SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY
Suplementacja

25-08-2021

Chanca Piedra - właściwości i zastosowanie

Chanca piedra to zioło, które rośnie na obszarach tropikalnych, takich jak lasy deszczowe Ameryki Południowej. Jego nazwa naukowa to Phyllanthus niruri.

Ma również wiele innych nazw, takich jak:

  • łamacz kamieni
  • wichura wiatru
  • nasiona pod liśćmi
  • quebra pedra
  • kamień shatter
  • szansa pierre

Roślina ma cienkie, pokryte liśćmi gałęzie i może dorastać do około 2 stóp (61 cm) wysokości. Otrzymuje nazwę "nasiona pod liśćmi", ponieważ jego strąki nasienne, które kwitną w małe zielone kwiaty, rosną pod liśćmi. Cała roślina - w tym liście, łodygi i kwiaty - jest używana do produkcji suplementów chanca piedra. Jako suplement, chanca piedra ma pomóc w różnych stanach związanych z układem trawiennym, wątrobą i nerkami. Podobno zawiera fitochemikalia - lub związki roślinne - które mogą zwiększać przepływ moczu, zabijać szkodliwe bakterie i wirusy oraz łagodzić stany zapalne (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27283048/ ). Jednak niewiele jest dowodów na to, że jest skuteczny. Chanca piedra jest dostępna w herbatach, płynnych ekstraktach, kapsułkach lub tabletkach.

Korzyści i zastosowanie z Chanca Piedra

- Chanca piedra jest najbardziej znana jako potencjalne lekarstwo na kamień nerkowy - w ten sposób zyskała miano "łamacz kamieni".

Zioło jest alkaliczne, więc może pomóc w zapobieganiu kwaśnym kamieniom nerkowym. Jest to tańsza, bez recepty alternatywa dla cytrynianu potasu na receptę, środka alkalizującego, który jest powszechnie stosowany w celu zapobiegania kwaśnym kamieniom nerkowym. Może również pomóc w oddawaniu moczu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27283048/ ). Nadal jednak za mało jest badań, aby poprzez powyższe twierdzenia.

W jednym badaniu z udziałem 56 osób z kamieniami nerkowymi, które przyjmowały 4,5 grama chanca piedra dziennie, naukowcy odkryli, że kamienie nerkowe zmniejszyły się pod względem wielkości i liczby u około dwóch trzecich uczestników (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29617079/ ).

Co więcej, inne pomniejsze badania na ludziach wskazały pewne korzyści z przyjmowania chanca piedra na kamienie nerkowe (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21176271/ ). Nadal konieczne są długoterminowe randomizowane badania kliniczne, aby potwierdzić jego właściwości terapeutyczne.

- Ekstrakt z Chanca piedra może zabić bakterię, która powoduje wrzody żołądka - Helicobacter pylori w badaniach probówki. Jednak niekoniecznie przekłada się to na to, że suplement doustny jest skuteczny przeciwko wrzodom żołądka u ludzi (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25430849/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22034238/ ).

Badania w probówkach zazwyczaj obejmują wysoce skoncentrowane ekstrakty stosowane bezpośrednio do komórek bakteryjnych, co nie jest sposobem działania doustnych suplementów chanca piedra.

- W badaniach na zwierzętach przeciwutleniacze w chanca piedra były w stanie poprawić poziom cukru we krwi na czczo, co może pomóc w zarządzaniu poziomem cukru we krwi. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27283048/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20185303/ ).

Nie musi to jednak oznaczać, że chanca piedra miałaby taki sam efekt u ludzi. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć wpływ chanca piedra na poziom cukru we krwi.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Essence CLA Conjugated Linoleic Acid - 90 kaps.
39,99 PLN
Zobacz Produkt
Essence Rhodiola Rosea - 90 tabl.
39,99 PLN
Zobacz Produkt
Essence Chanca Piedra - 90 tabl.
29,99 PLN
Zobacz Produkt

- Właściwości alkalizujące chanca piedra mogą również pomóc w zapobieganiu kamieniom żółciowym (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27283048/ ). Jednak nie ma naukowych dowodów na poparcie stosowania chanca piedra specjalnie dla kamieni żółciowych.

Zaostrzenia dny moczanowej mogą wystąpić, gdy we krwi gromadzi się wysoki poziom kwasu moczowego. Chanca piedra może pomóc zrównoważyć te poziomy i zapobiec atakom dny moczanowej. Niektóre badania na zwierzętach wykazały zmniejszenie stężenia kwasu moczowego u zwierząt otrzymujących suplementy chanca piedra (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27283048/).

- Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, chanca piedra może poprawić czynność wątroby i pomóc chronić wątrobę przed wolnymi rodnikami - niestabilne związki, które mogą powodować uszkodzenia, gdy gromadzą się w organizmie w wysokich stężeniach (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27283048/).

Zioło wydaje się być również pomocne w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B, zapalnej infekcji wirusowej wątroby - przynajmniej w badaniach na zwierzętach i w probówkach (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27283048/). Mimo to większość tych badań została przeprowadzona w badaniach na zwierzętach lub w probówkach. Potrzebne są dalsze badania na ludziach, aby ocenić wpływ chanca piedra na zdrowie wątroby.

- Niektóre badania na zwierzętach wskazują, że chanca piedra może pomóc rozluźnić naczynia krwionośne, co może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi.  (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27283048/).

Jednak jedno z badań na ludziach wykazało niewielki wzrost ciśnienia krwi u osób przyjmujących chanca piedra. Potrzebne są dalsze badania dotyczące wpływu chanca piedra na ciśnienie krwi u ludzi (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29617079/ ).

Ważne jest, aby pamiętać, że większość istniejących badań nad chanca piedra została przeprowadzona na zwierzętach lub probówkach, przy użyciu wysoce skoncentrowanych ekstraktów.

Chociaż istnieje niewielka ilość dowodów na poparcie stosowania chanca piedra na kamienie nerkowe u ludzi, potrzebne są większe i bardziej rygorystyczne badania na ludziach, aby ustalić, czy chanca piedra naprawdę ma jakiekolwiek korzyści.

Warto nadmienić iż chanca piedra wchodzi w interakcje z lekami https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27283048/ , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29617079/  wg poniższego:

  • Chanca piedra może powodować częstsze oddawanie moczu, co może wpływać na sposób, w jaki ciało pozbywa się litu;
  • Leki obniżające ciśnienie krwi. Zioło może obniżać ciśnienie krwi, co może potencjalnie prowadzić do niskiego poziomu ciśnienia krwi, szczególnie u osób, które już przyjmują leki odnośnie powyższego;
  • Leki obniżające poziom cukru we krwi. Lek Chanca piedra może zmniejszać stężenie cukru we krwi. Osoby przyjmujące insulinę lub inne leki, które obniżają poziom cukru we krwi, winny zachować szczególną ostrożność;
  • Leki rozrzedzające krew. Chanca piedra może hamować krzepnięcie krwi, co może prowadzić do poważnych powikłań u osób zażywających leki rozrzedzające krew;

Zawsze należy być ostrożnym przy rozpoczynaniu suplementacji wszelkimi preparatami i winno skonsultować się jego porcjowanie jak i możliwość jego przyjmowania z lekarzem. Należy pamiętać iż chanca piedra to suplement, a nie lek. Jest preparatem spożywczym, uzupełniającym dietę – nie zapobiega chorobom ani ich nie leczy.

Sylwia Pietrzak

PROMOTORKA BODYPAK. Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyszki. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Jest czynnym zawodnikiem PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego - w 2019 ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Co więcej, stały bywalec siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Od 10 lat - bydgoszczanka. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część życia) czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Essence NAC - 90 tabl.

52,99 PLN
Zobacz produkt

Swanson Chanca Piedra 500 mg - 60 kaps.

39,99 PLN
Zobacz produkt

Essence Chanca Piedra - 90 tabl.

29,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak