12% ZNIŻKI OD 100ZŁ  KOD: CARDIO12
Trening

20-02-2017

Cardio vs. HIIT - co będzie dla Ciebie najlepsze?

Wiele osób chcących zredukować tkankę tłuszczową, zastanawia się jaki trening wybrać – trening cardio czy też HIIT (High Intensity Interval Training – czyt. Intensywny interwałowy trening). Jedno jest jednak pewne, aby rozpocząć dyskusję na temat tego jaki trening jest efektywniejszy – należy wskazać, że bez odpowiednio zbilansowanej diety, trening będzie przynosił małe efekty. Jednak przechodząc do sedna sprawy, a więc jaki trening jest lepszy, jaki okres czasu powinien trwać, jakie powinno być tempo ćwiczeń – w poniższym artykule odpowiemy na powyższe pytania.

Kilka słów o treningu cardio:

Nazywany jest również treningiem aerobowym, podczas którego, energia dla pracujących mięśni dostarczana jest w wyniku przemian tlenowych i stosowany jest głównie w celach redukcji tkanki tłuszczowej (60-70% Hrmax, gdzie Hrmax = 220 - wiek) bądź też wypracowania wydolności tlenowej. Założeniem treningu aerobowego jest „zmuszenie” organizmu człowieka do wykorzystania z tłuszczy jako energii, lecz nie dzieje się to od razu, gdyż na początku organizm czerpie energię z węglowodanów, następnie z aminokwasów, a dopiero na końcu z tłuszczu zapasowego - trudno jednak wskazać po jakim czasie będzie się to odbywało, gdyż każdy organizm jest inny i bardziej wytrenowane osoby mogą do tego potrzebować 20 minut, a niektórzy dużo więcej. Nie bez znaczenia jest tutaj również poziom glikogenu wątrobowego, dlatego warto robić trening cardio po treningu siłowym, bądź na czczo, gdy jego poziom jest niski i powinien trwać od 30 do 60 minut.

Trening HIIT – na czym polega?

Intensywny trening interwałowy polega na przeplataniu wysokiej (ok 90% Hrmax) z niższą (60% Hrmax) intensywnością i trwa od 5-30 minut, a więc jest zdecydowanie krótszy od treningu cardio, a także bardziej zróżnicowany. Dzięki interwałom tracimy znacznie więcej tkanki tłuszczowej, co związane jest z dużo większym wzrostem tempa przemiany materii, który może trwać nawet do 72 godzin po treningu, gdy w przypadku treningu aerobowego jest to okres kilku godzin! Czas trwania okresów intensywnego i umiarkowanego wysiłku można ustalać dowolnie w zależności od swojej kondycji.
 
Podsumowując – każdy z treningów ma swoje wady i zalety. Trening cardio jest dobry zarówno dla osoby początkującej jak i zaawansowanej treningowo, poprawia metabolizm i wspomaga kondycję. Wadą jest jednak jego długość (do 60 minut) jak i monotonność. Trening interwałowy natomiast, jest o wiele krótszy (do 30 minut), działa efektywniej na tkankę tłuszczową, lecz nie jest dla każdego, gdyż m. in. osoby z nadciśnieniem tętniczym, problemami układy sercowo - naczyniowego oraz osoby początkujące nie mogą tego typu treningu wykonywać z uwagi na jego wysoką intensywność.

Nie mniej jednak jeśli jesteśmy osobą początkującą, po kontuzji – wybierajmy trening cardio, lecz jeśli jesteśmy osobą zaawansowaną treningowo i nasze zdrowie nam na to pozwala – zdecydowanie lepszym sposobem na pomoc w redukcji tkanki tłuszczowej, będzie wybranie treningu HIIT.

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Max Carb - 1000g

21,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Light Whey Probiotics - 700g

69,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition CROSS PAK - 320g

59,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak