11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11
Trening

20-08-2020

Trening z masą własnego ciała dla osób w każdym wieku. Czym jest kalistenika?

Czym jest kalistenika?

Jest to rodzaj ćwiczeń, które mogą być wykonywane bez urządzeń, bądź dodatkowych, zewnętrznych ciężarów, a jedynie za wykorzystaniem własnej masy ciała. Jest to zatem genialny sposób na zachowanie dobrej kondycji czy nabudowania wymarzonej sylwetki bez większych nakładów.

Jakie sprzęty są potrzebne do uprawiania kalisteniki?

Przydatnymi urządzeniami, które pozwolą przenieść trening na wyższy poziom, będą: drążek (czy to ten w  parku, czy rozporowy do zamontowania w domu), uchwyty do pompek czy długie poręcze równoległe. Jak łatwo zauważyć, przyrządy te obecne są również w treningach gimnastyki sportowej, na której omawiana dyscyplina silnie się opiera. Prostym zobrazowaniem tych miejsc będą doskonale znane place zewnętrzne, potocznie nazywane „siłowniami pod chmurką” na których bez żadnego problemu będziecie w stanie wykonać pełny trening całego ciała. Z podobnymi konstrukcjami do ćwiczeń jak i całymi założeniami treningów z masą własnego ciała można spotkać się w jednostkach wojskowych. Dzięki ogólnej dostępności „sprzętu” do tego sportu pojawiła się nowa idea oraz podejście do rozwoju fizycznego.

Suplementy, które mogą Cię zainteresować:

Trec Whey 100 - 2275g
219,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Light Whey Probiotics - 1800g
174,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech Iso Whey Zero - 2270g
339,99 PLN
Zobacz Produkt

Historia

Pierwsze zapiski na temat tej dyscypliny sięgają czasów starożytnych, gdzie ówcześni gladiatorzy przygotowywali się w ten sposób do bitew czy igrzysk, będąc przekonanymi, że tężyzna  fizyczna usprawni ich jako wojowników czy sportowców. W dzisiejszych czasach popularyzacji zdrowego trybu życia, kalistenika zaczyna być coraz bardziej rozpoznawalna w oparciu o szeroko zasięgowe media oraz dzięki globalnemu dostępowi do internetu gdzie powstają profile przedstawiające wiedzę i doświadczenie dłużej trenujących oraz grupy zrzeszające zainteresowanych tą alternatywą dla klasycznych siłowni.

Na czym polegają ćwiczenia w kalistenice?

Ćwiczenia bazują na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Będą to na przykład podciągania ze zmiennymi chwytami, pompki klasyczne z różnym ustawieniem szerokości dłoni czy pompki na poręczach (tak zwane „dipy”). Dodatkowo wszelkiego rodzaju treningi wzmacniające centralny gorset mięśniowy, mięśnie brzucha jak i mięśnie głębokie (te stabilizujące nasz korpus) oraz ćwiczenia opierające się o wzmocnienie kończyn dolnych. Osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki czy to w kalistenice, czy ogólnie w treningach siłowo-wytrzymałościowych powinny skupić się w pierwszej kolejności na przygotowaniu swojego ciała pod trudniejsze wersje wyżej wymienionych ćwiczeń.

Zalety kalisteniki

Ważnym aspektem jest również to, że trening kalisteniczny przyczyni się do rozwoju dodatkowych układów naszego ciała – mówię tu o układzie nerwowym oraz o naszych strukturach okołomięśniowych - ścięgnach oraz stawach. Wyraźnie chciałbym podkreślić, że ten sport ma na celu bezpieczny, zdroworozsądkowy rozwój siły i wytrzymałości oraz w efekcie naszej sylwetki

Mateusz Groniewicz

PROMOTOR BODYPAK. Jest trenerem personalnym, instruktorem kalisteniki i treningu cross oraz instruktorem tenisa ziemnego. Promotor i współorganizator licznych wydarzeń sportowych. Trenowaniem zajmuje się od ponad 8 lat. Na bieżąco systematyzuje obecną oraz zdobywa nową wiedzę z zakresu suplementacji, żywienia oraz treningu. Uważa, że każdy człowiek wytworzył u siebie mechanizmy definiujące go, jako osobę sprawną, natomiast Mateusz chętnie pomaga tą sprawność poprawić i finalnie utrzymać. Na co dzień pomaga swoim klientom na terenie Szczecina w realizacji ich celów treningowych, sylwetkowych i żywieniowych. W pracy skupia się na zwiększeniu komfortu w codziennym funkcjonowaniu poprzez poprawę ich sprawności oraz zdrowia.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition PUMP 5250 - 150 kaps.

59,99 PLN
Zobacz produkt

Trec Boogieman - 300g

99,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Heat Caps - 90 kaps.

39,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak