15% NA WSZYSTKO*  KOD: JESIEN15
Trening

02-09-2017

5 porad trenera jak zacząć przygodę z siłownią

Podjęta decyzja – zaczynam treningi na siłowni! Jednak od razu pojawia się pytanie: „Jak zacząć przygodę z siłownią? Wiele maszyn, ciężarów – na początku może to każdego przytłoczyć. Poniżej przedstawię Wam 5 porad, które pomogą Wam w rozpoczęciu treningów na siłowni.

1. Stawiaj przed sobą realne cele!

Już przed samym rozpoczęciem treningów na siłowni, powinieneś/aś zastanowić się nad tym, co chcesz osiągnąć poprzez trenowanie na siłowni. Każdy ma inne cele – jedna osoba chce schudnąć, druga nabrać masy mięśniowej, zaś trzecia będzie chciała się po prostu „poruszać”. Każde z tych celów jest jak najbardziej możliwe do wykonania, lecz nie oczekuj, że efekty przyjdą po tygodniu treningów. Na wszystko potrzeba czasu, dlatego ważnym jest, aby stawiać przed sobą realne cele rozłożone w czasie! Ciesz się każdą zmianą, która napędzać Cię będzie do dalszego działania! Rozpocznij od 3 treningów w tygodniu, zwiększaj powoli intensywność, obserwuj swoje ciało.

2. Nie bój się spytać trenera o prawidłowe wykonywanie ćwiczeń!

Nie oszukujmy się - nie każdy z nas od razu wie, jak wykonywać prawidłowo ćwiczenia. Każdy z mistrzów zaczynał „od zera” – i nie mówię tu już nawet o samej siłowni – mistrzowie wszelkich sportów, również w przeszłości przyszli na pierwszy trening i wszystkiego uczyli się od podstaw! Wracając jednak do tematu – na każdej z siłowni znajdziesz trenera, którego obowiązkiem jest pokazać / doradzić, jak technicznie wykonywać ćwiczenia na dane partie mięśniowe. Sam zauważam czasem osoby, które zaczynają dopiero swoją przygodę z siłownią i - być może bojąc (lub po prostu wstydząc) się zapytać trenera – wykonują ćwiczenia „po swojemu”, przez co technika daleko odbiega od ideału. Pamiętajmy o tym, że wykonując ćwiczenia w zły sposób, możemy przy tym zrobić sobie krzywdę, a chyba każdy się zgodzi, że nie tak „nowicjusz” chciałby rozpocząć swoją przygodę na siłowni!

3. Odpowiednia dieta oraz regeneracja kluczem do sukcesu!

Rozpoczęcie treningów na początku wiąże się z pewnym obciążeniem organizmu. Warto zatem zadbać o odpowiednią regenerację oraz  odżywianie. Mówi się, że „dieta to 75% drogi do sukcesu” i można się z tym zgodzić. Każdy trening jaki wykonujesz jest bodźcem  dla mięśni, lecz to, czy one będą „rosnąć”, czy też Twoja tkanka tłuszczowa będzie „uciekać”, uzależnione jest od prawidłowego odżywiania. Skoro rozpocząłeś/aś już treningi – warto chyba, aby dawały one efekty oraz abyś miał jak najwięcej sił na treningu, prawda? Nie mówię tutaj o przejściu od razu na dietę „ryż + kurczak + brokuły + oliwa”. Mówię tutaj o racjonalnym odżywianiu, eliminowaniu czynników antyżywieniowych i już sama zmiana odżywiania przyniesie dużo korzyści, zarówno w sylwetce, jak i ogólnym samopoczuciu!

Jeśli mówimy już o diecie – trzeba również wspomnieć o odpowiedniej regeneracji między kolejnymi treningami. Każdy chyba wie, że okresem, w którym organizm najlepiej się regeneruje jest sen. Zadbajmy zatem o to, aby przesypiać 6-8 godzin dziennie, co na pewno pomoże nam w lepszej regeneracji. Jak możemy jeszcze odpoczywać? – Sauna, masaże, spacer, basen. Zapytacie jednak: „kto ma na to czas w dzisiejszym świecie”? Oczywiście – rosnąca ilość obowiązków na pewno nie pomaga w tym aby korzystać z tych wszystkich „dobroci”, jednak, czy poświęcenie chociażby 30 minut na spacer to tak dużo, w kontekście lepszego samopoczucia? Odpowiedź na to pytanie jest chyba jasna!

Osobom początkującym polecamy:

Sport Definition VITA-MIN Caps - 60 kaps.
29,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko
49,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Magnum 8000 - 4000g
124,99 PLN
Zobacz Produkt

4. Nie porównuj się do innych!

Uczęszczając na siłownię – spotkasz się z wieloma osobami – jedni będą chudsi, inni będą wyglądać jak z „okładki”. Zawsze patrz na  siebie - inspiruj się, ale musisz wiedzieć, że oni też zaczynali, a to, że teraz wyglądają lepiej – zawdzięczają wieloma treningami. Zapisuj wszystkie swoje wyniki, znajdź odpowiednią motywację do ćwiczeń i ciesz się każdą zmianą, która napędzać Cię będzie do dalszego działania, a niebawem ktoś patrząc na Ciebie powie: „chciałbym w przyszłości tak wyglądać”!

5. Wybierz odpowiednią siłownię oraz trenera!

Odpowiednia lokalizacja, ilość i jakość sprzętu do treningu, atmosfera, cena karnetu – to tylko kilka cech, które będą ważne przy wyborze siłowni. Jeśli Twoim celem jest np. rozpoczęcie treningów typu „crossfit” – nie każda siłownia będzie miała możliwość przeprowadzania takich treningów. Zadbaj także o to, aby siłownia, na którą będziesz uczęszczał miała sprzęt umożliwiający wykonanie jak największej ilości ćwiczeń i dobrą jakość. Na koniec oczywiście cena – nie oszukujmy się – bardzo ważna rzecz przy wyborze siłowni. Pamiętajcie jednak, że nie zawsze cena idzie za jakością! Jeśli siłownia i rozpoczęcie przygody z siłownią - warto także znaleźć odpowiedniego trenera, który nam pomoże na początku zapoznać się ze wszystkimi aspektami treningów oraz odżywiania. Warto jednak spojrzeć wcześniej na ofertę danego trenera, jaką posiada wiedzę i opinie innych osób, które korzystały z jego usług.
Zawsze powinniśmy stawiać nasze zdrowie na 1 miejscu, które – chyba każdy się zgodzi – jest bezcenne. Dlatego dbajmy o każdy szczegół – nie tylko na początku naszej przygody z siłownią – po to, aby cieszyć się tym zdrowiem jak najdłużej. Nie bójcie się jednak wyciągnąć dłoni do innych o pomoc – czy to trenerów, czy to znajomych, którzy znają się na siłowni. Sam z własnego doświadczenia wiem, że każda pomoc jest bezcenna!

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition That's The Whey - 2270g

189,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition BCAA PAK - 400g

49,99 PLN
Zobacz produkt

UNS Mass Shocker - 4000g

124,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy