11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11

Korzyści z jazdy na rowerze

Korzyści z jazdy na rowerze

Regularna aktywność pozwala uchronić organizm przed poważnymi chorobami, takimi jak otyłość, choroby serca, nowotwory, choroby psychiczne, cukrzyca i zapalenie stawów. Regularna jazda na rowerze to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z siedzącym trybem życia.

Jazda na rowerze to zdrowe, mało obciążające ćwiczenie, z którego mogą korzystać ludzie w każdym wieku, od małych dzieci po osoby starsze. Jest tani i przyjazny dla środowiska.

Jazda do pracy lub do sklepu to jeden z najbardziej efektywnych czasowo sposobów łączenia regularnych ćwiczeń z codzienną rutyną. Szacuje się, że codziennie na rowerach jeździ miliard ludzi – w celach transportowych, rekreacyjnych i sportowych.

Kolarstwo dla zdrowia i sprawności

Osiągnięcie ogólnej poprawy stanu zdrowia przez jazdę na rowerze, zajmuje tylko dwie do czterech godzin tygodniowo.

• jazda na rowerze powoduje mniejsze obciążenie i kontuzje niż większość innych form ćwiczeń,
• to dobry trening mięśni – jazda na rowerze wykorzystuje wszystkie główne grupy mięśni podczas pedałowania,
• w przeciwieństwie do niektórych innych sportów, jazda na rowerze nie wymaga wysokich umiejętności fizycznych. Większość ludzi wie, jak jeździć na rowerze,
• jazda na rowerze zwiększa wytrzymałość, siłę i wydolność aerobową,
• może być początkowo wykonywana z bardzo niską intensywnością, jeśli dana osoba dochodzi do siebie po kontuzji lub chorobie, ale można ją rozbudować do wymagającego treningu fizycznego,
• Świetny sposób na zadbanie o formę, a przyjemność wynikająca z tego sportu sprawia, że większość osób kontynuuje regularną jazdę na rowerze w porównaniu z innymi aktywnościami fizycznymi,
• jako środek transportu jazda na rowerze zastępuje siedzący czas spędzony na prowadzeniu pojazdów mechanicznych lub korzystaniu z tramwajów, pociągów lub autobusów,

Korzyści zdrowotne wynikające z regularnej jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to głównie aktywność aerobowa, co oznacza, że ćwiczy się serce, naczynia krwionośne i płuca. Finalnie, wpływa na ogólne polepszenie sprawności.

Korzyści zdrowotne wynikające z regularnej jazdy na rowerze obejmują:

• zwiększona wydolność sercowo-naczyniowa
• zwiększona siła i elastyczność mięśni
• poprawiona ruchomość stawów
• obniżony poziom stresu
• poprawiona postawa i koordynacja
• wzmocnione kości
• obniżony poziom tkanki tłuszczowej
• zapobieganie chorobom
• zmniejszenie lęku i depresji.

Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:

6PAK Nutrition Isotonic - 500g Izotonik w proszku
24,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Endurance Full Speed - 240g
69,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Endurance EAA Carbs - 1kg
59,99 PLN
Zobacz Produkt

Jazda na rowerze i specyficzne problemy zdrowotne

Jazda na rowerze może poprawić zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.

Otyłość i kontrola wagi

Jazda na rowerze to dobry sposób na kontrolowanie lub redukcję wagi, ponieważ zwiększa tempo przemiany materii, buduje mięśnie i spala tkankę tłuszczową. Jeśli mowa o redukcji, jazda na rowerze winna połączona ze zdrowym planem żywieniowym. Jako wygodna forma ćwiczeń, w której zmienia się czas i intensywność – można ją powoli budować i zmieniać w zależności od potrzeb.

Badania sugerują, że poprzez ćwiczenia winno się spalać co najmniej 2000 kalorii tygodniowo. Regularna jazda na rowerze spala około 300 kalorii na godzinę. Brytyjskie badania pokazują, że półgodzinna jazda rowerem każdego dnia pozwoli na spalenie prawie pięciu kilogramów tłuszczu w ciągu roku.

Choroby układu krążenia i jazda na rowerze

Choroby sercowo-naczyniowe obejmują udar, nadciśnienie i zawał serca. Regularna jazda na rowerze stymuluje i poprawia pracę serca, płuc i krążenia, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie serca, obniża tętno spoczynkowe i obniża poziom tłuszczu we krwi. Badania pokazują również, że ludzie jeżdżący rowerem do pracy są od dwóch do trzech razy mniej narażeni na zanieczyszczenia niż dojeżdżający do pracy samochodem, więc ich czynność płuc ulega poprawie. Duńskie badanie przeprowadzone przez 14 lat z udziałem 30 000 osób w wieku od 20 do 93 lat wykazało, że regularna jazda na rowerze chroni ludzi przed chorobami serca.

Cukrzyca i jazda na rowerze

Częstość występowania cukrzycy typu 2 wzrasta i stanowi poważny problem dla zdrowia publicznego. Uważa się, że brak aktywności fizycznej jest głównym powodem rozwoju tej choroby. Badania przeprowadzone na dużą skalę w Finlandii wykazały, że ludzie, którzy jeździli na rowerze dłużej niż 30 minut dziennie, mieli o 40 procent mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Urazy kości, zapalenie stawów i jazda na rowerze

Jazda na rowerze poprawia siłę, równowagę i koordynację. Może również pomóc w zapobieganiu upadkom i złamaniom. Jazda na rowerze jest idealną formą ćwiczeń, jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów, ponieważ jest to ćwiczenie o niewielkim wpływie, które nie obciąża stawów.
Jazda na rowerze nie pomaga szczególnie w osteoporozie (chorobie rozrzedzenia kości), ponieważ nie jest to ćwiczenie obciążające.

Choroba psychiczna i jazda na rowerze

Warunki zdrowia psychicznego, takie jak depresja, stres i lęk, można zredukować poprzez regularną jazdę na rowerze. Wynika to z efektów samego ćwiczenia i radości, jaką może przynieść jazda na rowerze.

Sylwia Pietrzak

PROMOTORKA BODYPAK. Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyszki. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Jest czynnym zawodnikiem PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego - w 2019 ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Co więcej, stały bywalec siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Od 10 lat - bydgoszczanka. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część życia) czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

regulations
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak