12% RABATU NA WSZYSTKO OD 150 PLN  KOD: BP12
Wygląda na to, że znajdujesz się na terenie Polski. Jeśli chcesz abyśmy wsyłali Ci towar do innego kraju ustaw go aby obliczyć odpowiednio wszystkie ceny i koszty.
Kraj dostawy
Super zniżka -12% na zakupy powyżej 150 zł. Sprawdź

Jesteś ciągle zmęczony? To może być niedobór witaminy B12.

Witamina B12 to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego oraz aparatu krwiotwórczego. Źródłem kobalaminy, bo tak też nazywać będziemy tą witaminę - są produkty pochodzenia głównie zwierzęcego. Dlatego też w protokołach żywieniowych, eliminujących potrawy odzwierzęce może tego składnika zabraknąć. Niedobór tej witaminy jest źródłem szeregu dolegliwości, które znacząco pogarszają jakość życia oraz w efekcie prowadz
Jesteś ciągle zmęczony? To może być niedobór witaminy B12.
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Witamina B12 to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego oraz aparatu krwiotwórczego.

Źródłem kobalaminy, bo tak też nazywać będziemy tą witaminę - są produkty pochodzenia głównie zwierzęcego. Dlatego też w protokołach żywieniowych, eliminujących potrawy odzwierzęce może tego składnika zabraknąć. Niedobór tej witaminy jest źródłem szeregu dolegliwości, które znacząco pogarszają jakość życia oraz w efekcie prowadzą do rozwoju licznych chorób.

Jest ona kluczowym składnikiem, który nie jest wytwarzany samodzielnie w organizmie człowieka. Dlatego też tak istotna jest jego odpowiednia podaż w formie dostarczania wraz z pożywieniem lub jako suplementację do diety. Odpowiedni poziom kobalaminy potrzebny jest organizmowi do regulacji procesów przemiany materii, prawidłowej syntezy hormonów, przewodzenia impulsów nerwowych, tworzenia osłonek mielinowych w naszych komórkach nerwowych, całościowego metabolizowania białek, tłuszczy oraz węglowodanów jak i utrzymywania odpowiedniego, prawidłowego stężenia lipidów we krwi.

Kobalamina jest obecna tylko w produktach pochodzenia odzwierzęcego, gdzie występuje pod postacią kompleksów białkowych. W świecie roślin witamina B12 nie występuje. Jedynym wyjątkiem jest „miso”, czyli japońska pasta z ziaren soi, odpowiednio fermentowany produkt białkowy. Źródłem kobalaminy są tam występujące bakterie fermentacyjne. Do najzasobniejszych z kolei źródeł witaminy B12 należą produkty takie jak: wątróbka, wołowina i wieprzowina, ryby (sardynki, tuńczyk, pstrąg oraz łosoś) ale także jaja, mleko oraz wyroby mleczne.

Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:

Olimp B12 Forte bio-complex - 30 kaps.
Olimp B12 Forte bio-complex - 30 kaps.
4 Niezweryfikowane
19,99 pln

Jak sobie więc poradzić z ciągłym uczuciem zmęczenia?

Jeśli każdego dnia wstawaniu z łóżka towarz0yszy trud oraz niezdarność, nawet pomimo odpowiedniej ilości godzin snu ciągle czujecie wyczerpanie, może to oznaczać, że w organizmie brak witaminy B12. Jak się okazuje rozwiązanie problemu nie musi być inwazyjne, czasami wystarczy tylko zmienić dietę, zadbać o lepszą higienę snu lub też zaopatrzyć się w należytą suplementację. Zanim więc zaczniecie szukać pomocy, czy udacie się do lekarza, sprawdzcie czy brak sił i uczucie senności nie są spowodowane brakami witaminowymi. Na niedobory kobalaminy narażeni są szczególnie weganie, ponieważ to właśnie ten model żywienia eliminuje wszystkie produkty odzwierzęce, które są źródłem tego omawianego składnika.

Dlatego też osoby będące na diecie roślinnej powinny regularnie badać stężenie kobalaminy we krwi i odpowiednio ją suplementować. Jeśli więc zmęczenie i towarzyszący mu brak energii nie ustępuje po wypoczynku nocnym, pojawiło się nagle i trwa przynajmniej kilka tygodni oraz obecne są inne dolegliwości, takie jak bóle głowy, stawów, mięśni oraz pogorszenie koncentracji czy pamięci – rozwiązaniem tych zajść może być wzbogacenie się o witaminę B12.

PROMOTOR BODYPAK. Jest trenerem personalnym, instruktorem kalisteniki i treningu cross oraz instruktorem tenisa ziemnego. Promotor i współorganizator licznych wydarzeń sportowych. Trenowaniem zajmuje się od ponad 8 lat. Na bieżąco systematyzuje obecną oraz zdobywa nową wiedzę z zakresu suplementacji, żywienia oraz treningu. Uważa, że każdy człowiek wytworzył u siebie mechanizmy definiujące go, jako osobę sprawną, natomiast Mateusz chętnie pomaga tą sprawność poprawić i finalnie utrzymać. Na co dzień pomaga swoim klientom na terenie Szczecina w realizacji ich celów treningowych, sylwetkowych i żywieniowych. W pracy skupia się na zwiększeniu komfortu w codziennym funkcjonowaniu poprzez poprawę ich sprawności oraz zdrowia.

Zostaw opinię