Czym są hip dips i jak się ich pozbyć?

- Czym są hip dips (skrzypcowe biodra)?
- Wpływ hip dips na samoocenę kobiet
- Jak zmniejszyć widoczność hip dips? Najlepsze ćwiczenia na hip dips
- Odwodzenie nóg w bok z gumą oporową na kolanach
- Unoszenie bioder (hip thrust)
- Przysiady ze sztangą
- Lunges (wykroki)
- Monster walk z gumą oporową na kolanach
- Suplementacja, która może pomóc pozbyć się hip dips
- Skuteczność treningu - kiedy spodziewać się efektów?
Czym są hip dips (skrzypcowe biodra)?
Hip dips, które swoim kształtem przypominają skrzypce, to naturalne wcięcia w okolicy bioder, które pojawiają się między kością biodrową a górną częścią uda. Ich kształt wynika z różnic w strukturze kości biodrowych, a także rozmieszczenia tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej.
Są one anatomiczną cechą, która często mylnie jest uważana za pewnego rodzaju wadę, jednak w rzeczywistości zagłębienia w biodrach są zupełnie naturalnym elementem budowy ciała wielu osób. Są one bardziej widoczne u osób z wysoką gęstością kości biodrowej oraz mniejszą ilością tkanki tłuszczowej w rejonie bioder. Hip dips występują zarówno u mężczyzn, jak u kobiet, przy czym zazwyczaj u kobiet są one bardziej wyraźne.
Przyczyny powstawania hip dips
Przyczyn powstawania hip dips, a więc naturalnych wgłębień w biodrach, jest wiele. Najczęstsze przyczyny ich powstawania to:
-
budowa kości biodrowej - w przypadku, gdy kość biodrowa jest bardziej wygięta w określonym miejscu, może to prowadzić do powstawania hip dips,
-
zmiany hormonalne - wygląd bioder jest również zależny od zmian hormonalnych, związanych między innymi z dojrzewaniem, ciążą czy menopauzą, co może wpływać na usytuowanie tkanki tłuszczowej w okolicy bioder, co również może wpływać na powstawanie hip dips,
-
uwarunkowania genetyczne - genetyka odgrywa istotną rolę w kształtowaniu budowy ciała, w tym także kształtu bioder,
-
poziom tkanki tłuszczowej - u osób, które posiadają niższy poziom tkanki tłuszczowej, hip dips są zdecydowanie bardziej wyraźne niż u osób z wyższym poziomem tkanki tłuszczowej. Ważne jest także rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w okolicy bioder,
-
rozmieszczenie mięśni - u niektórych osób mięśnie zlokalizowane w okolicy bioder mogą być bardziej wypukłe, dzięki czemu wcięcie w biodrach jest mniejsze,
-
postawa ciała - niesymetryczna postawa może wpływać bezpośrednio na wygląd bioder, występowanie hip dip i ich widoczność,
-
siedzący tryb życia - długotrwałe siedzenie może wpływać na pogorszenie się postawy ciała, przez co hip dips mogą być bardziej widoczne.

Wpływ hip dips na samoocenę kobiet
W ostatnim czasie trendy w świecie fitness zmieniają się bardzo dynamicznie, a internetowi twórcy czerpią korzyści z wymyślania coraz to nowszych powodów do krytykowania własnego wyglądu. Wpędzanie w kompleksy stało się bardzo częstym zjawiskiem - podobnie jest z wcięciem w biodrach.
Oczywiście zarówno kobiety, które posiadają hip dips, jak i te, które ich nie mają, mogą popadać w różne kompleksy związane z budową ciała. Częściej jednak problemem okazuje się być wcięcie w biodrach niż pełne biodra, a media społecznościowe w tym nie pomagają.
Cielesne zaburzenie dysmorficzne związku z budową ciała, nadmierne przejmowanie się wyglądem, jest dużym problemem w obecnym czasach. Warto dbać o swoje zdrowie psychiczne i pracować nad akceptacją samej siebie. Miej na uwadze, że doskonała figura z pięknie zarysowanymi mięśniami brzucha, wąską talią i dużymi pośladkami, czyli treści, którymi jesteśmy karmieni w social mediach, to nie jedyna słuszna sylwetka. Możesz wyglądać tak jak chcesz i nie warto poświęcać swojego dobrostanu psychicznego!
Jak zmniejszyć widoczność hip dips? Najlepsze ćwiczenia na hip dips
Regularny trening złożony z odpowiednich ćwiczeń pozwalają na poprawę wyglądu sylwetki i zwiększenie pewności siebie. Poniżej znajdziesz 5 najlepszych ćwiczeń, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność hip dips. Niektóre z nich możesz wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu!
Odwodzenie nóg w bok z gumą oporową na kolanach
-
Połóż się na boku i ugnij nogi. Jedną rękę oprzyj na ziemi, a drugą umieść pod głową.
-
Unosząc nogę, utrzymuj ją ugiętą w kolanie, aż poczujesz napięcie w biodrze i pośladkach.
-
Powoli opuść nogę do pozycji wyjściowej.

Unoszenie bioder (hip thrust)
-
Połóż się na plecach i zegnij kolana. Stopy rozstaw na szerokość bioder.
-
Wykonując wydech unieś biodra do góry, napinając pośladki, wytrzymując chwilę w takiej pozycji.
-
Powoli opuść biodra do pozycji wyjściowej.

Przysiady ze sztangą
-
Stań w lekkim rozkroku, skieruj palce u stóp lekko na zewnątrz.
-
Weź sztangę na plecy - umieść ją na barkach.
-
Napnij mocno mięśnie brzucha. Ugnij kolana i wypychając biodra do tyłu, powoli schodź w dół. Utrzymuj naturalną krzywiznę kręgosłupa.
-
Wykonując wydech wróć do pozycji wyjściowej.

Lunges (wykroki)
-
Stań prosto, a nogi rozstaw na szerokość bioder.
-
Wykonaj krok do przodu jedną nogą, zginając kolano pod kątem prostym.
-
Drugim kolanem zejdź jak najniżej w stronę ziemi.
-
Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej.

Monster walk z gumą oporową na kolanach
-
Gumę oporową (mini band) ułóż tuż nad kolanami. Stań w lekkim rozkroku, a stopy ustaw na szerokość taką jak biodra.
-
Zrób półprzysiad, utrzymując plecy proste, a kolana skierowane na zewnątrz. Napnij mięśnie brzucha i pośladków.
-
Wykonuj naprzemienne kroki boczne – odstaw jedną nogę na bok, a następnie dostaw drugą, utrzymując napięcie gumy.

Każde ćwiczenie możesz wykonać w 3-4 seriach po 12-15 powtórzeń.
Suplementacja, która może pomóc pozbyć się hip dips
Suplementacja może się okazać pomocna w pozbyciu się hip dips, choć należy pamiętać, że to przede wszystkim zdrowa dieta i odpowiednio dobrany plan treningowy stoją w głównej mierze za sukcesem, jeśli chodzi o zmniejszenie widoczności hip dips. Suplementacja jest jedynie dodatkiem, który proces ten wspomaga. Jakie zatem suplementy pomogą?
-
Kreatyna - dzięki zwiększaniu siły oraz wytrzymałości mięśni w trakcie treningu, łatwiej jest trenować ciężej, a co za tym idzie - daje się większy impuls do budowy suchej masy mięśniowej.
-
Odżywka białkowa - wspiera budowę mięśni, co może pomóc w zmniejszeniu hip dips.
-
Kwasy tłuszczowe omega 3 - wspomagają redukowanie stanów zapalnych w organizmie, wspierają regenerację organizmu oraz wygląd skóry.
-
Witaminy z grupy B -wspierają metabolizm energetyczny, co jest ważne podczas intensywnych ćwiczeń.
Polecane produkty:
Skuteczność treningu - kiedy spodziewać się efektów?
Skuteczność treningu ukierunkowanego na pozbycie się hip dips jest uzależniona przede wszystkim od regularności ćwiczeń, intensywności oraz indywidualnych predyspozycji. Zazwyczaj pierwsze efekty ćwiczeń można zauważyć już po kilku tygodniach regularnych treningów, jednak pełne efekty mogą wymagać co najmniej kilku miesięcy pracy. Jedno jest natomiast pewne - jeśli konsekwentnie będziesz dążyć do upragnionego celu, prędzej czy później z pewnością go osiągniesz!
Sprawdź także Najlepsze ćwiczenia na górną część pośladka - trening pośladków
Wpływ regularności ćwiczeń na efekty
Regularność ćwiczeń ma ogromne znaczenie nie tylko jeśli chodzi o hip dips, ale w każdym aspekcie aktywności fizycznej. Systematyczny trening pozwala na stopniowe wzmacnianie mięśni oraz poprawę wyglądu sylwetki z miesiąca na miesiąc. Ważne jest, aby ćwiczyć co najmniej 3-4 razy w tygodniu, łącząc trening siłowy z odpowiednią regeneracją, zdrową dietą oraz suplementacją. Dzięki regularności można nie tylko zmniejszyć widoczność hip dips, ale także poprawić ogólną kondycję fizyczną i samopoczucie, a przede wszystkim poczuć się lepiej we własnym ciele!

Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyCzym jest katabolizm mięśni i jak mu zapobiegać?

Katabolizm mięśniowy jest procesem zwykle niepożądanym przez sportowców oraz osoby aktywne i za wszelką cenę chcą one go uniknąć. Warto wiedzieć, co zrobić, by ograniczenie katabolizmu było możliwe. Jakie są zatem sposoby zapobiegania temu zjawisku, a także po czym poznać, że Cię ono dotyczy? Jakie mogą być potencjalne skutki zwiększonego katabolizmu mięśni? Sprawdź też, czy jesteś w grupie...






Zostaw opinię