11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11
Suplementacja

09-01-2017

Białka otrzymywane metodą CFM

Odżywki wysokobiałkowe powstają przy wykorzystaniu kilku technik, głównie mikro oraz ultrafiltracji, które pozwalają na zatężenie protein i oddzieleniu ich od zanieczyszczeń oraz laktozy. W obu przypadkach wykorzystywane są membrany o niewielkiej wielkości porów, które przepuszczają białka i zatrzymują niepotrzebne składniki serwatki. Różnicą między mikro i ultra filtracją jest właśnie rozmiar wspomnianych porów (odpowiednio 0.1 – 10 µm dla ultrafiltracji oraz 0.001 – 0.1 µm dla mikrofiltracji). Proces produkcji koncentratu białek serwatki składa się jedynie z procesu ultrafiltracji, natomiast aby otrzymać izolat niezbędny będzie dodatkowy etap, a konkretnie mikrofiltracja, która pozwala na maksymalne zatężenie białka. Izolat oczywiście charakteryzuje się minimum 90% zawartością protein, brakiem zanieczyszczeń (w tym laktozy) oraz śladową ilością tłuszczu. Oczywiście jest też droższy niż koncentrat białek serwatki.

Białka, które otrzymywane są metodą CFM

.

Mikro-filtracja w przepływie krzyżowym (CFM - Cross-Flow Microfiltration) jest najlepszą metodą otrzymywania izolatu białek serwatki, ponieważ dzięki jej prowadzeniu w obniżonej temperaturze nie dochodzi do denaturacji struktur białek (co pozwala na zachowanie ich maksymalnej wartości biologicznej). Olbrzymią zaletą jest brak wykorzystania dodatkowych związków chemicznych mogących obniżyć jakość otrzymywanego produktu.

IZOLAT BIAŁKA SERWATKI CFM – BIAŁKO DOSKONAŁE

Izolat białka serwatki otrzymywany metodą CFM jest faktycznie najdoskonalszym produktem jaki na ten moment można wyprodukować. Charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością protein (tym samym koncentracja aminokwasów BCAA oraz EAA jest niezwykle wysoka), których struktury nie zostały w żaden sposób zdenaturowane. Izolaty są też najlepszym wyborem dla osób mających problemy z trawieniem cukru mlecznego (laktozy), bowiem nie powinny takowego zawierać (ewentualnie będą to ilości śladowe). Warto podkreślić ich wartość biologiczną szacowaną aż na poziomie BV=159. Najwyższa jakość WPI odzwierciedla się w jej aminogramie, który jest niemal identyczny ze wzorcowym profilem aminokwasowym białka ludzkiego. Gwarantuje to dostępność do wszystkich niezbędnych aminokwasów do sprawnej regeneracji oraz rozwoju tkanek organizmu sportowca.

SCHEMAT MIKROFILTRACJI CFM

TROCHĘ TECHNIKALIÓW - CZYM JEST CFM

Angielski skrót CFM pochodzi od określenia Cross Flow Microfiltration – innymi słowy jest to mikrofiltracja prowadzona w przepływie krzyżowym. Pod względem technicznym jest to proces niemalże idealny. Polega on na rozdziale cząsteczek znajdujących się w fazie koloidalnej wykorzystujący różnicę ciśnień po obu stronach membrany (filtrowany roztwór jest w ruchu). Wielkość porów w wykorzystywanej membranie oscyluje pomiędzy 0.001 – 0.1 µm. Proces prowadzony jest w obniżonej temperaturze, dzięki czemu w żaden sposób nie dochodzi do denaturacji struktur białkowych, takich jak: alfa-laktoalbuminy oraz glikomakropeptydy wywierające pozytywny wpływ na układ immunologiczny.
Poziom skomplikowania procesu oraz konieczność zapewnienia odpowiednich warunków, by mógł zostać przeprowadzony, sprawia że koszty produkcji izolatu białek serwatki rośnie, zatem też i cena ostateczna konkretnej odżywki białkowej. Pozytywnym aspektem jest fakt najwyższej jakości i wartości biologicznej, która rekompensuje poniesione koszty zakupu. Izolat białek serwatki (WPI) jest jednym z najlepszych źródeł pełnowartościowych protein w diecie każdego sportowca.

CIEKAWOSTKA: Odżywka bazująca na surowcu pozyskiwanym metodą mikrofiltracji w przepływie krzyżowym (CFM) charakteryzuje się wyższą zawartością alfa-laktoalbuminy (ok 50%) oraz niższą beta-laktoalbuminy. Izolat otrzymywany metodą wymiany jonowej (IE - ion exchange) charakteryzuje się odwrotnym stosunkiem.

Paweł Zieliński

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Iso Whey Zero - 2270g

339,99 PLN
Zobacz produkt

Amix IsoPrime CFM ISOLATE - 2kg

239,99 PLN
Zobacz produkt

Sport Definition That's the Whey ISOLATE - 2000-2270g

199,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak