12% ZNIŻKI*  KOD: MIKO12
Suplementacja

05-09-2017

Czy można przedawkować witaminy?

Jak wszyscy dobrze wiemy – do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są nam witaminy – te dostarczane z pożywienia, bądź w postaci suplementów diety.

Czym są witaminy?

Witaminy zwiększają możliwości obronne organizmu, a także regulują procesy metaboliczne, wpływają na wydzielanie enzymów, a także mają swój udział w budowie materiału genetycznego. Rozróżniamy witaminy rozpuszczalne w wodzie, do których zaliczamy witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także rozpuszczalne w tłuszczach – wit. A,D,E i K. Zarówno niedobór witamin jak i ich nadmiar są niekorzystne dla organizmu i mogą prowadzić do wystąpienia pewnych schorzeń. Jednak w niniejszym artykule, skupie się na hiperwitaminozie, która dotyczy głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), gdyż nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie jest wydalany wraz z moczem, choć mogą się pojawiać pewne niepożądane skutki większej ilości tych witamin, jak np. z witaminą C, po której mogą wystąpić niechciane „sensacje” żołądkowe. Tutaj jednak muszę zaznaczyć, iż raczej ciężko jest przedawkować” witaminy przyjmowanych z pożywienia – powyższy stan może się pojawić, gdy witaminy dodatkowo suplementujemy. Zawsze jednak, gdy suplementujemy daną witaminę - poprzeć to należy odpowiednimi badaniami, lub też wywiadem żywieniowym, który może wskazać na ich niedobory. Nie należy się kierować „modą” i łykać dziesiątek tabletek dla poprawy zdrowia. Zawsze kierujmy się zasadą „najpierw żywienie, później suplementacja”.

Jeśli mówimy o hiperwitaminozie – wskazać należy, że ilość danej witaminy, która dla jednej osoby może być już nadmierna, dla innej może być niewystarczająca, gdyż zależne jest od tego wiele zmiennych jak np. aktywność fizyczna, wiek, położenie geograficzne itp.

Co zatem może się wydarzyć, gdy dojdzie do nadmiaru witamin w organizmie człowieka?

1) Witamina A (retinol), która ma wpływ na prawidłowe widzenie oraz na stan skóry, błon śluzowych. Ma ona również znaczenie w poprawie odporności, metabolizmie tłuszczów, a jej największe ilości występują w warzywach i owocach (czarna porzeczka, suszone morele, marchewka, brokuły, koperek). Nadmiar witaminy może prowadzić do wypadania włosów, czy też łamliwości paznokci.  

2) Witamina D (kalcyferol), która niezbędna jest do prawidłowej budowy układu kostnego, wpływa na system nerwowy i skurcze mięśni, w tym serca. Naturalnym źródłem witaminy D jest tran rybi, wątroba oraz żółtko jaj. Organizm człowieka może ją sam wytwarzać w skórze pod wpływem promieni słonecznych Co do kwestii skutków nadmiarów witaminy D może ona się przejawiać bólami głowy, kamicą pęcherzyka żółciowego, czy też kamicą nerkową.

3) Witamina E (tokoferole) jest to antyoksydant, który już z samej swojej definicji chroni komórki przed utlenianiem oraz wyniszczaniem. Występuje ona m. in. w oliwie z oliwek, orzechach włoskich. Nadmiar może powodować przemęczenie, problemy ze wzrokiem, czy też bóle głowy.

4) Witamina K – możemy ją znaleźć głównie w pomidorach, zielonych warzywach, czy też wątróbce. Odpowiedzialna jest przede wszystkim za krzepliwość krwi. Nadmiar może prowadzić do nadmiernej potliwości, czy też anemii.

W dzisiejszym świecie – to jednak stan niedoboru witamin występuje znacznie częściej od jego nadmiaru. Pędzimy za światem, pracą, innymi obowiązkami, często zapominając o tym, co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze, czyli o naszym zdrowiu. Jemy w popłochu, nie zważając na „tabelki” i ogólne wartości odżywcze. Tu jednak należy wskazać, iż w ostatnim czasie świadomość ludzi tego co jedzą i co jest dla nich dobre rośnie, co na pewno cieszy. Każdy się chyba zgodzi, że zdrowie mamy jedno i powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, aby je utrzymać w dobrej kondycji jak najdłużej.

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Vitabolic - 30 tabl.

26,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition LIFE PAK - 180g

39,99 PLN
Zobacz produkt

Sport Definition VITA-MIN Caps - 60 kaps.

29,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak