-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Hardstyle – metoda treningu siłowego cz. II

Bardzo treściwie opisana metoda treningowa hardstyle.
Hardstyle – metoda treningu siłowego cz. II
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Kettlebells pod spoty walki

Kettle przeznaczone dla fajterów, mają wspomagać wszystkie funkcje fizyczne, które wykorzystuje się podczas walki. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń z odważnikami, tak w przypadku wyprowadzania uderzenia czy kopnięcia, generujemy dynamiczny ruch z bioder, po czym rozluźniamy się by nadać ruchowi szybkość, na końcu generujemy mocne przypięcie ciała by uzyskać maksymalną siłę. Całość ruchu wspomagamy wyrzutem powietrza z przepony. Wszystkie te elementy sprowadzają nas do jednego meritum – trening z odważnikami nie może być luźnym bujaniem kettlem. Trening Hardstyle to umiejętność używania zarówno oddechu jak i napięcia ciała w odpowiednich fazach ćwiczenia. Dokładnie tak samo wygląda trening uderzeń i kopnięć.


Zauważ, że docelowy trening osób zajmujących się sportami walki to głównie zmęczenie wytrzymałościowe. Zwróć również uwagę, że żaden czołowy sportowiec dziedzin, w których używa się siły fizycznej, nie trenuje wyłącznie za pomocą elementów wykorzystywanych na zawodach czy turniejach. Strongman wykorzystuje elementy trójboju. Trójboista nie podnosi wyłącznie swoich „maksów”, lecz korzysta z innych metod treningu siłowego. Trening sprinterski sprowadza się nie tylko do biegu ale również do ciężkich przysiadów i ciągów. Dlaczego więc masz dublować elementy wykonywane w trakcie tarczowania, sparingów czy zadaniówek? Zamiast tego zajmij się BUDOWANIEM SIŁY! Jest ona fundamentem dla innych cech fizycznych (o czym mogliście przeczytać w pierwszej części artykułu). Dla przypomnienia - im mięsień silniejszy, tym mniej musi się skurczyć aby wytworzyć określona moc.

Aby Twój trening był efektywny, pracując z kettlami unikaj przetrenowania, ponieważ zmęczenie mięśniowe nie będzie adekwatne do generowania większej siły. Twój wysiłek powinien sprowadzać się głównie do trening układu nerwowego i umiejętności synchronizacji wszystkich mięśni w ciele w pojedynczym ruchu. Jaka jest w tym zaleta dla fajterów ? Przede wszystkim taka, iż trenując w ten sposób możesz stać się dużo silniejszy bez zmieniania kategorii wagowej. Co więcej – taki trening nie spowoduje u ciebie strat w szybkości, elastyczności czy dynamice.                                               
 
Szef Szkolenia Centrum Kettlebell Polska, Director StrongFirst Poland, StrongFirst Instructor SFG2/ SFB/SFL StrongFirst Team Leader oraz założyciel Zielonogórskiej szkoły Full Contact Figth Krav Maga, posiadający wieloletnie doświadczenie w systemach samoobrony i sztukach walki – Dariusz Waluś, wspomina także, iż w treningu dla fajterów, by  móc trenować siłowo, potrzebne są jeszcze 2 elementy – stabilność i mobilność. Mobilne ciało to możliwość pracy z większymi obciążeniami ze zmniejszonym ryzykiem występowania kontuzji. Jest również kluczowa w pracy we wszystkich czterech dystansach walki. Musisz jednak pamiętać, że jest pewna różnica między treningiem mobilności stawów a rozciąganiem mięśni. Bardzo ważnym elementem w treningu każdego fajtera jest rozciąganie. Należy rozciągać się w taki sposób, aby nie wywołać uszczerbku na sile, dynamice, precyzji i szybkości.         

Aby przekonać Ciebie jeszcze bardziej do odważników, warto wspomnieć, że w doświadczonych rękach są one wykorzystywane w trakcie rehabilitacji po odniesionej kontuzji, dlatego odpowiedni trening z odważnikami pozwoli Ci na zminimalizowanie potencjalnych urazów ciała.

„Siła do walki, to praca całego ciała z wolnymi ciężarami. Budowanie siły za pomocą kettlebell jest bezpieczne dla naszych ścięgien i stawów, a silne ciało to mniejsze ryzyko kontuzji”.

„Nie rób tego co jest łatwe, ale to co jest konieczne. Pamiętaj, ze Twoje wyniki są wprost proporcjonalne do ilości i jakości wiedzy jaka dysponujesz. Na szczęście nie wszystko musisz wiedzieć, ale musisz wiedzieć gdzie to znaleźć”.

Trener personalny.

Zostaw opinię