-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Fitosterole w sporcie

Krótko i na temat stosowanych w sporcie fitosteroli.
Fitosterole w sporcie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Fitosterole to sterole roślinne, czyli hormony wytwarzane przez rośliny stanowiące chemicznie analogiczną budowę do cholesterolu, poprzez co mogą "konkurować" w organizmie z cholesterolem o miejsce. Fitosterole są wytwarzane, a raczej syntetyzowane przez rośliny w ich błonach komórkowych. Fitosterole można podzielić na dwie podstawowe grupy sterole i stanole.

Prozdrowotne działanie fitosteroli:

Osoby aktywne fizycznie, interesuje nie tylko zdrowa wysportowana sylwetka, ale również zdrowie ogółem. Im dłużej jesteśmy zdrowi, tym dłużej jesteśmy w stanie cieszyć się wysportowaną sylwetką oraz prowadzić sportowy styl życia. Fitosterole ze względu na budowę chemiczną zbliżoną do cholesterolu, są w stanie go zastępować. Badania wykonane w roku 1950, wykazały iż włączenie fitosteroli do diety zredukowało poziom cholesterolu oraz frakcji LDL (zły cholesterol).
Od momentu przeprowadzania tego badania, w profilaktyce chorób naczyniokrwionośnych włączane są fitosterole. Przeciętny kowalski spożywa dziennie około 160-400mg steroli oraz 20-50mg stanoli. Ilość ta jest niestety zbyt małą aby wywołać pozytywny wpływ na rekompozycje profilu lipidowego. Dawkę którą uznaję się za skuteczną w profilaktyce prozdrowotnej, uznaje się za 1-3 grama steroli bądź stanoli dziennie.

Fitosterole w sporcie:

Wyczynowe uprawianie sportu przyczynia się do nadmiernej eksploatacji organizmu, o ile przeciętny kowalski nie zwracając specjalnie uwagi na to jak się odżywia, nie odczuje mocno skutków swoich wyborów żywieniowych, tak jeżeli padnie na sportowca który nie dba o to co wkłada do ust, to skutki mogą być dużo bardziej poważne. Pokonywanie oporów zewnętrznych, skoki, biegi wszystko to wpływa na eksploatacje stawów, jeżeli nie dostarczymy ciału materiału budulcowego którego użyje do odbudowy układu ruchu, to po pewnym czasie zaczniemy odczuwać skutki takiego postępowania. Może pojawić się ból stawowy, przyczyniajace się do kontuzji i urazów.  Fitosterole posiadają zdolność do stymulowania syntezy kolagenu, ograniczają rozkład elastyny, ponadto wykazują działanie antyoksydacyjne czyli pomagają nam w walce z wolnymi rodnikami. Wykazują również działanie antynowotworowe.

Anaboliczne fitosterole:

Rośliny syntetyzują hormony, również te o potencjale anabolicznym. Działanie anaboliczne sprawia że zwiększa się synteza białek, poprzez co organizm szybciej się "nadbudowywuje".

  • Kampesterol – Wykazuje działanie przeciwzapalne, chroni przed degradacją kości i stawów. Jednak co ważniejsze pod względem anabolicznym, podawany w dużych dawkach ma możliwość przejąć funkcje prekursora sterydu anabolicznego (Boldenon), używanie kampesterolu w sporcie moze być niebezpieczne ze względu na możliwość pozytywnego wyniku na testach antydopingowych. Niektóre badania sugerują, że powodem wykrywania u sportowców boldenonu mogło być nadmierne spożywanie kampesterolu.
  • Tribulus Terestris – buzdygadek naziemny, roślina najbardziej bogata w saponiny steroidowe. Może nasilać syntezę testosteronu.
  • Kozieradka – podobnie jak poprzednio roślina bogata w saponiny steroidowe oraz alkoloid kumarynę, ma wpływ na zwiększanie syntezy testosteronu, oraz może pomóc osobą które mają cierpią na impotencję.

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię