-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Tribulus terrestris i jego działanie

Tribulus terrestris – co to takiego? Jak działa? Czy jest bezpieczny? Czego możemy się spodziewać? Odpowiedzi na te pytania poznasz po przeczytaniu tego materiału.
Tribulus terrestris i jego działanie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Tribulus terrestris – co to takiego? Jak działa? Czy jest bezpieczny? Czego możemy się spodziewać? Pokrótce postaram się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Tribulus terrestris jest to łacińska nazwa rośliny, inaczej znanej jako buzdyganek naziemny. Występuje na znacznych obszarach Afryki, Azji, Australii oraz południowej i środkowej Europie. Roślina ta używana jest od tysiącleci w medycynie chińskiej i indyjskiej. Uznawany jest jako afrodyzjak oraz lek uspokajający, poprawiający samopoczucie oraz libido. Od lat 70-tych tribulus zyskał status rośliny, która zwiększa poziom testosteronu oraz pomaga w przyroście masy mięśniowej.

Buzdyganek ma opinie silnego "boostera" testosteronu. Czy aby na pewno? Przyjrzyjmy się jego właściwościom o jakich wiemy na chwilę obecną. Na początek zajmiemy się faktami, które na chwilę obecną wiemy na temat tej rośliny.

Tribulus wykazuje działanie:

  • zwiększające libido;
  • zwiększające ilość erekcji u mężczyzn;
  • zmniejszające tętno;
  • zmniejszające ciśnienie tętnicze krwi;
  • poprawiające syntezę tlenku azotu;
  • diuretyczne.

Tribulus terrestris i wpływ na układ mięśniowy oraz wydolność

W jednym z badań poddano eksperymentowi grupę bokserów, którzy trenowali przez 3 tygodnie z wysoką intensywnością oraz przez kolejne 3 tygodnie z bardzo wysoką objętością, oddzielone czterotygodniowym wypoczynkiem. Grupy zostały podzielone na: grupę ćwiczącą i dodatkowo otrzymującą suplement Tribulus Terrestris (1,25 g codziennie) oraz grupę również ćwiczącą, ale bez suplementacji.

Wyniki badania:

  • nie zmieniła się ilość masy mięśniowej oraz ilość testosteronu we krwi;
  • nie wpłynęło to również na poziom DHT;
  • kinaza kreatynowa spadła w grupie suplementacji (1511,5 +/- 909,6) natomiast w grupie kontrolnej ten wynik wynosił (2719,9+/-832,5) – co możemy wywnioskować? W grupie stosującej Tribulus zniszczenie mięśni było znacznie mniejsze;
  • w grupie suplementującej wzrosła średnia moc o ok 6% – co może mieć bardzo duże znaczenie dla osób trenujących sport, który opiera się na dużej ilości mocy – sporty walki uderzane, pchnięcie kulą, rzut młotem itd.

Tribulus terrestris – nie tylko dla mężczyzn

W 2014 r. Akhtari i inni dokonali ciekawego odkrycia. Badanie to zostało zaprojektowane jako randomizowane, podwójnie zaślepione, z grupą kontrolną otrzymującą placebo. Buzdyganek zostawał podawany losowo wybranym 67 kobietom z hipoaktywnym zaburzeniem pożądania seksualnego. Po czterech tygodniach badano pożądanie, podniecenie oraz satysfakcję u tych kobiet.

Efekt? Po 4 tygodniach pacjentki z grupy przyjmującej tribulus doświadczyły znacznej poprawy FSFI (wskaźnik funkcji seksualnych kobiet). Każdy z badanych parametrów był wyższy od grupy kontrolnej. Działania niepożądane były porównywalne w obu grupach.

Z powyższego badania możemy wywnioskować, że Tribulus może bezpiecznie i skutecznie poprawić libido również u kobiet. Jest to ciekawe, ponieważ najczęściej pod tym kątem badani byli głównie mężczyźni.
Z ciekawostek warto podać, że grupa Tribulusa otrzymywała ekstrakt 7,5 mg dziennie.

Tribulus terrestris a testosteron

No dobrze, ale jak to w końcu jest z tym testosteronem? W badaniu powyżej stwierdzono, że buzdyganek nie zwiększa w jakikolwiek poziomu testosteronu we krwi, więc skąd to przekonanie, aby tribulus miał znaczący wpływ na ten parametr?

Przyjrzyjmy się kolejnemu badaniu. W 2016 r. Can J Physiol Pharmacol autorzy jako cel badania próbowali określić wpływ saponin Tribulusa na wydolność wysiłku fizycznego. Opracowano model przetrenowania szczura. Zwierzętom tym podano ekstrakt z tribulusa 30 minut przed każdym treningiem o wartości (UWAGA!) 120 mg na kilogram masy ciała! Dla zobrazowania – stu kilogramowy mężczyzna musiałby przyjąć 12 g ekstraktu.
Szczury z grupy przyjmującej trubulus znacznie poprawiły takie parametry jak: wzrost masy ciała, poziom białka mięśnia brzuchatego łydki oraz wydłużyły czas pracy do całkowitego wyczerpania.
Samo przetrenowanie powodowało znaczący spadek poziomu testosteronu u grupy bez suplementacji, natomiast u grupy Tribulusa spadek ten nie nastąpił. Odnotowano wzrost poziomu testosteronu do grupy kontrolnej do ok. 150%.

Wnioski? Tribulus zwiększa poziom testosteronu u zwierząt. To wiemy na pewno. Inną kwestią jest jak porównywalne dawki do użytych w badaniu mogłyby mieć wpływ na ludzi?
W większości badań stwierdzających brak wpływu na testosteron u ludzi podawane dawki rzadko przekraczały 5 g. Może dopiero zwiększenie dawek tej rośliny mogłoby podnieść testosteron do zadowalających nas poziomów?

Zalecałbym suplementację Tribulusem u osób które:

  • chcą poprawić sobie komfort życia będąc w średnim wieku;
  • chcą poprawić wcześniej wspomnianą MOC (przykładowo siłę uderzenia), trenując sporty takie jak np. boks;
  • chcą zwiększyć regenerację.

Natomiast jeżeli jesteś osobą, która ma 20 lat i Twój poziom testosteronu znajduję się w górnych granicach normy to nie spodziewaj się wielkich efektów od tej substancji.

Podsumowanie

Tribulus Terrestris jest preparatem bardzo bezpiecznym, skutecznym w poprawie libido, mający wpływ na zwiększenie regeneracji mięśni oraz na poprawę syntezy tlenku azotu. Czy warto sięgać po tego typu suplementy? To oczywiście zależy. Pamiętajmy, aby to suplementy dopierać do naszych celów, a nie cele do suplementów, ponieważ wtedy na pewno nie odczujemy pozytywnych benefitów wynikających z suplementacji. Każda substancja ma jakiś wpływ na organizm więc stwierdzenie, że coś nie działa, nie jest do końca trafne.

Bibliografia

  1. J.P. Melnyk, M.F. Marcone
  2. Aphrodisiac from plant and animal sources—a review of current scientific literature
  3. Food Res Int, 44 (2011), pp. 840-850
  4. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095254615001271
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24773615
  6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Buzdyganek_naziemny
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27482746

Pasjonat sportów siłowych i suplementacji.

Zostaw opinię