-15% na całe zamówienie od 199 pln  KOD: MAJ2024

Pole dance - czy taniec na rurze to wymagająca aktywność fizyczna?

Pole dance budzi wiele kontrowersji na całym świecie i choć pasjonaci tej aktywności fizycznej aktywnie z tym walczą, nadal pojawiają się wątpliwości i mylne przekonania o tym sporcie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak powstał taniec na rurze, na czym on polega, jakie są rodzaje pole dance, kto może go trenować, pozyskasz też wiele innych informacji na ten temat.
Pole dance - czy taniec na rurze to wymagająca aktywność fizyczna?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Historia pole dance jako aktywności fizycznej

Trudno jest jednoznacznie określić, skąd wywodzi się pole dance. W literaturze znaleźć można różne teorie dotyczące powstania tej dyscypliny, która właściwie nigdy nie miała mieć podtekstu seksualnego i była praktykowana ze względów rytualnych, estetycznych, rozrywkowych czy kulturowych.

Są przypuszczenia, że został zapoczątkowany w Afryce wśród plemion, które brały udział w rytualnych tańcach z okazji nadejścia wiosny. Jest również podejrzenie, że taniec na rurze pochodzi od tradycyjnego indyjskiego mallakhamb, czyli sportu polegającego na wykonywaniu pozycji z jogi na drewnianych palach.

Istnieje duża szansa, że początków pole dance należy szukać w Chinach, gdzie rozwijała się chińska akrobatyka na słupie (Chinese pole). Polega ona na wspinaniu się na tyczkę, ześlizgiwaniu z niej i wykonywaniu skomplikowanych, efektownych figur przy jednoczesnym przeskakiwaniu z jednej tyczki na drugą.

W źródłach można znaleźć wiele innych teorii, które mówią o początkach tańca na rurze.

Ile zajmuje nauka pole dance?

Nie da się tego określić żadnymi "widełkami", ponieważ każdy człowiek ma swoje indywidualne predyspozycje i możliwości. Z wielu badań naukowych wynika, że trening pole dance to bardzo wymagająca aktywność fizyczna zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Mimo to ciało zwykle szybko przyzwyczaja się do tego rodzaju wysiłku i pierwsze efekty powinny być widoczne dość wcześnie.

Nie oczekuj od siebie natychmiastowych efektów ani perfekcjonizmu. Figury w pole dance są różne - niektóre łatwiejsze, a niektóre niezwykle trudne i wypracowanie tych umiejętności i siły wymaga czasu.

Pole dance - rodzaje

Popularyzacja tańca na rurze doprowadziła do narodziny innych jego odmian. Wyróżnia się następujące rodzaje pole dance:

  • pole sport - akrobacje na drążku pionowym, które są niejako treningiem siłowym; jest to najczęściej prezentowana forma pole dance na zawodach sportowych,

  • pole art - artystyczna odmiana tańca na rurze, gdzie emocje oraz jak najdokładniej doszlifowane wykonanie choreografii są na pierwszym miejscu,

  • fly pole - rodzaj pole dance, w którym rura przymocowana jest wyłącznie do sufitu, co pozwala na wykonywanie ruchów nie tylko wokół osi rurki, ale także po kole,

  • pole choreo - są to zajęcia pole dance, podczas których instruktor/ka uczy kursantki i kursantów choreografii z akrobacjami,

  • aqua pole, czyli taniec na rurze, ale w wodzie o głębokości 1-2 m,

  • street pole dance - rodzaj tańca na rurze, który zakłada wykorzystanie infrastruktury miejskiej do wykonywania akrobacji; służą do tego znaki drogowe, wszelkie słupy, płoty, rusztowania, rury w komunikacji miejskiej, a nawet place zabaw i specjalne parki/place do kalisteniki,

  • pole exotic - najbardziej kontrowersyjna odmiana tańca na rurze; charakteryzuje się dużą sensualnością i gracją, figury częściej prezentowane są z pomocą rury, a nie na niej; skupia się głównie na choreografiach i ruchach wykonywanych na podłodze.

Podstawowe figury w tańcu na rurze

Figur w pole dance jest tak dużo, że ciężko je wszystkie zapamiętać. Zwykle początkujące osoby uczą się podstawowych chwytów i figur:

  • front hook - inaczej hak;

  • chair spin - inaczej krzesełko;

  • karuzela,

  • strażak.

Figury w pole dance jest bardzo ciężko wytłumaczyć opisowo, najskuteczniejsza będzie nauka z instruktorem lub instruktorką.

Pole dance – dla kogo?

Pole dance jest odpowiednią aktywnością dla osób w każdym wieku, które mogą trenować z obciążeniem własnego ciała.

Należy jednak pamiętać, że choć trening pole dance przynosi wiele korzyści, jest też bardzo trudną i wymagającą aktywnością fizyczną, a niekiedy jest ona także bolesna i kontuzjogenna.

Kto nie powinien trenować tańca na rurze?

Pole dance niestety nie jest dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do trenowania tańca na rurze:

  • przepuklina kręgosłupa,

  • dyskopatia,

  • rozejście mięśni prostych kręgosłupa,

  • problemy ze stawami,

  • bardzo duża wada wzroku i nieprawidłowe ciśnienie w oczach.

To jeszcze nie znaczy, że cierpiąc na któryś z wymienionych problemów zdrowotnych, nie możesz ćwiczyć pole dance. Skonsultuj się z lekarzem, który oceni, czy musisz z tego rezygnować, czy jednak nie.

Jak zacząć trenować pole dance?

Zdecydowanie łatwiej będzie zacząć treningi pole dance osobom, które mają już jakieś doświadczenie z akrobatyką, trenowały siłowo lub z innych powodów mają silne mięśnie. Nie oznacza to jednak, że zajęcia pole dance są zarezerwowane wyłącznie dla wysportowanych osób - jest mnóstwo zajęć dla początkujących.

Najlepszym wyborem jest zapisanie się na zajęcia pole dance w szkole tańca lub klubie fitness, szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rurką.

Sprzęt potrzebny do pole dance

Do pole dance oczywiście potrzebna jest przede wszystkim rura do tańca, w które obowiązkowo wyposażone są szkoły tańca i kluby fitness oferujące zajęcia z tańca na rurze. Warto jednak zaopatrzyć się w strój przylegający do ciała, który nie będzie się podwijał i plątał między Tobą a rurą.

Gdy już będziesz na poziomie średniozaawansowanym lub zaawansowanym i zechcesz trenować w domu, możesz kupić rurę do domu i trenować już poznane figury pole dance lub uczyć się nowych z Internetu.

Suplementacja dla osób trenujących taniec na rurze

Po tak intensywnym wysiłku, jakim jest trening pole dance, warto dostarczyć sobie nieco białka. Możesz zrobić to po prostu spożywając posiłek bogaty w proteiny lub wypić odżywkę białkową.

Dobrym pomysłem będzie także wdrożenie suplementacji na stawy, które są bardzo mocno obciążone, a wręcz przeciążone po długotrwałych treningach pole dance i warto o nie dbać profilaktycznie.

Nie zapominaj też o stosowaniu suplementów witaminowo-mineralnych, w składzie których znajdziesz m.in. witaminę C i D.

Polecane suplementy i odżywki:

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko

 opinii (93)
1 porcja / 2,87 pln
65,99 pln
Trec Flex Guard - 375g

Trec Flex Guard - 375g

 opinii (7)
1 porcja / 3,20 pln
79,99 pln
Trec Multipack Sport Day/Night Formula - 60 kaps.

Trec Multipack Sport Day/Night Formula - 60 kaps.

 opinii (9)
1 porcja / 1,17 pln
34,99 pln

Dlaczego warto trenować pole dance?

Regularne treningi pole dance przynoszą wiele korzyści, m.in.:

  • znaczne wzmocnienie mięśni,

  • delikatny wzrost masy mięśniowej, szczególnie w kończynach górnych i plecach,

  • większa elastyczność ciała i giętki kręgosłup,

  • zwiększony zakres ruchu,

  • jędrne ciało,

  • pozbycie się dodatkowych kilogramów,

  • nabyta umiejętność zmysłowego poruszania się.

Bardzo często osoby trenujące taniec na rurze zyskują także lepszą koordynację ruchową.

Przeczytaj także artykuł 5 podstawowych ćwiczeń rozciągających

Czy pole dance pomaga schudnąć?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Każda aktywność fizyczna przyczynia się do spalenia pewnej ilości kalorii, w przypadku pole dance ilość ta jest całkiem imponująca. Nie zmienia to jednak faktu, że tak czy siak do zgubienia nadmiaru tkanki tłuszczowej potrzebny jest deficyt kaloryczny.

Jeśli mimo treningów pole dance spożywasz zbyt dużo kalorii i każdy dzień kończysz z nadwyżką kaloryczną, proces odchudzania raczej będzie utrudniony.

Bibliografia:

  1. A. Karpińska, K. Podciechowska, M. Stęsik. Pole dance as a modern form of recreational activity. Zeszyty Naukowe Wyższej SzkołyBankowej we Wrocławiu. R. 15, Nr 6, 2015.

  2. M. Naczk, A. Naczk, A. Kowalewska. The risk of injuries and physiological benefits of pole dancing. The Journal of Sports Medicine and Physical Fitness, 11 Mar 2020, 60(6):883-888.

  3. B. Ruscello, S. Iannelli, F. Partipilo, M. Esposito, L. Pantanella. Physical and physiological demands in women pole dance: a single case study. The Journal of Sports Medicine and Physical Fitness, 03 Feb 2016, 57(4):496 - 503.

Grupa specjalistów z zakresu suplementacji.

Zostaw opinię