11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11
Trening

23-03-2017

Zasady treningowe Joe Weidera dla początkujących

Joe Weidera przedstawiać chyba nikomu nie muszę. Był współzałożycielem federacji IFBB oraz twórcą zawodów Mr. Olympia. Jego zasługi dla kulturystyki i fitness z dawnych lat są ogromne, m.in. poprzez wydawnictwo wielu czasopism związanych z tą branżą. W latach swojej świetności opracował mnóstwo zasad treningu siłowego, które wykorzystywane są aż do dnia dzisiejszego. Poniżej zostaną przedstawione pierwsze z nich – dla początkujących.

Zasady treningowe Joe Weidera dla początkujących:

1. Zasada stopniowego zwiększania obciążeń treningowych:
Aby podnieść poziom parametru związanego ze sprawnością fizyczną (masy mięśniowej, wytrzymałości, siły mięśniowej itp.) trzeba zmusić mięśnie do cięższej pracy, niż da, do której się już przyzwyczaiły. Należy je zatem stopniowo przeciążać. Aby zwiększyć siłę mięśni musimy ciągle próbować podnosić coraz to większe ciężary oraz zwiększać wielokrotność serii oraz częstotliwość treningów. W celu poprawy wytrzymałości mięśniowej powinniśmy skrócić przerwy pomiędzy seriami lub zwiększyć liczbę wykonywanych serii na każdej jednostce treningowej. Jest to fundamentalna zasada systemu treningowego Joe Weidera.

2. Zasada wykonywania ćwiczeń w seriach:
We wczesnym okresie powstawania systemu Joe Weidera większość ekspertów sugerowała, by początkujący wykonywali tylko jedną serię każdego ćwiczenia, które znajduje się w ich planie treningowych. Zatem przykładowo wykonywali oni 10 ćwiczeń i każde ćwiczenie składało się tylko z jednej serii. Druga zasada dla początkujących według Joe Weidera zakłada wykonywanie kilku serii (zazwyczaj 3-4) tego samego ćwiczenia na daną grupę mięśniową. Ma ona na celu zupełne zmęczenie danej partii mięśniowej i doprowadzenie do maksymalnej hipertrofii, czyli przerostu włókien mięśniowych.

3. Zasada izolacji grup mięśniowych:
Mięśnie wykonują pracę w połączeniu lub w izolacji w stosunku do innych grup mięśniowych. Każdy z nich spełnia inną rolę w wykonaniu pełnego ruchu w danym ćwiczeniu: może pracować jako stabilizator ruchu, jako mięsień towarzyszący (agonista), mięsień przeciwstawny (antagonista) lub mięsień współdziałający (synergistyczny). Zatem jeśli pracujemy nad maksymalną rozbudową i odpowiednim kształtem jakiegoś mięśnia to należy go w jak najbardziej skuteczny sposób odizolować od wpływu sąsiednich mięśni. Osiągnąć to możemy poprzez przyjęcie specyficznej pozycji anatomicznej, także znajomość anatomii i przyczepów mięśni jest tutaj bardzo przydatna.

4. Zasada dezorientacji mięśniowej:
Trenując „z głową”, nie możemy doprowadzić do stanu, w którym zarówno nasze mięśnie jak i cały organizm przyzwyczaiłyby się do określonego programu treningowego. Jest to bez wątpienia warunek stałego rozrostu mięśni. Należy więc zmieniać ćwiczenia, wielokrotność serii i powtórzeń oraz kąty prowadzenia ruchów, zwłaszcza na wyciągach. Wówczas nasze mięśnie nigdy nie przyzwyczają się do stałych naprężeń, jakim są poddawane, a z treningu na trening będą ulegać dezorientacji, dzięki czemu ich stały rozrost będzie możliwy.

Podsumowanie

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z treningami powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami, które opracował Joe Weider, ponieważ dzięki ich wprowadzeniu już od pierwszych treningów możemy zwiększyć swoje wyniki sportowe.

Piotr Hapek

Zawodnik, trener, instruktor, doradca ds. suplementacji. Pasjonat kulturystyki, z którą związany jest od 2014 roku. Swoją pasje łączy z codzienną pracą w branży suplementacyjnej. Ukończył wiele kursów, w tym na trenera personalnego oraz instruktora siłowni. Swoją wiedzę czerpie przede wszystkim z własnego doświadczenia, ale jednocześnie cały czas dokształca się jako czynny uczestnik kursów i szkoleń w całej Polsce. Należy do grupy osób, których fascynuje "oldschoolowe" podejście do wszystkiego co związane z treningiem, dietą i suplementacją. Uważa, że w doskonaleniu sylwetki najważniejsza jest systematyczność i przede wszystkim ciężki trening, który niekoniecznie musi być udokumentowany zdjęciem na Instagramie ;) Ma za sobą kilka startów w zawodach kulturystycznych i w niedalekiej przyszłości rozważa powrót "na deski".

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Weider Gold Whey - 2kg

199,99 PLN
Zobacz produkt

Weider Day&Night Casein - 1800g

199,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak