12% ZNIŻKI OD 100ZŁ  KOD: CARDIO12

Jednoczesna redukcja tkanki tłuszczowej i budowa masy mięśniowej

„Czy mógłbyś mi pomóc dobrać suplementy, dietę i trening tak, abym jednocześnie spalał tkankę tłuszczową i budował masę mięśniową?” - jest to coraz częściej zadawane pytanie przez osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z kulturystyką, którzy nie chcą „tracić czasu” na początkową  budowę masy mięśniowej, ażeby później odsłonić ją spod warstwy tłuszczu i wyeksponować efekty swojej ciężkiej pracy podczas redukcji. Czy takie zjawisko jest w ogóle możliwe?


Co musimy zrobić, aby zbudować masę mięśniową? Pomijając tutaj fakt treningu i suplementacji, a patrząc na naszą dietę, oczywiście musimy do swojego podstawowego, dziennego zapotrzebowania kalorycznego, dodać kilkaset kilokalorii i sukcesywnie obserwować swoją wagę oraz wygląd. Jeśli nic się nie zmienia, możemy podaż kaloryczną powoli podnosić, lub uzbroić się w cierpliwość i dalej obserwować co się dzieje z naszym ciałem. Zwiększamy dzięki temu naszą muskulaturę, siłę i objętość mięśni. Efektem pobocznym i niechcianym jest nabieranie tkanki tłuszczowej.

Co musimy zrobić, aby zredukować tkankę tłuszczową? Jak w poprzednim przypadku, a więc pomijając fakt odpowiedniego treningu i suplementacji, musimy od swojego podstawowego zapotrzebowania kalorycznego odjąć kilkaset kilokalorii i sukcesywnie realizować swoje założenia. Wówczas nasz organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej. Niestety bardzo często nie jesteśmy w stanie uniknąć spadków siły mięśniowej, co jest nieodłącznym zjawiskiem diety redukcyjnej.

Najpopularniejsze spalacze tłuszczu:

Redin - 100 kaps. Skuteczny Spalacz Tłuszczu
149,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec ClenBurexin - 180 kaps.
99,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Heat Caps - 90 kaps.
39,99 PLN
Zobacz Produkt

Odpowiadając na dwa powyższe pytania jesteśmy sami w stanie stwierdzić, czy jesteśmy w stanie jednocześnie zbudować masę mięśniową i zredukować tkankę tłuszczową. Możemy jasno i stanowczo odpowiedzieć, że teoretycznie jest to niemożliwe. Jednak jak powszechnie wiadomo każdy organizm jest inny, każdy reaguje inaczej na różnego rodzaju zmiany treningowe i dietetyczne, więc dlaczego nie spróbować w jakikolwiek sposób jednocześnie budować mięśnie i redukować tłuszcz w naszym przypadku? Dla osoby początkującej taki proces jest łatwiejszy do osiągnięcia, niż u osoby zaawansowanej. Mimo wszystko nie warto się zniechęcać już na samym początku i mówić, że nie damy rady, siedząc z założonymi rękoma. Na pewno wymaga to od nas wielkiej cierpliwości w dążeniu do celu i bardzo skrupulatnego wyliczania kilokalorii ze spożywanych przez nas produktów. Ale być może warto?


Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę odpowiednia podaż białka, węglowodanów i tłuszczu. Po wyliczeniu swojego podstawowego zapotrzebowania kalorycznego i ustaleniu spożycia wszystkich makroskładników na odpowiednim dla nas poziomie powinniśmy przez jakiś czas utrzymywać taką kalorykę każdego dnia i nie powinniśmy wprowadzać żadnych zmian. Pozwoli nam to ostatecznie stwierdzić, czy odpowiednio wyliczyliśmy nasze zapotrzebowanie kaloryczne, czy musimy jednak wprowadzić jakieś zmiany. Kiedy już jednoznacznie stwierdzimy, że ustalone przez nas kalorie i rozkład makroskładników jest odpowiednia, powinniśmy nieznacznie dodać kilokalorii, jednocześnie cały czas obserwując rekcję naszego organizmu. Nie zapominajmy wówczas o wykonywaniu treningu aerobowego, który podczas zwiększonej podaży kalorycznej będzie na pewno korzystnie wpływał na pracę naszego organizmu. Nie jestem zwolennikiem manipulacji (rotacji) węglowodanami, które w moim odczuciu wprowadzają tylko niepotrzebny zamęt w naszym planie żywieniowym. Uważam za to, iż kaloryka utrzymana na stałym poziomie, minimalnie na dodatnim bilansie kalorycznym, do tego cały czas regularnie wykonywanie treningi aerobowe są w stanie przybliżyć nas do jednoczesnego spalania tkanki tłuszczowej i budowy masy mięśniowej. Natomiast w dni nietreningowe kaloryczność naszej diety możemy zmniejszyć o jakieś 15-25%. Jeśli utrzymujemy systematyczność treningową, pilnujemy punktualności posiłków i kaloryczności naszej diety, a mimo wszystko zauważyliśmy przyrost tkanki tłuszczowej warto zastosować tzw. „mini-cut”, czyli nagłe obcięcie kilokalorii na okres około 2-3 tygodni, aby po takim okresie z powrotem wrócić na wyższe kalorie.

Sposób ten nie każdemu może przypaść do gustu, nie każdy może się zgodzić z tym, co zostało opisane w tym artykule. Opisałem jednak wszystko w taki sposób, do jakiego sam stosowałem się w okresie przedstartowym i dawało to naprawdę zaskakujące rezultaty. Waga praktycznie się nie zmieniała, poziom tkanki tłuszczowej spadał, a jakość i objętość masy mięśniowej wzrosła. Skoro u mnie miało to sens i przyniosło zamierzone rezultaty, może u Ciebie również warto spróbować?

Piotr Hapek

Zawodnik, trener, instruktor, doradca ds. suplementacji. Pasjonat kulturystyki, z którą związany jest od 2014 roku. Swoją pasje łączy z codzienną pracą w branży suplementacyjnej. Ukończył wiele kursów, w tym na trenera personalnego oraz instruktora siłowni. Swoją wiedzę czerpie przede wszystkim z własnego doświadczenia, ale jednocześnie cały czas dokształca się jako czynny uczestnik kursów i szkoleń w całej Polsce. Należy do grupy osób, których fascynuje "oldschoolowe" podejście do wszystkiego co związane z treningiem, dietą i suplementacją. Uważa, że w doskonaleniu sylwetki najważniejsza jest systematyczność i przede wszystkim ciężki trening, który niekoniecznie musi być udokumentowany zdjęciem na Instagramie ;) Ma za sobą kilka startów w zawodach kulturystycznych i w niedalekiej przyszłości rozważa powrót "na deski".

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Whey 100 - 900g

89,99 PLN
Zobacz produkt

FA Nutrition Xtreme Napalm Pre-Contest - 500g

69,99 PLN
Zobacz produkt

BioTech ZERO Bar - 50g

7,49 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak