NOC ZAKUPÓW -12%  KOD: 12NOC
Suplementacja

16-02-2018

Węglowodany w gainerach - który gainer wybrać?

Poszukując dodatkowych źródeł węglowodanów, zapewne nieraz natknąłeś się na GAINERY. Są to powszechnie znane suplementy, określane często “odżywkami na masę”, które poprzez swoją wysoką kaloryczność zapewniają szybki i wygodny sposób na uzupełnienia braków w zapotrzebowaniu kalorycznym.

W większości podstawowych gainerów, około 70% stanowią węglowodany, pozostałe 30% to białko. Na rynku znajdują się również takie, które w swoim składzie zawierają aminokwasy, tłuszcze, witaminy i nawet, co ciekawe, wyciągi ziołowe czy kreatynę! Skupmy się jednak na zawartych w nich węglowodanach

Jakie węglowodany znajdują się w gainerach?

Węglowodany są związkami organicznymi, które są wykorzystywane przez nasz organizm do odbudowy zapasów energetycznych i jako podstawowe źródło energii. By nie wnikać w naukowe określenia, spróbujmy zrozumieć skład i sposób działania gainerów. Poniżej przedstawiam jaki jest ich podział. Opiszę również pokrótce każdy z nich.

Węglowodany, a w zasadzie cukry, dzielą się na:

  • proste (jednocukry) - do tej grupy należą: glukoza (występuje w produktach roślinnych, sokach owocowych i miodzie), fruktoza (znajduje się w owocach) oraz galaktoza (jednocukier, który wchodzi w skład dwucukrów, np. laktozy). Cechują się szybką wchłanialnością, czyli bardzo szybko dostarczają energii, powodując duży skok poziomu cukru we krwi, jednak nie na długo.
  • złożone (wielocukry) - do grupy złożonych należą: skrobia (występująca jako substancja zapasowa w ziemniakach i produktach zbożowych, w  niektórych warzywach i owocach) oraz glikogen (znany jako materiał zapasowy w tkankach, głównie w mięśniach i wątrobie). Cechują się długą wchłanialnością, więc dostarczają energii organizmowi przez dłuższy czas, nie podnosząc drastycznie poziomu insuliny.

Znając już grupy cukrów możemy przejść do odpowiedzi na zadane wyżej pytanie. Analizując składy dostępnych gainerów, łatwo zauważyć, że praktycznie w większości znajduje się glukoza, fruktoza, dekstroza i jej pochodne, czyli są to cukry proste. Taki skład zawiera np. Gain Pak od 6PAK Nutrition. Jednak są też i takie, na przykład PVL Mutant MASS, które zawierają w sobie maltodekstrozę, skrobię, płatki owsiane i słodkie ziemniaki, te z kolei reprezentują cukry złożone.

POLECAMY:

Sport Definition Mass Definition - 7000g
199,99 PLN
Zobacz Produkt
PVL Mutant Mass - 6800g
359,99 PLN
Zobacz Produkt
Odżywka na Masę 6PAK Nutrition Gain PAK - 3000g
119,99 PLN
Zobacz Produkt

Który gainer wybrać?

Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakich porach chcemy dostarczyć dodatkową dawkę węglowodanów. Więc jeżeli chodzi o porę po treningu, to zdecydowanie Gain Pak od 6Pak Nutrition sprawdzi się tu najlepiej, natomiast jeżeli zależy Ci na dostarczaniu energii przez dłuższy czas, zdecydowanie polecam rozejrzeć się za takimi produktami, które bazują na cukrach złożonych, na przykład wcześniej wspomniany PVL Mutant Mass lub Mass Definition od Sport Definiton.

Patrząc na stosunek składu do ceny widać, że te, które są "lepsze", kosztują odrobinę więcej, więc cena zależy głównie od potrzeb. Czytając skład, miej na uwadze, że to, czego jest najwięcej w danym produkcie, znajduje się na pierwszym miejscu i zgodnie z zapisaną kolejnością, im dalej wzdłuż listy składników - tym zawartości danego składnika jest mniej.

POLECAMY:

FA Nutrition Core MassCORE - 7kg
289,99 PLN
Zobacz Produkt
UNS Mass Shocker - 4000g
124,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech Hyper Mass - 4000g
164,99 PLN
Zobacz Produkt

Podsumowanie

Jeżeli chcesz uzupełnić szybko zapasy energetyczne - sięgnij po gainery z przewyższającą zawartością cukrów prostych. Natomiast jeżeli zależy Ci na dostarczeniu pełnowartościowego posiłku w płynie w ciągu dnia - kup gainer z dużą zawartością cukrów złożonych.

Masz problem z wyborem odpowiedniego dla siebie gainera? Zadaj pytanie w naszej grupie BODYPAK SOCIETY na Facebook’u, chętnie pomożemy!

Arkadiusz Czarnowski

Promotor Bodypak @czarek.presents

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

FitMax Mass Active - 5000g

119,99 PLN
Zobacz produkt

MEX Size Max - 6800g

229,99 PLN
Zobacz produkt

IHS Iron Mass 20 - 7kg

199,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak