12% ZNIŻKI*  KOD: MIKO12
Trening

03-05-2019

Co lepiej pić w trakcie treningu: izotonik czy wodę?

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • od czego zależy ilość utraty płynów ustrojowych w czasie treningu,
 • co powoduje nadmierny spadek poziomu nawodnienia organizmu,
 • kiedy wybrać wodę, a kiedy postawić na izotonik.

Jak najskuteczniej uzupełnić straty płynów w czasie treningu? Pytanie to bardzo często pada z ust osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem w różnych dyscyplinach. Mając na uwadze fakt, iż ciało człowieka w 60% składa się z wody, należyte nawodnienie w przebiegu podejmowanej aktywności fizycznej ma kluczowe znaczenie dla jej efektywności. Czy zwykła woda wystarczy? Jeśli nie, to kto i dlaczego powinien skorzystać z napojów izotonicznych?

Podczas wysiłku fizycznego wraz z potem tracisz nie tylko znaczne ilości wody, ale również pierwiastki niezbędne do prawidłowego przebiegu wszelkich reakcji metabolicznych.

Od czego zależy poziom utraty płynów ustrojowych na wskutek wzmożonej produkcji ciepła w czasie treningu?

 • temperatury otoczenia,
 • wilgotności powietrza,
 • czasu trwania jednostki treningowej,
 • intensywności wykonywanych ćwiczeń,
 • czynników jednostkowych (skłonność do mniejszej lub większej produkcji potu),
 • poziomu kondycji i wytrenowania,
 • płci (kobiety wytwarzają na ogół mniej potu niż mężczyźni).

Co powoduje zwiększona utrata płynów?

 • spadek wydolności,
 • szybsze narastanie zmęczenia na wskutek zmniejszonego przepływu krwi przez mięśnie,
 • obciążenie serca, które musi pompować krew o zwiększonej gęstości,
 • pogorszenie pracy wielu układów organizmu, w tym nerwowego.

Postaw na sprawdzone izotoniki:

Nutrend IsodrinX - 420g
29,99 PLN
Zobacz Produkt
Activlab Run & Bike Isotonic - 475g
24,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Isofaster - 400g
18,99 PLN
Zobacz Produkt

Kiedy woda a kiedy izotonik?

Ile wody potrzebujesz wypijać codziennie? Najprościej jest przyjąć, że na 1 kcal spożytego pokarmu przyjmujemy 1 ml wody. Osoby aktywne muszą do tego doliczyć należytą ilość płynów niezbędnych w czasie treningu i do uzupełnienia strat po jego zakończeniu – około 150-200% ilości płynów straconych w czasie wysiłku (straty możesz sprawdzić po prostu dzięki sprawdzaniu swojej wagi).

Jednostki treningowe nieprzekraczające 60 minut w większości przypadków nie będą wymagały przyjmowania do picia niczego innego jak woda.

Gdy mamy do czynienia z wysoko-intensywnym wysiłkiem, trwającym powyżej 60 minut, korzystniej jest wykorzystać napoje izotoniczne w trakcie lub zaraz po ich zakończeniu:

 • domowy izotonik – wiele osób sporządza swój izotonik samodzielnie w domu przy wykorzystaniu wody, soku z cytryny, szczypty soli i odrobiny miodu do smaku; dopóki nie mamy do czynienia ze sportowcami wysokiego wyczynu taka opcja będzie wystarczająca;
 • woda kokosowa – świetny sposób na naturalne nawodnienie organizmu; w 100 ml dostarczasz sobie około 3-6 g glukozy, uzupełniasz elektrolity: sód, potas, wapń, magnez, a dodatkowo aminokwasy, enzymy, przeciwutleniacze, witaminy z grupy B;
 • gotowy napój izotoniczny – ma prawie taki samo stężenie cukru i elektrolitów jak płyny ustrojowe, zawiera pomiędzy 4 a 8 g węglowodanów w 100 ml, skutecznie wyrównuje stężenie płynów ustrojowych w organizmie; warto zwrócić uwagę na skład produktu, by nie kupować tych bogatych w zbędne dodatki.

Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec CM3 Powder - 500g

144,99 PLN
Zobacz produkt

Sport Definition Carbonic - 1000g

24,99 PLN
Zobacz produkt

BODYPAK Bidon sportowy 700 ml - 1 szt.

12,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak