NOC ZAKUPÓW -12%  KOD: 12NOC
Trening

26-04-2017

Uzależnienie od siłowni - czy to możliwe?

Zdrowy tryb  życia jest bardzo ważny. Wielu ludziom zależy na tym aby utrzymać idealną sylwetkę. /stosują odpowiednie diety, prowadzą aktywny tryb życia. jednak należy pamiętać o umiarze w treningach siłowych. Zbyt częste treningi mogą doprowadzić do bigoreksji.

Uzależnienie od siłowni dotyka głównie mężczyzn. To zaburzenie psychiczne dotykające ludzi, którzy większość swojego czasu spędzają na siłowni. Około 10 % ludzi  uprawiających kulturystykę jest uzależnionych od siłowni. Bigoreksja jest również nazywana dysmorfią mięśniową. Uzależnienie od siłowni bardzo często dotyka mężczyzn, mających urojony obraz własnego ciała. Pomimo efektów wykonywanych treningów bardzo często decydują się oni na stosowanie sterydów anaboliczno – androgennych. Bigoreksje porównuje się do anoreksji. Jest w równym stopniu szkodliwa dla ludzkiego organizmu. [podobnie jak kobiety uzależnione od diet, mężczyźnie nie akceptują swojego ciała. Mają zaburzony obraz postrzegania swojego wizerunku. Na to zaburzenie narażone są osoby, które nie były akceptowane w dzieciństwie. Do zaburzenia psychicznego osób chcących wyglądać zdrowo i atrakcyjnie przyczyniają się również media. Telewizja promuje muskularne ciało mężczyzn. Przez co coraz częściej dochodzi do zaburzeń postrzegania swojej muskulatury, mężczyźni chcą uzyskać jak najlepsze efekty, nie zauważając przy tym kiedy przekraczające granice. Zaczynają przyjmować sterydy, które powodują tragiczne skutki dla organizmu. Spożywanie sterydów przyczynia się do  wzrostu agresji oraz napięcia. Osoby uzależnione od siłowni cierpią na depresję lub miażdżycę. Uzależnienie od siłowni można leczyć. Niezbędna jest w tym przypadku pomoc terapeuty. Jednakże w Polsce trudno o dobrego psychologa, który zająłby się tym problemem. Istotnym problemem jest również niechęć mężczyzn do podjęcia leczenia. Każdy przed podjęciem kroków usprawniających muskulaturę powinien postawić sobie cel treningu aby nie spowodować poważnych skutków dla swojego organizmu. Treningi powinno się rozpoczynać z zamiarem poprawy kondycji fizycznej. Jeżeli naszym celem jest lepszy wizerunek możemy mieć problem z postrzeganiem swojego ciała, co z pewnością przyniesie negatywny skutek na nasze zdrowie psychiczne. Treningi na siłowni skutkują poprawie zdrowia i sprawności fizycznej. Jednak należy pamiętać o tym, ze zbyt intensywne treningi i skupianie się tylko i wyłącznie na swoim wyglądzie może spowodować zaburzenia psychiczne.

Osoby uzależnione od treningów ćwiczą intensywnie każdego dnia. Ponadto czują się winni, gdy zdarzy im się opuścić trening. Starają się go nadrobić. Kontuzja ani choroba nie powstrzymuje ich przed aktywnością fizyczną. Często też korzystają z siłowni nawet gdy przy dużym zmęczeniu.

Bigoreksja przynosi ze sobą koszmarne skutki. Oprócz zaburzenia psychiczne wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Często dochodzi do uszkodzenie nerek lub wątroby. Osoby przyjmujące sterydy bardzo często są rozdrażnione a nawet zmęczone! Od tego uczucia istnieje już krótka droga o depresji. Warto się zastanowić zanim podejmiemy decyzje o przyjmowaniu suplementów pozwalających usprawnić mięśnie. Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z psychologiem. Trwałe uszkodzenia psychiczne i fizyczne nie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu. Siłownia promuje zdrowy tryb życia. jednak należy pamiętać o umiarze.

Uzależnienie od siłowni zaczyna się bardzo niewinnie. Mężczyźni rozpoczynają treningi aby wzmocnić swoje ciało. Z czasem jednak pragną osiągnąć coraz lepsze efekty w krótkim czasie. Zaniedbuje swoje związki, rodziny. ich treningi są coraz dłuższe i częstsze. Stojąc przed lustrem nie zauważają efektów. Pragną ciągłej poprawy swojej muskulatury. Dążą do perfekcji za wszelką cenę. Osoby pragnące wyrzeźbić swoje ciało powinny się zastanowić nas skutkami przyjmowania suplementów. Poprawią one muskulaturę ale również spowodują zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Mogą również spowodować problemy z płodnością i potencją. Siłownia nie zawsze oznacza zaburzenia psychiczne. Należy dobrać sobie odpowiedni trening, który nie spowoduje zaburzenia naszego postrzegania. Trenujmy z zamiarem poprawy kondycji a nie wyglądu ciała.

Adrian Osiecki

Dietetyk sportowy

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Hi Tec Thermo Fusion - 120 kaps.

54,40 PLN
Zobacz produkt

Sport Definition PUMP 5250 - 150 kaps.

59,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak