-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Pierwsze kroki na siłowni

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningami i nie wiesz od czego zacząć? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.
Pierwsze kroki na siłowni
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Przez ostatnie kilka lat zauważa się duży wzrost osób zainteresowanych zdrowym trybem życia oraz różnego rodzaju aktywnością fizyczną. Wiele osób, jeśli nie większość - wybiera siłownię. W związku z tym nasuwa się tutaj pytanie – jak zacząć? Jest kilka rzeczy, które można polecić osobie początkującej.

  1. Przygodę z siłownią zacznij od zaplanowania celu. Określ, na czym chcesz skupić swoją uwagę – na redukcji tkanki tłuszczowej, na budowie masy mięśniowej czy może na zbudowaniu siły, wytrzymałości lub kondycji. Po pewnym czasie, Twój trening będzie musiał ulec pewnym modyfikacjom, ze względu na adaptację mięśni do dotychczasowego planu.
  2. Pierwszy kontakt na siłowni nie powinien być próbą realizacji jakiegokolwiek programu dla profesjonalistów. Optymalnym programem na początek jest „full-body workout”, czyli trening ogólnorozwojowy zahaczający o wszystkie grupy mięśniowe.
  3. Nastaw się pozytywnie – nowe bodźce dla Twoich mięśni, jakimi są ćwiczenia na siłowni mogą sprawić, że początki nie będą należały do najłatwiejszych. Musisz nastawić się na opóźnioną bolesność mięśni (DOMS), a także na wolne efekty. Ćwiczenia na siłowni wymagają cierpliwości i konsekwencji. Nie poddawaj się, a efekty przyjdą.
  4. Przed wejściem na salę treningową zadbaj o to, aby mieć obuwie na stabilnej podeszwie, a także w miarę możliwości strój sportowy niekrępujący ruchów.
  5. Po przekroczeniu progu sali treningowej udaj się na rozgrzewkę. Doprowadzenie organizmu do odpowiedniej temperatury, tętna, pobudzenie mięśni przed właściwym wysiłkiem jest bardzo ważne i może uchronić Cię przed wieloma kontuzjami.
  6. Zanim wykonasz ćwiczenie, skorzystaj z rady innych ćwiczących lub instruktora, będącego w tym czasie na siłowni. Błędna technika może być przyczyną wielu kontuzji. Początkowo powinieneś używać małych ciężarów, aby zapoznać się z techniką oraz przyzwyczaić ciało do nowych bodźców.
  7. Pamiętaj, aby trening zaczynać od ćwiczeń na duże grupy mięśniowe (nogi, plecy, klatka), a następnie trenuj małe partie mięśniowe (barki, biceps, triceps, łydki).
  8. Odpowiedni czas na regenerację między sesjami treningowymi jest jednym z najważniejszych aspektów dla rozwoju mięśni, równie ważnym jak sam trening. Duże grupy mięśniowe muszą odpoczywać dłużej niż te mniejsze. Dla Ciebie, jako początkującego właściwe będzie trenować co 2-3 dni.

W dużym skrócie: ćwicz, jedz, śpij i od nowa. Nastaw się pozytywnie na wysiłek fizyczny i ciesz się systematycznymi postępami.

Pasjonaci sportu i zdrowego stylu życia.

Zostaw opinię