12% ZNIŻKI OD 150ZŁ  KOD: SALE12
Suplementacja

22-02-2017

Podstawowe informacje na temat glikogenu

Glikogen – to polisacharyd (wielocukier), którego cząsteczki zbudowane są z reszt glukozy. W organizmie człowieka występuje w postaci glikogenu mięśniowego oraz wątrobowego. Wykorzystywany jest jako źródło energii podczas wykonywania jakiejkolwiek pracy lub aktywności fizycznej. Nie powinniśmy zapominać o jego uzupełnieniu zwłaszcza po ciężkim treningu siłowym, aby zapoczątkować procesy regeneracyjne.

Podział glikogenu:

Jak już wcześniej zostało wspomniane glikogen dzielimy na dwa rodzaje:

  • wątrobowy – odpowiada głównie za prawidłowy poziom glukozy we krwi
  • mięśniowy – jest źródłem energii dla naszego organizmu

Glikogen a działanie insuliny:

Mówiąc o glikogenie nie można pominąć bardzo ważnego hormonu, jakim jest insulina. Jest ona jednym z najbardziej anabolicznych hormonów w naszym organizmie. Jej działanie jest raczej na ogół znane. Główne z nich to zwiększenie tempa syntezy białek, a także transport aminokwasów i węglowodanów do mięśni. Dzięki niej możemy się skutecznie zregenerować. Insulina jest wydzielana przez trzustkę na skutek spożycia węglowodanów. Jej cząsteczki rozprowadzają przyjęte przez nas makroskładniki w odpowiednie komórki, a więc kiedy jesteśmy po treningu siłowym jest to oczywiste, że trafią do naszych mięśni, odbudowując tym samym glikogen mięśniowy i uszkodzone włókna mięśniowe.
Niestety, ale insulina ma również działanie negatywne. Dzieje się tak wówczas, kiedy nasze mięśnie są w wystarczający sposób zaopatrzone w glikogen. Wtedy każdy nadmiar spożytych węglowodanów zostanie przetransportowany do naszych komórek tłuszczowych i zamieniony w trójglicerydy, czyli w tłuszcz. Należy zatem z rozwagą dobierać ilość, jakość i porę przyjmowanych produktów węglowodanowych.

Jak odbudować glikogen po treningu?

W trakcie wysiłku fizycznego organizm w pierwszej kolejności czerpie energię z glikogenu mięśniowego. Kiedy jego rezerwy zostaną wykorzystane, wówczas sięga on po glikogen wątrobowy. Następnie jest to energia pozyskana z tkanki tłuszczowej i niestety z białek mięśniowych. Bardzo ważną kwestią jest uzupełnienie glikogenu po skończonym treningu, ponieważ od tego zaczyna się proces regeneracji naszych mięśni. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wypicie odżywki białkowej zaraz po takim treningu nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jak wcześniej wspomniałem – nasz organizm potrzebuje uzupełnić glikogen mięśniowy i wątrobowy, a więc aminokwasy zawarte w odżywce białkowej są dla nas w tym momencie zbędne! Musimy zadbać o uzupełnienie szczególnie glikogenu mięśniowego. W jaki najprostszy dla nas sposób to zrobić? Postawmy na odżywki typu carbo lub vitargo, ponieważ zawierają one zazwyczaj maltodekstryny i glukozę, które rewelacyjnie uzupełnią właśnie glikogen mięśniowy. Wcześniej omówiona insulina bardzo sprawnie rozprowadzi taki rodzaj węglowodanów do komórek mięśniowych, a poziom cukru w naszej krwi się ustabilizuje. Starajmy się unikać owoców, jako źródła węglowodanów po treningu, ponieważ większość z nich zawiera głównie fruktozę, która uzupełni jedynie glikogen wątrobowy, a nam przecież chodzi o ten zawarty w mięśniach. Jeśli chcemy spożyć odżywkę białkową, ponieważ boimy się o utratę masy mięśniowej, dodajmy do odżywki węglowodanowej BCAA, a po jakimś czasie zjedzmy na spokojnie pełnowartościowy posiłek, który może zostać poprzedzony koncentratem lub izolatem białka serwatkowego.

Piotr Hapek

Zawodnik, trener, instruktor, doradca ds. suplementacji. Pasjonat kulturystyki, z którą związany jest od 2014 roku. Swoją pasje łączy z codzienną pracą w branży suplementacyjnej. Ukończył wiele kursów, w tym na trenera personalnego oraz instruktora siłowni. Swoją wiedzę czerpie przede wszystkim z własnego doświadczenia, ale jednocześnie cały czas dokształca się jako czynny uczestnik kursów i szkoleń w całej Polsce. Należy do grupy osób, których fascynuje "oldschoolowe" podejście do wszystkiego co związane z treningiem, dietą i suplementacją. Uważa, że w doskonaleniu sylwetki najważniejsza jest systematyczność i przede wszystkim ciężki trening, który niekoniecznie musi być udokumentowany zdjęciem na Instagramie ;) Ma za sobą kilka startów w zawodach kulturystycznych i w niedalekiej przyszłości rozważa powrót "na deski".

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Vitargo Carboloader - 2kg

189,99 PLN
Zobacz produkt

Trec Max Carb - 1000g

21,99 PLN
Zobacz produkt

Sport Definition BCAA Definition - 465g

89,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak