-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

5 najlepszych suplementów na poprawę wzroku

Problemy ze wzrokiem to coraz większy problem naszego społeczeństwa. Jak sobie z nimi radzić? Zebraliśmy dla Was listę kilku suplementów, które mogą okazać się pomocne.
5 najlepszych suplementów na poprawę wzroku
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Problemy ze wzrokiem to coraz większy problem naszego społeczeństwa. Jak sobie z nimi radzić? Zebraliśmy dla Was listę kilku suplementów, które mogą okazać się pomocne.

Liczne godziny spędzone ze wzrokiem utkwionym w ekran komputera, telewizora czy smartfona wydają się być obrazem nieodłącznie związanym z człowiekiem XXI wieku. Nie musisz być informatykiem, żeby zaliczać się do tego, jakże szerokiego grona osób, ponieważ i tak większość społeczeństwa przynajmniej kilka razy dziennie zagląda na portale społecznościowe, sprawdza pocztę, szuka przepisu na obiad czy ogląda kilka odcinków z rzędu ulubionego serialu. Czyż nie? Nikt chyba nie zaprzeczy. Czy jest coś w tym złego ze zdrowotnego punktu widzenia? Zapewne po chwili zastanowienia znajdziemy kilka negatywów, ale bez wątpienia ucierpieć może nasz wzrok.

Przedwczesne problemy ze wzrokiem

Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie, emitowane przez urządzenia elektroniczne i oświetlenie typu LED, w połączeniu z występowaniem licznych stanów zapalnych w organizmie oraz negatywnych zmian wywoływanych przez wolne rodniki, oddziałuje negatywnie na narząd wzroku i przyczynia się do powstawania problemów z jakością widzenia jeszcze przed okresem występowania postępujących zmian degeneracyjnych związanych z podeszłym wiekiem, a problem ten staje się coraz bardziej powszechny wśród dzieci i młodzieży. Czy poza zastosowaniem odpowiednich filtrów chroniących oczy, utrzymywaniem zalecanej odległości twarzy od monitora w czasie pracy oraz wykonywania treningu wzroku możemy jakoś sobie pomóc? Oczywiście! Ale jak? Dobór racjonalnej suplementacji powinien stać się jednym z elementów korygujących.

Suplementy wspierające zdrowie oczu

1. Luteina
Związek zaliczany do grupy karotenoidów – naturalnych barwników roślinnych, który jest bardzo ważny z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Stanowi silny przeciwutleniacz ochraniający oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Możemy dostarczać ją do organizmu poprzez spożycie takich produktów jak: jajka (w szczególności obfitujące w tę substancję są żółtka), zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe oraz warzywa pomarańczowe. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym filtruje szkodliwe promieniowanie UV, stanowiąc ochronę dla wrażliwych fotoreceptorów obfitujących w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowi substancję wykorzystywaną w profilaktyce zaćmy i zmianom zwyrodnieniowym plamki żółtej.

2. Zeaksantyna
Kolejny z karotenoidów roślinnych o dużym potencjale antyoksydacyjnym wspomagającym prawidłowe widzenie, który musi być dostarczany do organizmu człowieka z pożywieniem, ponieważ nie dochodzi do ich endogennej produkcji. Wraz z luteiną odpowiada za ochronę soczewki oraz plamki żółtej w oku, odpowiedzialnych za przejrzystość i ostrość wzroku, których degeneracja prowadzi do znaczącego pogorszenia jakości widzenia, a także ochronę przed oślepiającym światłem oraz zaćmą.

3. Kwasy omega-3
Może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale występuje wysoki stopień korelacji pomiędzy ciśnieniem krwi regulowanym przez kwasy omega-3, a zdrowiem narządu wzroku. W gałkach ocznych znajduje się spora ilość niewielkich naczyń krwionośnych, które są wrażliwe na wszelkie, niekorzystne zmiany, spowodowane przez zbyt wysokie ciśnienie. Zatem kwasy EPA i DHA zabezpieczają przed pogorszeniem jakości wzroku, wynikającego z gromadzenia się płynu blokującego nerw wzrokowy, zapobiegają suchości oczu oraz powstawaniu zmian degeneracyjnych.

4. Witamina A
Kiedy ktoś pyta o funkcje witaminy A, chyba najczęstszą odpowiedzią jaką pada jest ochrona wzroku. I rzeczywiście, jest ona istotna w tym aspekcie, a w sposób szczególny, jeśli chodzi o problemy z widzeniem przy słabym oświetleniu. Jednak należy wspomnieć również o możliwości tego związku z grupy retinoidów do przeciwdziałania wystąpieniu zespołu suchości oka, jak również o silnym działaniu antyoksydacyjnym, co przekłada się na zabezpieczenie przed utratą wzroku, na wskutek zmian degeneracyjnych, zwłaszcza w obrębie plamki żółtej. Retinol spowalnia ponadto progresję retinopatii cukrzycowej.

5. Witamina C
Chciałoby się powiedzieć, że witamina C jest dobra na wszystko. I nie byłoby w tym stwierdzeniu zbyt wiele przesady. Jej szerokie spektrum działania obejmuje również swoim zasięgiem ochronę narządu wzroku. Wpływa na zabezpieczanie zasobów kolagenu znajdującego się w rogówce oka, co przyczynia się do utrzymania jej odpowiedniej kondycji. Zwalcza wszelkie infekcje w obrębie gałki ocznej, przeciwdziała wystąpieniu jaskry oraz zaćmy, wywoływanej przez promieniowanie UV, czy nadmierny stres oksydacyjny. Nie trzeba chyba przypominać, że najlepszym źródłem witaminy C są pomarańcze, truskawki, czerwona papryka czy czarna porzeczka.

POLECAMY:

Scitec Essentials Beta-Carotene - 90 kaps.

Scitec Essentials Beta-Carotene - 90 kaps.

 opinii (2)
39,99 pln

Jak możemy dodatkowo wspomóc narząd wzroku?

  1. Zadbaj o optymalne środowisko pracy – jeśli pracujesz przy komputerze pamiętaj o tym, aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy światło odbija się od monitora, ponieważ potęguje to zmęczenie wzroku.
  2. Przyjmij odpowiednią postawę – na ekran powinno patrzeć się z odległości co najmniej 40-50 cm, linia wzroku powinna przebiegać na wprost lub kierować się lekko w dół, aby zapobiegać wysychaniu oczu.
  3. Pamiętaj o przerwach – siedząc nawet w najbardziej dogodnej pozycji przed monitorem przez dłuższy czas, należy co pewien czas robić sobie przerwy, by popatrzeć w dal i poruszać gałkami ocznymi, ponieważ stałe wpatrywanie w jeden punkt obniża zdolność ostrego widzenia.
  4. Popracuj nad nawykami – chcąc przez długie lata cieszyć się ostrym wzrokiem wypadałoby unikać długiego wpatrywania się przed snem w monitor komputera czy ekran smartfona, które emitują światło niebieskie, przyczyniające się do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie siatkówki i plamki żółtej oka. Można ewentualnie wyposażyć się w specjalne okulary lub aplikacje blokujące światło niebieskie.

Bibliografia:

  1. Swanson D., Block R., Mousa S., Omega-3 Fatty Acids EPA and DHA: Health Benefits Throughout Life, Advances in Nutrition 2012; 3 (1): 1-7
  2. https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/pigments-in-colorful-vegetables-may-ward-off-macular-degeneration/
  3. https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/fullarticle/416259
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11594942
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19168000

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię