-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Kofeina czy guarana?

Kofeina a guarana - różnice w działaniu.
Kofeina czy guarana?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

KOFEINA CZY GUARANA [KRÓTKO I NA TEMAT]

Prawdopodobnie wielu z nas przeszukiwało rynek w poszukiwaniu bezpiecznych stymulantów takich jak kofeina czy guarana, które wspomogłyby nas w „słabszych” chwilach.

Krótkie definicje:

- guarana jest to roślina występująca w okolicach dorzecza Amazonki, znana z największej naturalnej zawartości guarany. Rośnie w postaci krzewu a obiektem naszego zainteresowania są konkretnie jej owoce. Stosuje się ją przy produkcji spalaczy tłuszczu, ale można ją też spotkać w składzie napojów energetycznych. Oczywiście jest źródłem kofeiny.

- kofeina jest związkiem chemicznym nazywanym inaczej teiną. Należy do grupy stymulantów o czym na pewno wiecie. Przy dłuższym stosowaniu organizm zaczyna się na nią uodparniać. Najczęściej stosowanymi wywarami ,które ją zawierają to herbata oraz kawa (bez znaczenia czy sypana/rozpuszczalna). Podobnie jak guarana ma bogatą i ciekawą historię (owoce kawowca jak i guarany nie wstępowały na terenie naszej części Europy).

Oczywiście na rynku jest wiele produktów – jednak przed wyborem warto sobie zadać pytanie:

- „potrzebuję krótkotrwałego, ale szybkiego pobudzenia, czy może jednak słabszego, ale trwającego zdecydowanie dłużej??”

Kofeina zapewni Ci pobudzenie jednak ono relatywnie szybko zaniknie, za to guarana cechuje się znacznie dłuższym działaniem (aczkolwiek sam stan pobudzenia będzie słabszy).

W obu przypadkach nie poleca się stosowania w przypadku borykania się z nadciśnieniem – jednak widziałem badania, które dowodziły braku wpływu na podniesienia ciśnienia np. przez kofeinę (co nie jest dosyć popularnym stwierdzeniem). Poruszana kwestia nie jest jednoznaczna i decydujące jest poznanie własnego organizmu, bowiem część populacji jest podatna na stymulanty, a druga nie odczuje żadnej różnicy po podaniu kofeiny.

Jeszcze inną kwestią jest pochodzenie kofeiny. W suplementach najczęściej spotkamy postać syntetyczną, która może być „słabsza” od naturalnej pochodzącej z kawy czy też mocnej herbaty

Średnia zawartość naturalnej kofeiny:
- kawa rozpuszczalna 60mg
- kawa parzona 80mg
- herbata 30mg

Część populacji jest odporna na działanie kofeiny oraz guarany, jednak istnieje odsetek ludzi bardzo podatnych na ich działanie (jeżeli jesteś w tej grupie uważaj stosując większe dawki). Reszta społeczeństwa jak się domyślacie może spokojnie wypić „małą czarną”, by zacząć kolejny dzień z energią (nie wykazują przesadnej podatności na działanie kofeiny).

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię