-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Czy zdrowa dieta jest droga?

A jak wiemy – kto chce szuka sposobu. Kto nie chce? Powodu. Powyższe to jedne z najczęściej spotykanych wymówek, co do zdrowego trybu życia opartego na racjonalnym i zdrowym odżywianiu
Czy zdrowa dieta jest droga?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Spis treści

 

  • zdrowo = drogo – najlepsza wymówka?

  • zdrowa dieta – co to oznacza?

  • droga dieta – nie zawsze to zdrowa dieta;

  • utrzymanie zdrowej diety przy optymalnych wydatkach.

Kolejne wymówki?

„Zdrowa dieta jest za droga.”

„Nie potrafię jeść zdrowo, kiedy wszystko co zdrowe tyle kosztuje.”

A jak wiemy – kto chce szuka sposobu. Kto nie chce? Powodu. Powyższe to jedne z najczęściej spotykanych wymówek, co do zdrowego trybu życia opartego na racjonalnym i zdrowym odżywianiu (zaraz obok „nie mam czasu” itp.). Finanse dość często ograniczają nasze możliwości nabywania produktów, owszem. Ale wiele osób potrafi zaspokoić podstawowe potrzeby, a nawet i te wyższych rzędów – przy średniej zasobności portfela. I tak tez jest ze zdrową dietą – nie wymaga ona wielkich nakładów finansowych, aby nasze menu ze „śmieciowego” (i również kosztownego!) zmieniło się na odżywcze i za optymalną cenę.

Zdrowo = drogo? Dlaczego?

Przekonanie to utarł schemat, że zdrowy to wyłącznie ekologiczny, z upraw bio itp. Ceny produktów z takim oznakowaniem faktycznie czasami powalają. A wystarczy czytać skład i etykiety, by w gąszczu sklepowych półek znaleźć produkt bez takowej nalepki a o porównywalnej jakości. I co ważne, z niższą często o połowę ceną. Inne pospolite przekonania to produkty superfood, polecane przez massmedia, lokowane przez „znane” twarze. Do produktów o „rewelacyjnych” właściwościach swojego czasu zaliczano nasiona chia, komosa ryżowa czy wodorosty. Często to „superfood” pochodzenia egzotycznego – trudno dostępne i zarazem kosztowne. Massmedia natomiast często nakłaniają do zakupu „supersoków”, „super lekkich batoników”, „superodchudzających płatków” itd. itd… Oczywiście, z dozą ironii. Jak wiemy reklama jest dzwignią handlu, a cena za powyższe jest często kosmiczna. Co więcej – dość często powyższe produkty ze słowem „zdrowy” ma tyle samo wspólnego co rodzime zamienniki na polskich straganach. Wiele z ww. produktów mogą być dodatkami – ale niekoniecznie podstawą zakupów.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Intenson Erytrytol - 1000g

Intenson Erytrytol - 1000g

34,99 pln
6PAK Nutrition Syrup ZERO Advocaat - 500ml

6PAK Nutrition Syrup ZERO Advocaat - 500ml

1 porcja / 0,23 pln
22,99 pln

Zdrowa dieta.

Dwa słowa przedstawiają obraz bardzo ogólnikowo. Aby nie zawężać zakresu tylko do jedzenia, na dodatek drogiego – warto wyjaśnić czym jest zdrowa dieta w szerokim spectrum tego słowa. Dieta – to nie tylko to, co mamy na talerzu. I tutaj kłania się znajomość Piarmidy Zdrowego Żywienia
i Aktywności Fizycznej. I tak, wg ww. piramidy u jej podstawy – czyli najważniejszy filar leży 1. aktywność fizyczna. Zaraz po nim pojawiają się 2. warzywa i owoce. Dalej kolejno: 3. pełnoziarniste zboża i strączki, 4. Nabiał, 5. Ryby, 6. Orzechy, oliwa, pestki. Proste? I właśnie ta prostota pozwala na dokonywanie łatwych wyborów, za które nie musimy przepłacać.

Drogo = niezdrowo?

Warto nakreślić iż wg Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, 2017 należałoby ograniczyć spożycie cukrów prostych, soli, alkoholu czy czerwonego mięsa. Co paradoksalne – właśnie te produkty (ze wskazanych źródeł) bardzo często stanowią największy procent kwoty, jaką zostawiamy w sklepowej kasie. Nikt nie karze radykalnie rezygnować z jedzenia na mieście, pizzy ze znajomymi czy lampką wina do kolacji – jednakże wszystko winno mieć swój umiar. Każdy doskonale zna sytuację z restauracji, gdzie za (niekoniecznie zdrowy) posiłek zostawił sporą część portfela.

Zdrowa dieta i optymalne wydatki

Od czego zacząć? Od zamienników, gdzie wartości odżywcze pozostają na równie wysokim poziomie (czy to superfood czy rodzimy produkt). Przykłady:

  • komosa ryżowa wymiennie na soczewicę
  • borówki na jeżyny
  • łosoś na sardynki czy szprotki
  • chia wymiennie na sezam

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

6PAK Nutrition Protein Wafer - 40g

6PAK Nutrition Protein Wafer - 40g

 opinii (48)
1 porcja / 6,99 pln
6,99 pln

Promocje – o ile mamy wiedzę, co często gości na talerzu i w jakiś ilościach – o tyle przy nadążającej się promocji, można zaopatrzyć się w krotności danego składnika menu.

Opakowania – nie od dziś wiadomo, iż kupując produkty w większych opakowaniach – płacimy mniej, aniżeli wybierając mniejsze odpowiedniki. W przypadku produktów sypkich i suchych jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, gdyż są to produkty o długiej dacie przydatności.

Warzywa i owoce – produkty sezonowe. Matka Natura obdarza Nas bogata gamą produktów
i różnorodnością witamin w jednym. Warto wybierać warzywa/owoce sezonowe, gdzie cena jest najniższa. Można dokonywać ich mrożenia na czas zimowy – pozwala to również zaoszczędzić na kupowaniu mrożonek. Mrożonki same w sobie są również bardzo dobrym pomysłem ze względu na zachowane wartości odżywcze.

Gotowanie samemu. Mimo, iż w grę wchodzi „strata” czasu – czy aby na pewno jest to „strata”? Nie sądzę. Produkty, które przyrządzamy sami są w 100% sprawdzone. Dania gotowe, dania na mieście itp. są o wiele droższe niż te, przyrządzane z tych samych składników we własnym zakresie.

Wybór produktów. Zdrowe płatki owsiane są tańsze aniżeli słodkie płatki śniadaniowe (bardzo często).. Słodzone soki i inne bio eko soczki a woda? Napoje niesłodzone? Inny przykład - 1kg mięsa surowego a np. wędliny. Domowa granola czy domowe przetwory bez cukru – przeliczając na 1kg również wychodzą optymalniej cenowo. Tutaj znowu kwestią jest czas, ale jeżeli mowa o witalności – czy nie jest to warte poświęcenia czasu na zdrowie? Uważam, że jest to nieporównywalny aspekt.

Głownie dążenie do zachowania piramidy żywienia stricte z tą, którą kreuje WHO – determinuje zdrową dietę. Niekoniecznie wydając miliony.

Zobacz jakie mogą być alternatywne koncepcje żywieniowe

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię