SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY
Suplementacja

21-11-2017

Co zrobić, kiedy kofeina przestaje działać? Czyszczenie receptorów!

Szybkie tempo życia, pogodzenie obowiązków domowych z pracą zawodową, wychowaniem dzieci, a często również z intensywnymi treningami, nawał naglących spraw spływających zewsząd na nasze barki, skłania nas do coraz częstszego korzystania ze środków mających na celu pobudzenie organizmu do pracy o te kilka godzin dłużej z zachowaniem wysokiej wydajności.

Jedną z substancji najczęściej stosowanych w tym celu jest kofeina, którą znajdziemy oczywiście w kawie, ale również w herbacie, yerba mate, kakao, nasionach guarany, w bardzo chętnie spożywanych napojach energetyzujących, czy też w wielu spalaczach tłuszczu oraz suplementach przedtreningowych. Co jednak, jeśli po stosowaniu nawet bardzo dużych ilości tych produktów występują problemy z pobudzeniem, a zastosowaniem okresowego postu od ich użycia nie przynosi wymiernych korzyści? W takim przypadku celem przywrócenia mocy oddziaływania kofeiny powinniśmy zabrać się za odblokowanie receptorów adrenergicznych i dopaminowych, które zostały przestymulowane i utraciły swoją wrażliwość.

Suplementy wspierające przywrócenie mocy oddziaływania kofeiny na organizm

Przejdźmy zatem do omówienia czynników przyczyniających się do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego, płynnego neuroprzekaźnictwa oraz wspierających zdrowie nadnerczy – gruczołów dokrewnych odpowiedzialnych za produkcję większości hormonów w naszym organizmie, których działanie wiąże się ze spożywaniem kofeiny, a więc m.in. adrenaliny, noradrenaliny, dopaminy.

1. Różeniec Górski (Rhodiola Rosea) – wspiera regulację mechanizmów przywracających poziom neurotransmiterów do stanu równowagi, co czyni poprzez ograniczenie degradującego działania enzymów COMT, MAO-A, MAO-B w kierunku serotoniny, dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny, co przekłada się bezpośrednio na poprawę funkcji kognitywnych, zwiększenie pamięci, wsparcie koncentracji. Posiada zdolność wywierania pozytywnego wpływu na poziom pozostałych monoamin, a także peptydów opioidowych, w tym endorfin. Optymalna dawka do zażycia w celu poprawy zdolności przyswajania informacji i skupienia mieści się pomiędzy 200 a 600 mg.

2. Ashwagandha –
wpływa na optymalizację wrażliwości receptorów adrenergicznych na działanie substancji o charakterze pobudzającym. Stymulacja prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego za pomocą tej niezwykle wszechstronnie działającej rośliny odbywa się za pomocą promowania powstawania nowych neuronów oraz zwiększanie plastyczności mózgu.

3. L-teanina –
aminokwas wykazujący działanie synergistyczne z kofeiną, jeśli chodzi o funkcje kognitywne, poprzez wpływ na skupienie uwagi oraz zmniejszenie podatności na wszelkie rozproszenia zewnętrzne. Podnosi poziome neurotransmiterów – dopaminy i serotoniny w mózgu. Mechanizm funkcjonowania l-teaniny opiera się na zmniejszaniu działania kofeiny polegającego na chwilowym stymulowaniu organów i układów organizmu do pracy na wyższych obrotach, przy czym nie wpływa na pozostałe niepobudzające kierunki jej działania. Co więcej, l-teanina, a więc aminokwas powszechnie występujący w herbacie może być pomocna w znoszeniu problemów ze snem powodowanych przez konsumpcję kofeiny. Rekomendowana dawka to 100 – 200 mg dziennie.

4. EGCG (Galusan epigallokatechiny) –
katechina występująca w zielonej herbacie zmniejszająca nagły skok hormonów – adrenaliny i noradrenaliny we krwi, który jest wyzwalany przez podaż kofeiny. Posiada zdolność niwelowania efektów działania substancji o charakterze agonistycznym do dopaminy, nie wpływając przy tym na obniżenie jej poziomu. Stanowi inhibitor enzymu - katecholo-O-metylotransferazy, która rozkłada katecholaminy – pochodne aminokwasu tyrozyny, a więc adrenalinę, noradrenalinę i dopaminę, przez co wpływa korzystnie na zwiększenie ich poziomu. Angażuje się również w obniżanie wydzielania tychże substancji w nadnerczach. Zalecana dobowa dawka mieści się w przedziale 200 – 800 mg.

5. CDP-cholina (cytykolina) –
substancja naturalnie występująca w organizmie zaliczana do grupy adaptogenów, oddziałowująca na poziom dopaminy w organizmie, poprzez regulację gęstości jej receptorów – promuje zwiększanie ich ilości, co przynosi oczywiście niewymierne korzyści. Niedługo po spożyciu jest rozkładana do dwóch substancji: choliny i cytydyny, których wpływ na ośrodkowy układ nerwowy nie jest obojętny. Wykazuje działanie neuroprotekcyjne – ochrania neurony dopaminergiczne odpowiedzialne za produkcję dopaminy, czyli hormonu wpływającego na zwiększenie motywacji do działania. Podnosi efektywność działania tego neuroprzekaźnika, dzięki czemu w wyniku jej suplementacji zauważalny jest wzrost liczby podejmowanych działań oraz stopień odczuwania zadowolenia i radości z życia.

POLECAMY:

Essence Ashwagandha - 90 tabl.
29,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Vitality Rhodiola Rosea - Różeniec górski w kapsułkach - 90 kaps.
34,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Vitality Ashwagandha 800 - Ashwagandha w kapsułkach - 60 kaps.
34,99 PLN
Zobacz Produkt

6. Sulbutiamina – pochodna witaminy B1 rozpuszczalna w tłuszczach – jej działanie polega na obniżaniu wydzielania dopaminy w korze przedczołowej mózgu, co pociąga za sobą redukcję poziomu tego neurotransmitera i zwiększenie ilości jej receptorów, a to w dalszej kolejności prowadzi do uwrażliwienia receptorów dopaminowych, dzięki czemu finalnie zwiększa produktywność i zdolności poznawcze.

7. Forskolina –
długoterminowa suplementacja może powodować wzrost wewnątrzkomórkowego cyklicznego adenozyno-3′,5′-monofosforanu, co prawdopodobnie przyczynia się do zmiany wrażliwości receptorów dopaminowych i zwiększenie ich gęstości.

Przydatne mogą okazać się również następujące suplementy:

 • Dziurawiec zwyczajny
 • Bacopa Monnieri
 • NAC
 • Alpha GPC
 • Gingko Biloba
 • Beta-alanina
 • Benfotiamina
 • Catuba
 • Jiaogulan
 • Bakuchi
 • Tarczyca bajkalska

Bibliografia

1. https://examine.com/supplements/caffeine/#ref328
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11410073
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9353595
4. http://www.brainprotips.com/dopamine-supplements/
5. https://nootriment.com/sulbutiamine-dopamine/
6. http://pl.swissherbal.eu/sklep/cdp-cholina/
7. http://pl.swissherbal.eu/sklep/ashwagandha/
8. http://pl.swissherbal.eu/sklep/rhodiola/


Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Swanson Suntheanine L-Theanine 100mg - 60 kaps.

68,91 PLN
Zobacz produkt

NOW Foods EGCg 400mg - 90 kaps.

42,99 PLN
Zobacz produkt

UNS Rhodiola [Różeniec górski] - 90 tabl.

48,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak