12% ZNIŻKI OD 100ZŁ  KOD: CARDIO12

Regeneracja po treningu – jak ją przyśpieszyć i co robić?

Regeneracja po treningu – jak ją przyśpieszyć i co robić?

W drodze do lepszej sylwetki nie można zapominać o właściwej diecie, planu treningowym, ale i również o odpowiedniej regeneracji! Ile razy mieliście tak, że po zakończonej jednostce treningowej czuliście się zmęczeni nie tylko kilka godzin po jej zakończeniu, ale i nawet kilka dni? To mogą być oznaki tego, że nie poświęcacie zbyt dużo czasu na regenerację i w tym artykule postaram się Wam przybliżyć znaczenie regeneracji dla organizmu człowieka oraz jak ją przyśpieszyć.

Regeneracja potreningowa oznacza przywrócenie do równowagi w organizmie, tj przywrócenia zasobów energii, które wykorzystane zostały podczas treningu, a także regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych. Co ciekawe – mimo, że wysiłek fizyczny prowadzi do pozytywnych zmian w organizmie – to w nadmiarze może powodować obciążenia fizyczne oraz psychiczne. To właśnie w tym aspekcie odpowiednia regeneracja potreningowa jest bardzo ważna.

Jak zatem możecie przyśpieszyć regenerację potreningową?

1. Sen jako podstawa regeneracji!

Sen to najważniejszy aspekt regeneracji potreningowej. Nigdy w żadnej sytuacji nie należy ograniczać czasu jaki przeznaczacie na sen w ciągu doby – nie tylko z powodu regeneracji potreningowej, ale i dla ogólnej regeneracji organizmu. W trakcie snu dochodzi do wielu procesów regeneracyjnych, które pozytywnie wpływają nie tylko na funkcjonowanie mięśni, ale przede wszystkim na regulację hormonów. Ważna jest tutaj także jakość oraz długość snu. Dziennie na sen należy przeznaczać minimum 6 godzin, a najlepiej byłoby przeznaczać 7-8 godzin. Także ważne jest aby pora zaśnięcia oraz pobudki były regularne, przed snem należy unikać używek, czy też nadmiernego wysiłku fizycznego, gdyż to również może zaburzyć prawidłowy sen.

2. Masaż oraz automasaż!

Masaż to doskonała recepta na regenerację potreningową. Oczywiście znajdą się osoby, które z uwagi na koszty związane z fizjoterapeutą nie będą mogły sobie pozwolić na masaż u profesjonalisty, ale już samemu możecie doraźnie wspomóc Wasze mięśnie poprzez automasaż przy użyciu foam rollerów oraz piłeczek lacrosse.

Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:

6PAK Nutrition Anticatabolic PAK - 900g
99,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech After - 420 g
73,99 PLN
Zobacz Produkt
FA Nutrition Anticatabolix - 375g
64,99 PLN
Zobacz Produkt

3. Sauna!

Korzystanie z sauny jako element regeneracji potreningowej to bardzo dobry pomysł! Nie tylko wspomoże ona regeneracje, ale i poprawi jakość skóry, przepływ krwi, wspomoże pracę układu krążenia, odpornościowego. Sauna poprawia także przewodzenie impulsów nerwowych, zwiększa sprężystość mięśni, ruchomość w stawach i łagodzi ból mięśniowy, powstały w wyniku aktywności fizycznej.

4. Dieta oraz suplementacja!

Odpowiednie odżywianie oraz suplementacja również będą się przyczyniały do szybszej regeneracji potreningowej. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczy, a także niezbędnych mikroelementów, które odpowiadają za szereg procesów zachodzących w organizmie – w tym również regeneracyjnych. Warto zadbać o jak najzdrowsze jedzenie, unikając przetworzonej żywności, alkoholu, słodyczy, które to produkty przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w organizmie, a ponadto ograniczają one proces regeneracji, ale przede wszystkim są one mało odżywcze! Aby przyśpieszyć proces regeneracji warto stosować odżywkę białkową od razu po zakończonej sesji treningowej aby dostarczyć niezbędnych aminokwasów do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych, a także warto zaopatrzyć się w takie suplementy jak omega-3, kompleks witamin i minerałów oraz magnez.

5. Aktywny wypoczynek!

Tak – aktywny wypoczynek to również doskonała forma regeneracji potreningowej. Aktywność fizyczna o niskiej intensywności pomiędzy jednostkami treningowymi pozwala na szybszą regenerację. Spacer, rower, czy jakakolwiek aktywność zespołowa przyczyniają się do regeneracji fizycznej, redukcji stresu, a także spalają dodatkowe kalorie w ciągu dnia, co w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej również może ten proces przyśpieszyć.

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak