-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Witamina D3 – rewolucja w sporcie

Treściwy artykuł związany z witaminą D3 i jej właściwościami.
Witamina D3 – rewolucja w sporcie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Witaminy dzielimy na te rozpuszczalne w tłuszczach i te rozpuszczalne w wodzie. Witamina D należy do tych rozpuszczanych w tłuszczach, witamina ta kojarzy nam się z zdrowymi kośćmi, ale czy to całe spektrum działania tej substancji? Witamina D ma niebagatelne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej struktury i funkcji kośćca, jej niedobory mogą prowadzić nie tylko do krzywicy i osteoporozy, ale także jak oświadczają liczne odkrycia lekarzy na świecie przyczyniać się do chorób psychicznych, zaburzeń systemu immunologicznego czy choroby Hashimoto.

Podstawowe znaczenie mają dwie formy witaminy:

  • witamina D2 (ergokalcyferol) naturalnie występujący w organizmach roślinnych/drożdżach.
  • witamina D3 (cholekalcyferol) naturalnie występujący w organizmach zwierząt.

Nas interesować będzie oczywiście forma witaminy D3.

Witamina D3 – znaczenie w sporcie:

Witamina D3 została odkryta w roku 1921 przez McColluma, dziś wiemy, że ma ona szerokie spektrum działania prozdrowotnego, a dodatkowo posiada duży potencjał wzrostowy, dzięki temu, że pełni funkcje hormonu anabolicznego niezbędnego do rozwoju muskulatury. Mówiąc o witaminie D3 nie sposób jednak pominąć witaminy K, z którą wykazuje działanie synergistyczne. Działanie cholekalcyferolu oparte jest o tę samą mechanikę działania co testosteron, co ciekawsze witamina d3 również jest sterydem.  Oddziałuje ona na specyficzny receptor w jądrze komórkowym oznaczony skrótem – VDR, geny pobudzone aktywowanym receptorem VDR rozmnażają komórki satelitarne oraz kontrolują ich dojrzewania i zróżnicowanie do komórek szybko kurczliwych, odpowiedzialnych za siłę, masę i szybkość mięśni.
Rozmnażają również w komórkach receptory androgenne (AR), dzięki którym testosteron jest w stanie się wiązać i być anaboliczne aktywnym. Witamina D3 pełni, więc niebagatelne znaczenie w funkcjonowaniu układu ruchu, kolejnym ciekawym aspektem witaminy d3 jest produkcja rozmaitych białek odpowiedzialnych za siłę mięśni, gdzie do najważniejszych można zaliczyć aktynę i troponinę.
Zauważono również, że cholekalcyferol związany z VDR hamuje działanie białek IGFBP – białka te niezwykle niekorzystnie działają na nasze mięśnie, ponieważ dezaktywuje potężnie anaboliczny insulino podobny czynnik wzrostu typu 1 (IGF-1).

Witamina D a testosteron:

Od niedawna wiadomo, iż witamina D pretenduje do niezwykle skutecznego testo-boostera. Badania wykonane przez austriackich naukowców z Uniwerytetu Medycznego w Graz, dobitnie to wykazują.
Zbadali oni panów, którym podawali 83 μg (3332 IU) witaminy D dziennie przez rok. Druga grupa w tym samym czasie dostawała placebo. Okazało się, że poziom testosteronu u osób, które przyjmowały witaminę D podniósł się (całkowity z 10.7 ± 3.9 nmol/l do 13.4 ± 4.7 nmol/l). Takich wyników nie zaobserwowano w grupie przyjmującej placebo.

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię