Jesteś ciągle zmęczony? To może być niedobór witaminy B12.

Witamina B12 to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego oraz aparatu krwiotwórczego.
Źródłem kobalaminy, bo tak też nazywać będziemy tą witaminę - są produkty pochodzenia głównie zwierzęcego. Dlatego też w protokołach żywieniowych, eliminujących potrawy odzwierzęce może tego składnika zabraknąć. Niedobór tej witaminy jest źródłem szeregu dolegliwości, które znacząco pogarszają jakość życia oraz w efekcie prowadzą do rozwoju licznych chorób.
Jest ona kluczowym składnikiem, który nie jest wytwarzany samodzielnie w organizmie człowieka. Dlatego też tak istotna jest jego odpowiednia podaż w formie dostarczania wraz z pożywieniem lub jako suplementację do diety. Odpowiedni poziom kobalaminy potrzebny jest organizmowi do regulacji procesów przemiany materii, prawidłowej syntezy hormonów, przewodzenia impulsów nerwowych, tworzenia osłonek mielinowych w naszych komórkach nerwowych, całościowego metabolizowania białek, tłuszczy oraz węglowodanów jak i utrzymywania odpowiedniego, prawidłowego stężenia lipidów we krwi.
Kobalamina jest obecna tylko w produktach pochodzenia odzwierzęcego, gdzie występuje pod postacią kompleksów białkowych. W świecie roślin witamina B12 nie występuje. Jedynym wyjątkiem jest „miso”, czyli japońska pasta z ziaren soi, odpowiednio fermentowany produkt białkowy. Źródłem kobalaminy są tam występujące bakterie fermentacyjne. Do najzasobniejszych z kolei źródeł witaminy B12 należą produkty takie jak: wątróbka, wołowina i wieprzowina, ryby (sardynki, tuńczyk, pstrąg oraz łosoś) ale także jaja, mleko oraz wyroby mleczne.
Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:
Jak sobie więc poradzić z ciągłym uczuciem zmęczenia?
Jeśli każdego dnia wstawaniu z łóżka towarz0yszy trud oraz niezdarność, nawet pomimo odpowiedniej ilości godzin snu ciągle czujecie wyczerpanie, może to oznaczać, że w organizmie brak witaminy B12. Jak się okazuje rozwiązanie problemu nie musi być inwazyjne, czasami wystarczy tylko zmienić dietę, zadbać o lepszą higienę snu lub też zaopatrzyć się w należytą suplementację. Zanim więc zaczniecie szukać pomocy, czy udacie się do lekarza, sprawdzcie czy brak sił i uczucie senności nie są spowodowane brakami witaminowymi. Na niedobory kobalaminy narażeni są szczególnie weganie, ponieważ to właśnie ten model żywienia eliminuje wszystkie produkty odzwierzęce, które są źródłem tego omawianego składnika.
Dlatego też osoby będące na diecie roślinnej powinny regularnie badać stężenie kobalaminy we krwi i odpowiednio ją suplementować. Jeśli więc zmęczenie i towarzyszący mu brak energii nie ustępuje po wypoczynku nocnym, pojawiło się nagle i trwa przynajmniej kilka tygodni oraz obecne są inne dolegliwości, takie jak bóle głowy, stawów, mięśni oraz pogorszenie koncentracji czy pamięci – rozwiązaniem tych zajść może być wzbogacenie się o witaminę B12.

Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZostaw opinię
Zobacz inne artykuły z kategorii Zdrowie
Zobacz wszystkie artykuły6 produktów, które warto wdrożyć w codziennej diecie

Istnieje wiele produktów i źródeł makroskładników, w obrębie których można oscylować i układać różnorodne menu. Nie wszystkie jednak są godne uwagi. Produkty w większej mierze możemy podzielić na dobre/neutralne oraz „lepsze”. I nad tymi lepszymi wyborami skupi się wiedza w niniejszym artykule.