-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Rola białka na etapie redukcji

Etap redukcji to po prostu etap zrzucania zbędnego balastu, gdzie zwiększamy aktywność i/lub ograniczamy kalorie w celu wejścia w tzw. deficyt energetyczny. Redukcja jednak nie ma być katorżniczym procesem, dieta winni nadal dostarczać maksymalnej ilości mikroskładników, być w miarę odżywcza (oczywiście z dystansem, na ile pomaga deficyt założony – wg planu, ewentualnie wspomagać można się suplementami, ale nie o tym), i redukować uczucie głodu
Rola białka na etapie redukcji
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Redukcja „w skrócie”

Etap redukcji to po prostu etap zrzucania zbędnego balastu, gdzie zwiększamy aktywność i/lub ograniczamy kalorie w celu wejścia w tzw. deficyt energetyczny. Redukcja jednak nie ma być katorżniczym procesem, dieta powinna nadal dostarczać maksymalnej ilości mikroskładników, być w miarę odżywcza (oczywiście z dystansem, na ile pomaga deficyt założony – wg planu, ewentualnie wspomagać można się suplementami, ale nie o tym), i redukować uczucie głodu do minimum. Komfort psychiczny polega na połączeniu utraty tkanki tłuszczowej z minimalną utratą tkanki mięśniowej (jej ochronie), w akompaniamencie sytości i zapewnieniu optymalnej funkcji metabolizmu.

Rola białka w diecie redukcyjnej

Według powyższego od razu można zacząć od ochrony mięśni – wypracowanych po etapie masy. Podczas redukcji pewien % tkanki mięśniowej ulega utracie tak czy owak, a aby zapewnić jak najmniejszy jej spadek – dostarczamy zwiększoną ilość białka. Tym samym dostarczamy nadmiaru aminokwasów, które organizm wykorzysta podczas kryzysu energetycznego (a nie będą one uszczuplać zasobów mięśni). Jeżeli zależy Nam na wyszczupleniu – bez skupiania się na utracie czy to tkanki tłuszczowej czy mięśniowej, ten aspekt nie ogrywa większej roli. Jednakże w przypadku osób pracujących nad sylwetką, najczęściej to ochron mięśni jest priorytetem podczas redukcji (a tym samym utrata tłuszczu).

Suplementy, które mogą Cię zainteresować:

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko

 opinii (93)
1 porcja / 2,87 pln
65,99 pln
Trec Whey 100 - 900g

Trec Whey 100 - 900g

 opinii (14)
1 porcja / 3,33 pln
99,99 pln
BioTech Iso Whey Zero - 908g

BioTech Iso Whey Zero - 908g

 opinii (15)
1 porcja / 4,17 pln
149,99 pln

Podaż białka

Jeżeli mowa o redukcji – od razu na myśl nasuwa się uczucie sytości. Przykład: w badaniu 1 w którym udział wzięło 12 zdrowych kobiet, podawano większą ilość białka (30% energii z białka, 40% z węglowodanów, 30% z tłuszczy) oceniono wyższe stężenie GLP-1 – hormonu, który pomaga zmniejszyć apetyt – przez 24 godziny po posiłku, w porównaniu do spożycia niskobiałkowej diety (10% energii z białka, 60% z węglowodanów, 30% z tłuszczu). Natomiast inne badanie wskazuje na zmniejszone spożycie kalorii ogółem o ok. 400 kcal przy diecie wysokobiałkowej (ponownie mamy do czynienia z reakcjami regulującymi apetyt).

Kolejny aspekt – efekt termiczny pożywienia. Jak wiemy, najwyższy efekt termiczny wywołuje jedzenie produktów białkowych (efekt termiczny TEF - niewielki wzrost tempa przemiany materii, który następuje bezpośrednio po spożytym posiłku. Uogólniając, efekt termiczny to energia jaką zużywa organizm na transport, trawienie, wchłanianie składników odżywczych). Tym samym, aby strawić 1 g białka wymagane jest więcej energii niż ono samo dostarcza (energia ta nie przekracza jednakże 30% znajdującej się w spożywanym białku energii). Tym samym, im więcej białka w diecie – tym wyższy procent energii potrzebnej na procesy metaboliczne.

Ilość białka w diecie jest osobliwym zagadnieniem, jednakże jeżeli okres masy oscylował przy ok. 2 g białka na kilogram masy ciała – śmiało redukcję można zacząć od wartości 2,2 g. Wg zaleceń ilość waha się nawet od 2,3 do 3,1 kg.m.c – jednakże nie jest to rekomendacja. W przypadku zwiększonej podaży tego makroskładnika należy głównie obserwować organizm i układ trawienny, aby nie doprowadzić do niekomfortowych odczuć ze strony organizmu.

Bibliografia

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26791555/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16002798/

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię