-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

8 najczęściej zadawanych pytań na temat suplementów na masę

Zaczynasz budowanie masy mięśniowej, ale masz wiele dylematów, związanych z produktami polecanymi przez kolegę? Zapraszamy do lektury, w której przygotowaliśmy zestawienie najczęściej zadawanych pytań dotyczących suplementów na masę, wraz z odpowiedziami.
8 najczęściej zadawanych pytań na temat suplementów na masę
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Odżywki i suplementy wspomagające budowę masy mięśniowej to dla wielu z nas ogromne wsparcie, m.in. w dostarczeniu odpowiedniej ilości kalorii w ciągu dnia. Poniżej przedstawię najczęściej zadawane pytania dotyczące tej grupy produktów.

Po dobrze przepracowanej redukcji tkanki tłuszczowej i odkryciu tego, co trzeba poprawić – planujemy okres budowania masy mięśniowej. Wiadomo z czym wiąże się ten okres – zwiększona ilość kalorii w diecie, ciężkie treningi, no i oczywiście wyczekiwanie jak największych "przyrostów" w sylwetce (mam tu na myśli naturalnie jak największą ilość masy mięśniowej, a jak najmniejszą ilość tkanki tłuszczowej!). Gdy trening oraz plan dietetyczny mamy dopięte na ostatni guzik, rozpoczynamy planowanie tego, jakie odżywki oraz suplementy zastosować, aby jak najwięcej tej masy zbudować. Jednak rynek suplementów oferuje nam tak wiele suplementów, że czasem ciężko jest się połapać w tym wszystkim i powstaje wiele pytań związanych z tymi zagadnieniami.

1. Czy sama suplementacja wystarczy, aby zbudować masę mięśniową?

NIE! Podstawą budowania masy mięśniowej jest odpowiednia podaż kaloryczna w diecie – jedząc niewystarczającą ilość kalorii, po prostu nie przytyjemy. Zatem pierwszą rzeczą, nad jaką powinniśmy się skupić, to dodatni bilans kaloryczny. Następnie - prawidłowo dobrany trening, a na końcu stosowanie suplementów diety.

2. Czy w przypadku, gdy nie mogę dostarczyć odpowiedniej ilości kalorii w diecie, dobrym pomysłem będzie zastosowanie odżywek typu "gainer"?

TAK! Weźmy pod uwagę np. osobę, która aby przytyć, musi dostarczyć w ciągu dnia 5000 kalorii. Ciężko takiej osobie będzie "przejeść" taką ilość jedzenia (oczywiście mowa tutaj o żywności zdrowej i nieprzetworzonej) i w takich przypadkach zastosowanie odżywek wysokokalorycznych będzie idealnym rozwiązaniem! Należy jednak zwrócić uwagę na sam skład takich suplementów i wybierać te najlepsze, dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Dla jednej osoby będzie to gainer, dla innej bulk, a dla jeszcze kolejnej wystarczy uzupełnienie samego białka lub węglowodanów.

3. Kolega powiedział mi, że jak buduję masę mięśniową, to muszę stosować kreatynę, jednak mam wiele obaw przed jej stosowaniem – czy słusznie?

NIE! Kreatyna jest w pełni bezpiecznym suplementem, wspomagającym budowę masy mięśniowej. Ma także bezpośrednie przełożenie na wzrost siły oraz wytrzymałości, stąd też jest polecana w okresie budowania masy mięśniowej, ale i także redukcji tkanki tłuszczowej!

4. Stosowałem BCAA w okresie redukcji tkanki tłuszczowej – czy będzie mi potrzebne podczas okresu budowania masy mięśniowej?

Niekoniecznie! Głównym zastosowaniem, dla którego suplementujemy aminokwasy rozgałęzione BCAA, jest ochrona naszych mięśni przed katabolizmem (rozpadem włókien mięśniowych). W okresie budowania masy mięśniowej, gdy tych kalorii jest zdecydowanie więcej – nie ma takiej obawy, stąd też stosowanie BCAA nie jest potrzebne, choć jest to też kwestia mocno indywidualna.
W okresie budowania masy mięśniowej warto sięgnąć po BCAA wówczas, kiedy np. chcemy poprawić regenerację po treningu.

5. Chciałbym dostarczyć większa ilość białka w diecie, ale nie jestem w stanie jeść tyle mięsa. Stosowanie izolatu jest dla mnie za drogie. Czy wybór koncentratu białka serwatki (WPC) będzie dla mnie dobrym rozwiązaniem?

TAK! Zasadniczą różnicą pomiędzy izolatem, a koncentratem białka serwatki jest ich kaloryczność, a także szybkość wchłaniania białek, która w okresie budowania masy mięśniowej, gdy jesteśmy w surplusie kalorycznym, nie jest aż tak istotna. Koncentrat białka serwatki w swojej porcji posiada więcej węglowodanów oraz tłuszczy od izolatu, natomiast nie powinno być to dla nas przeszkodą w okresie "masowym". Dodatkowo odżywki WPC są tańsze od WPI, przez co są lepszym rozwiązaniem, gdy nie możemy sobie pozwolić finansowo na zakup izolatu.

6. Będąc w okresie redukcji tkanki tłuszczowej stosowałem dużą ilość suplementów. Czy w okresie budowania masy mięśniowej muszę stosować tyle samo suplementów?

NIE! Okres budowania masy mięśniowej, jak wcześniej wspominałem, wiąże się z dodatnim bilansem kalorycznym, czyli jemy po prostu więcej, przez co dostarczamy większą ilość składników odżywczych. Stąd też nie ma konieczności stosowania dużej ilości suplementów i odżywek podczas tego okresu. Zależne to może być jednak od wyników badań krwi, które warto wykonać po okresie redukcji tkanki tłuszczowej, gdyż w przypadku niedoborów, niektóre suplementy mogą być niezbędne!

7. Chcę stosować suplementację w okresie budowania masy mięśniowej, ale nie mam wiedzy na ten temat – czy będę jednak w stanie dobrać sobie suplementację?

NIE!­ Warto skonsultować się z osobą, która będzie wykształcona w tym zakresie, ponieważ doradzi nam ona jakie suplementy i odżywki stosować.

8. Czy przed rozpoczęciem suplementacji konieczne jest wykonanie badań krwi?

TAK! Niezależnie od tego w jakim okresie się znajdujemy – czy to redukcji tkanki tłuszczowej, czy to budowania masy mięśniowej – konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi, aby określić ewentualne niedobory w organizmie i dostosowanie indywidualnie suplementacji!

Podsumowanie

Odżywki i suplementy stanowią nieodzowny element budowania masy mięśniowej. Warto jednak pamiętać, że nie należy od nich zaczynać, a powinno się je dobierać dopiero na końcu – najpierw zadbajmy o odpowiedni plan dietetyczny oraz treningowy. Na koniec należy indywidualnie dobrać suplementację, gdyż nie dla każdego dany zestaw odżywek będzie działał tak samo. Tu jednak ważna jest konsultacja z osobą, która ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe w tym zakresie!

 

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię