśni.

2. Mitem jest stwierdzenie, że bieganie uszkodzi kolana. Natomiast ważne jest aby podjąć działania w celu zmniejszenia szans na rozwój bólu kolan z sukcesywnego wprowadzenia wysiłku. Zbuduj mięśnie nóg, noś odpowiednie obuwie, a może nawet zdecyduj się na podparcie kolana w postaci pasków lub ochraniaczy na kolana.

3. Niektórzy biegacze odczuwają bóle głowy podczas lub po treningu. Istnieją różne teorie na temat tego, dlaczego tak może być, w tym odwodnienie lub rozszerzenie naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki.

4. Czasami bieganie może sprawić, że nasze ciała będą zachowywać się w dziwny sposób. Jednym z częstych efektów ubocznych jest to, że można usłyszeć trzaski podczas schodzenia po schodach, kucania lub wstawania z krzesła. Chociaż może to być niepokojące, według ekspertów rzadko jest to powód do niepokoju. Jeśli jednak zauważysz również ból, powinieneś udać się do lekarza.

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię