By Bartosz Sikorski
Szybkie tempo życia, pogodzenie obowiązków domowych z pracą zawodową, wychowaniem dzieci, a często również z intensywnymi treningami, nawał naglących spraw spływających zewsząd na nasze barki, skłania nas do coraz częstszego korzystania ze środków mających na celu pobudzenie organizmu do pracy o te kilka godzin dłużej z zachowaniem wysokiej wydajności.
Jedną z substancji najczęściej stosowanych w tym celu jest kofeina, którą znajdziemy oczywiście w kawie, ale również w herbacie, yerba mate, kakao, nasionach guarany, w bardzo chętnie spożywanych napojach energetyzujących, czy też w wielu spalaczach tłuszczu oraz suplementach przedtreningowych. Co jednak, jeśli po stosowaniu nawet bardzo dużych ilości tych produktów występują problemy z pobudzeniem, a zastosowaniem okresowego postu od ich użycia nie przynosi wymiernych korzyści? W takim przypadku celem przywrócenia mocy oddziaływania kofeiny powinniśmy zabrać się za odblokowanie receptorów adrenergicznych i dopaminowych, które zostały przestymulowane i utraciły swoją wrażliwość.
Suplementy wspierające przywrócenie mocy oddziaływania kofeiny na organizm
Przejdźmy zatem do omówienia czynników przyczyniających się do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego, płynnego neuroprzekaźnictwa oraz wspierających zdrowie nadnerczy – gruczołów dokrewnych odpowiedzialnych za produkcję większości hormonów w naszym organizmie, których działanie wiąże się ze spożywaniem kofeiny, a więc m.in. adrenaliny, noradrenaliny, dopaminy.
1. Różeniec Górski (Rhodiola Rosea) – wspiera regulację mechanizmów przywracających poziom neurotransmiterów do stanu równowagi, co czyni poprzez ograniczenie degradującego działania enzymów COMT, MAO-A, MAO-B w kierunku serotoniny, dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny, co przekłada się bezpośrednio na poprawę funkcji kognitywnych, zwiększenie pamięci, wsparcie koncentracji. Posiada zdolność wywierania pozytywnego wpływu na poziom pozostałych monoamin, a także peptydów opioidowych, w tym endorfin. Optymalna dawka do zażycia w celu poprawy zdolności przyswajania informacji i skupienia mieści się pomiędzy 200 a 600 mg.
2. Ashwagandha – wpływa na optymalizację wrażliwości receptorów adrenergicznych na działanie substancji o charakterze pobudzającym. Stymulacja prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego za pomocą tej niezwykle wszechstronnie działającej rośliny odbywa się za pomocą promowania powstawania nowych neuronów oraz zwiększanie plastyczności mózgu.
3. L-teanina – aminokwas wykazujący działanie synergistyczne z kofeiną, jeśli chodzi o funkcje kognitywne, poprzez wpływ na skupienie uwagi oraz zmniejszenie podatności na wszelkie rozproszenia zewnętrzne. Podnosi poziome neurotransmiterów – dopaminy i serotoniny w mózgu. Mechanizm funkcjonowania l-teaniny opiera się na zmniejszaniu działania kofeiny polegającego na chwilowym stymulowaniu organów i układów organizmu do pracy na wyższych obrotach, przy czym nie wpływa na pozostałe niepobudzające kierunki jej działania. Co więcej, l-teanina, a więc aminokwas powszechnie występujący w herbacie może być pomocna w znoszeniu problemów ze snem powodowanych przez konsumpcję kofeiny. Rekomendowana dawka to 100 – 200 mg dziennie.
4. EGCG (Galusan epigallokatechiny) – katechina występująca w zielonej herbacie zmniejszająca nagły skok hormonów – adrenaliny i noradrenaliny we krwi, który jest wyzwalany przez podaż kofeiny. Posiada zdolność niwelowania efektów działania substancji o charakterze agonistycznym do dopaminy, nie wpływając przy tym na obniżenie jej poziomu. Stanowi inhibitor enzymu - katecholo-O-metylotransferazy, która rozkłada katecholaminy – pochodne aminokwasu tyrozyny, a więc adrenalinę, noradrenalinę i dopaminę, przez co wpływa korzystnie na zwiększenie ich poziomu. Angażuje się również w obniżanie wydzielania tychże substancji w nadnerczach. Zalecana dobowa dawka mieści się w przedziale 200 – 800 mg.
5. CDP-cholina (cytykolina) – substancja naturalnie występująca w organizmie zaliczana do grupy adaptogenów, oddziałowująca na poziom dopaminy w organizmie, poprzez regulację gęstości jej receptorów – promuje zwiększanie ich ilości, co przynosi oczywiście niewymierne korzyści. Niedługo po spożyciu jest rozkładana do dwóch substancji: choliny i cytydyny, których wpływ na ośrodkowy układ nerwowy nie jest obojętny. Wykazuje działanie neuroprotekcyjne – ochrania neurony dopaminergiczne odpowiedzialne za produkcję dopaminy, czyli hormonu wpływającego na zwiększenie motywacji do działania. Podnosi efektywność działania tego neuroprzekaźnika, dzięki czemu w wyniku jej suplementacji zauważalny jest wzrost liczby podejmowanych działań oraz stopień odczuwania zadowolenia i radości z życia.
POLECAMY:
6. Sulbutiamina – pochodna witaminy B1 rozpuszczalna w tłuszczach – jej działanie polega na obniżaniu wydzielania dopaminy w korze przedczołowej mózgu, co pociąga za sobą redukcję poziomu tego neurotransmitera i zwiększenie ilości jej receptorów, a to w dalszej kolejności prowadzi do uwrażliwienia receptorów dopaminowych, dzięki czemu finalnie zwiększa produktywność i zdolności poznawcze.
7. Forskolina – długoterminowa suplementacja może powodować wzrost wewnątrzkomórkowego cyklicznego adenozyno-3′,5′-monofosforanu, co prawdopodobnie przyczynia się do zmiany wrażliwości receptorów dopaminowych i zwiększenie ich gęstości.
Przydatne mogą okazać się również następujące suplementy:
- Dziurawiec zwyczajny
- Bacopa Monnieri
- NAC
- Alpha GPC
- Gingko Biloba
- Beta-alanina
- Benfotiamina
- Catuba
- Jiaogulan
- Bakuchi
- Tarczyca bajkalska
Bibliografia
1. https://examine.com/supplements/caffeine/#ref328
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11410073
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9353595
4. http://www.brainprotips.com/dopamine-supplements/
5. https://nootriment.com/sulbutiamine-dopamine/
6. http://pl.swissherbal.eu/sklep/cdp-cholina/
7. http://pl.swissherbal.eu/sklep/ashwagandha/
8. http://pl.swissherbal.eu/sklep/rhodiola/
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb