12% ZNIŻKI*  KOD: MIKO12

Johimbina – wsparcie redukcji czy zagrożenie dla zdrowia?

Po johimbinę sięga coraz więcej osób, które są w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Ale czy na pewno jej stosowanie przyniesie same korzyści i możemy ją bezkarnie łykać każdego dnia? Dowiedz się więcej na jej temat!

Czym jest johimbina?

Johimbina to związek organiczny – alkaloid pozyskiwany z kory drzewa rosnącego na terenie Afryki – Johimbiny lekarskiej oraz azjatyckiego krzewu Rauwolfia żmijowa, zaliczany do antagonistów receptora alfa-2-adrenergicznego, a dzięki temu posiadający zdolność do zwiększania aktywności współczulnego układu nerwowego, którego główną funkcją jest mobilizacja organizmu – regulowanie reakcji na stres oraz wyzwalanie odpowiedzi walcz lub uciekaj, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną koncentrację w krwiobiegu dwóch bardzo istotnych dla pracy wielu narządów hormonów – adrenaliny i noradrenaliny, a podążając ciągiem przyczynowo skutkowym pociąga za sobą wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz przyśpiesza pracę serca.

Poziomy, na których johimbina oddziałuje na organizm

Johimbina pomaga w utracie nadmiernej tkanki tłuszczowej:

Działanie johimbiny wpływające na redukcję tkanki tłuszczowej opiera się na wzmożonym wydzielaniu noradrenaliny posiadającej szczególnie silne zdolności do uwalniania nagromadzonego tłuszczu z adipocytów poprzez blokowanie receptorów alfa-2-adrenergicznych odpowiedzialnych za hamowanie lipolizy oraz beta-2-adrenergicznych wspierających ten proces.
Informacje o skuteczności johimbiny w radzeniu sobie z tzw. "oporną tkanką tłuszczową" wynikają z faktu, iż owa tkanka charakteryzuje się dużo koncentracją receptorów alfa-2-adrenergicznych, a dzięki antagonistycznemu do nich działaniu pomaga pozbyć się niechcianych pokładów tłuszczu.

Johimbina poprawa sprawności seksualnej:

Johimbina okazuje się pomocna wśród mężczyzn miewających problemy z dysfunkcją erekcji poprzez zdolność powodowania rozkurczu mięśni gładkich znajdujących się w naczyniach krwionośnych, przez co poszerza ich światło i zwiększa przepływ krwi do narządów płciowych. Należy jednak pamiętać, iż związek ten w żaden sposób nie wpływa na zwiększenie poziomu biosyntezy testosteronu – hormonu odpowiedzialnego za erekcję.

Johimbina ma wpływ na wytwarzanie ciał ketonowych:

Powodowany suplementacją johimbiną wzrost poziomu noradrenaliny, wynikający z blokowania receptorów alfa-2-adrenergicznych, ponad stężenie podstawowe sprzyja produkcji ketonów, dlatego może zwiększać efektywność stosowania diety ketogenicznej w celu przejścia i utrzymania organizmu w stanie ketozy. 

Skutki uboczne Johimbiny:

Badania dotyczące wspomagającego wpływu johimbiny na proces redukcji tkanki tłuszczowej lub pomocnego oddziaływania w przypadku poprawy sprawności seksualnej mężczyzn nie dają jednoznacznych odpowiedzi na temat jej efektywności, a wielu autorów donosi, iż potencjalne skutki uboczne przemawiają na niekorzyść tego związku.

Jakie ryzyko może nieść suplementacja johimbiną?

  • wśród osób posiadających skłonności do częstych wybuchów złości poprzez wpływ na zwiększony poziom adrenaliny w organizmie może potęgować agresywne zachowania,
  • zbyt wysokie dawki mogą doprowadzić do znacznego obniżenia poziomu ciśnienia krwi, przyczyniając się do zawrotów głowy czy omdleń,
  • problemy z zasypianiem,
  • kołatanie serca,
  • bóle głowy,
  • wzmożona drażliwość.

Podsumowanie

Przemyślana suplementacja alkaloidem z johimbiny lekarskiej może korzystnie wpłynąć na pewne funkcje organizmu człowieka. Mimo to zastosowanie tego związku powinno być uprzednio skonsultowane ze specjalistą, który pomoże wykluczyć występujące w zależności od stanu zdrowia i indywidualnych predyspozycji hipotetyczne niepożądane efekty oraz dobierze skuteczne dawkowanie. Ponadto większą skuteczność może wykazywać w połączeniu z kofeiną.
Najlepiej byłoby jednak na samym początku przeszukać sprawdzone źródła informacji i zastanowić się czy na rynku nie są dostępne lepiej przebadane suplementy o dobitniej potwierdzonym skutecznym działaniu, kojarzone ze znikomą ilością efektów ubocznych, które mogłyby rozwiązać dotykające nas problemy zdrowotne, a przy tym nie budzące znaczących kontrowersji (bo do takich zalicza się właśnie johimbina).

Bibliografia

1. https://www.bodybuilding.com/fun/issa33.htm
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9015579
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17214405
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12323115
5. http://suppversity.blogspot.com/2014/04/true-or-false-yohimbine-sheds-stubborn.html
6. https://examine.com/supplements/yohimbine/


Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Universal Animal Cuts - 42 sasz.

289,99 PLN
Zobacz produkt

BioTech Thermo Drine - 60 kaps.

42,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition STIM PAK - 220g

59,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak