-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Naturalne diuretyki – które wybrać?

Woda podskórna to temat mocno kontrowersyjny i coraz częściej poruszany. Jak się jej pozbyć w naturalny sposób? Czy jest to w ogólne możliwe? Odpowiedzi na te pytania poznasz po przeczytaniu tego treściwego artykułu autorstwa naszego Promotora Michała.
Naturalne diuretyki – które wybrać?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czym są diuretyki? Które z nich pochodzenia naturalnego są najlepsze? Po które sięgnąć, chcąc skutecznie pozbyć się nadmiernej wody podskórnej? Postaram się pokrótce przybliżyć temat naturalnych diuretyków.

Co to są diuretyki?

Diuretyki – niewątpliwie słowo klucz u wszystkich kulturystów, którzy pragną pozbyć się wody podskórnej, aby ich mięśnie były jak najbardziej wyraźne na scenie. Jednak diuretyki, które posiadają właściwości moczopędne, polecane są również wszystkim osobom, które mają problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie. Powodami takiego stanu paradoksalnie może być zbyt mała ilość dostarczanej wody do organizmu, przez co organizm na siłę będzie magazynował nadmiar wody z obawy przed odwodnieniem. Nadmiar wody w organizmie powodowany jest również przez niezdrową, źle zbilansowaną dietę, która obfituje w przetworzoną żywność, która zawiera dużą ilość sodu. Do najczęstszych objawów zatrzymania wody w organizmie należą opuchnięcia i obrzęki ciała. Kolejnym charakterystycznym objawem są zaparcia, co spowodowane jest niedostatecznym nawodnieniem. Co warte podkreślenia – u kobiet z uwagi na cykl menstruacyjny przed i w trakcie okresu organizm ma tendencję do zatrzymywania wody, co związane jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie i wysokim poziomem estrogenów, co nie powinno budzić niepokoju, gdyż później wraca do stanu sprzed okresu. Jednak jeśli objawy zatrzymywania wody w organizmie występują stale – należy zidentyfikować jej przyczynę, poprzez zmianę nawyków żywieniowych i kontrolę stanu zdrowia naszego ciała. Można również stosować naturalne diuretyki, które pomogą ustabilizować poziom płynów oraz elektrolitów w organizmie człowieka. Stanowią one cenne źródło wody, potasu i innych ważnych związków mineralnych.

Które diuretyki warto wybrać?

Poniżej przedstawię 5 naturalnych diuretyków, które pomogą w walce z nadmiarem wody w organizmie:

  1. Mniszek lekarski – wspomaga pracę wątroby i nerek – narządów odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu toksyn oraz ubocznych produktów przemiany materii. Korzystnie wpływa również na metabolizm i działa moczopędnie. Polecana jest ona również w celu zwalczania nadciśnienia, co bezpośrednio związane jest z wydalaniem nadmiary wody z organizmu. Ze względu na efektywność mniszka lekarskiego w walce z nadmiarem wody w organizmie, dodawany jest on do wielu suplementów wspomagających odchudzanie.
  2. Ekstrakt z zielonej herbaty – pomaga nie tylko w walce z nadmiarem wody w organizmie, ale także wspomaga spalanie tłuszczu, dbając o mikroflorę jelitową. Właściwości te zawdzięcza wysokiej zawartości flawanoli – związków posiadających właściwości przeciwutleniające. Stymuluje ona pracę nerek, prowadząc do zwiększonego pozbywania się płynów z organizmu. Warto jednak korzystać z ekstraktu z zielonej herbaty, aniżeli z normalnej zielonej herbaty, gdyż zawierają one większą ilość flawanoli, co przekłada się na lepsze właściwości zdrowotne.
  3. Pokrzywa – jedna z najpopularniejszych substancji wspomagających usuwanie nadmiaru wody z organizmu oraz nr 1 wśród kulturystów! Ma ona właściwości moczopędne, niezastąpione w leczeniu kamicy nerkowej oraz innych schorzeń układu moczowego. Wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, np. złogów kwasu moczowego. Picie naparów z pokrzywy lub dodanie listków pokrzywy do sałatek usprawnia również przemianę materii i wzmaga apetyt. Pokrzywę stosuje się również w chorobach wątroby i przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka i jelit a także przy biegunkach
  4. Skrzyp polny – dzięki obecności flawanoidów zwiększa objętość wydalanego moczu, a także usuwa nadmiar moczanów, przez co jest on polecany w dolegliwościach zatrzymywania wody w organizmie. Działa on również łagodnie rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe, a także uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Stosuje się go również w kamicy moczowej, w gośćcu i skazie moczanowej.
  5. Lucerna siewna – zdrowy dodatek do diety każdego człowieka. Jest bogatym źródłem witamin oraz minerałów. Liście lucerny zawierają również chlorofil, który ma właściwości odtruwające, wspomagające trawienie, a także niweluje problemy związane z brakiem apetytu i wzdęciami. Ponadto liście te pomagają przy wrzodach żołądka, wzmacniają odporność, a także działają moczopędnie.  

Podsumowanie

Jak widzimy sposobów, by oczyścić swój organizm i wspomóc pracę innych narządów jest wiele, i nie zawsze trzeba sięgać po garść leków – czasem wystarczy po prostu popatrzyć wokół, gdyż natura daje nam bardzo duże spectrum działania prozdrowotnego.

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię