-15% na produkty z kategorii HOT DEALS z kodem: DEAL15 SPRAWDŹ!

HMB – najbardziej niedoceniany suplement na rynku

HMB - niezbędny produkt, czy niepotrzebny dla nas wydatek? W sieci możemy przeczytać wiele kontrowersji na temat tego suplementu. Nasz Promotor Michał zebrał dla Was najważniejsze informacje dotyczące HMB i przedstawił Wam swój punkt widzenia.
HMB – najbardziej niedoceniany suplement na rynku
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

No właśnie jak to jest z tym suplementem? Działa, czy też jest to wyrzucenie pieniędzy w błoto? Wiele kontrowersji, wiele opinii na „tak” i „nie” osób, które stosowały ten suplement, lecz jak to jest naprawdę? Czy suplement ten sprawi, że będziemy niczym popularny HULK?

Jednak, gdy zacznę przedstawiać wszystkich superbohaterów – wrócę do tematu, którym jest HMB, którego pełna nazwa brzmi: beta-hydroksy-beta-metylomaślan. No dobrze – będę jednak używał skrótu HMB. Powstaje on w wyniku reakcji katabolicznych, zwanych inaczej proteolizą, czyli pod wpływem rozpadu białek. Składnik ten znajduje się w małych ilościach w grejpfrutach, lucernie, czy też niektórych rybach. Zostało ono odkryte przez dr Stevena L. Nissen’a (badacz pracujący w Uniwersytecie Iowa).

Jakie jest działanie HMB?

HMB to suplement odpowiedzialny za wiele procesów w naszym ciele. Uważany jest za bardzo dobry preparat antykataboliczny (przeciwdziałający rozpadowi białek mięśniowych), czy też wspomagający wzrost siły mięśni. Możemy również przeczytać informację na temat działania HMB, że pomaga on także w jednoczesnym budowaniu masy mięśniowej przy redukowaniu tkanki tłuszczowej.

Będąc trenerem personalnym – czytając wiele publikacji naukowych, artykułów i badań, czasem dochodzę do wniosku, że tak naprawdę w dzisiejszym świecie można każdy suplement uznać za ten, który uratuje ludzkość przed zagładą, a równocześnie za taki, który jedynie będzie oznaczał się działaniem zbliżonym do placebo. Podobnie jest jeśli mówimy o omawianym w niniejszym artykule suplemencie jakim jest HMB.

Przytoczę tutaj kilka publikacji na temat oddziaływania HMB

  1. Badanie, które trwało 28 dni zostało przeprowadzone na grupie sportowców pod kątem hamowania rozpadu białek mięśniowych, wpływu na wzrost beztłuszczowej masy ciała oraz siły w wybranych ćwiczeniach. (1)
    Wyniki: Nie odnotowano pozytywnego wpływu HMB na zdolności wysiłkowe, skład ciała, czy też hamowanie katabolizmu mięśniowego na badanej grupie wytrenowanych sportowców.
  2. Badanie mające na celu wskazanie wpływu HMB na skład ciała i siłę wytrenowanych sportowców. W badaniu tym jednej grupie podawano 3 g HMB w kapsułkach standardowych, drugiej zaś 3 g HMB w kapsułkach o przedłużonym uwalnianiu. (2)
    Wyniki: Bez względu na formę podania HMB (czy to w otoczce, czy w kapsułce o przedłużonym uwalnianiu) nie zanotowano pozytywnego wpływu na skład ciała i siłę zawodników.
  3. W badaniu udział wzięło 16 zawodników wioślarskiej kadry narodowej. Wszystkie osoby odznaczały się dobrym stanem zdrowotnym oraz przynajmniej 5-letnim stażem treningowym, przy 5 treningach w tygodniu. Podzieleni zostali na 2 grupy – jedna grupa otrzymywała 3 kapsułki Ca-HMB, czyli związku wapnia i HMB (w 1 kapsułce znajduje się 1 g HMB), druga grupa otrzymywała placebo. Cały eksperyment trwał 12 tygodni, po czym grupy zostały zamienione.
    Wyniki: Grupa, która przyjmowała HMB zanotowała pozytywną zmianę w kompozycji sylwetki i utracili 0,9 kg tkanki tłuszczowej, natomiast grupa placebo zyskała średnio 0,8 kg tkanki tłuszczowej. Obydwie grupy straciły na masie mięśniowej, lecz u grupy suplementującej HMB – spadek ten wynosił 1,0 kg, natomiast u grupy placebo 2,1 kg.

HMB – suplement tak bardzo okrzyknięty produktem, który ma zwiększać anaboliczność (słynne 16 kg masy mięśniowej w 3 tygodnie) naszych mięśni, lecz tak szybko jak się ukazały właśnie takie informacje – tak szybko zostały one obalone przez przeróżne badania. Pamiętać należy jednak o tym, że to co może rzeczywiście nie wpływa bezpośrednio na budowanie masy mięśniowej, może mieć również kilka innych zastosowań. Mówię tu głownie o wspomnianej już wcześniej roli wartościowego antykatabolika. Można by też przytoczyć chociażby zastosowanie jeśli chodzi o nasze jelita. Jak wiadomo HMB należy do grupy maślanów i choć nie ma może aż takiego dużego wpływu na nasze jelita jak debutir, ale pomaga w zapobieganiu atrofii kosmków jelitowych, co już jest dla nas dużym plusem. Wiadomo – zdrowsze jelita, zdrowsze całe ciało! HMB ogranicza również zmęczenie naszego układu nerwowego, co przekłada się jednocześnie na lepszą regenerację. Zalecana dawka HMB dziennie waha się w granicach 3-6 g, choć dla osoby, która zaczyna swoją przygodę z aktywnością fizyczną – polecana jest dawka 3 g.

Pamiętajmy – suplement jak każdy inny ma za zadanie jedynie pomóc w osiągnięciu celu – nie zaś zrobić za nas całą robotę! Dbajmy zatem o takie podstawy jak dieta, odpowiedni trening, regeneracja, a na końcu dobierzmy suplementy pod nasze konkretne cele!

Bibliografia

1. Effects of calcium beta-hydroxy-beta-methylbutyrate (HMB) supplementation during resistance-training on markers of catabolism, body composition and strength. ; Kreider RB, Ferreira M, Wilson M, Almada AL. ; Department of Human Movement Sciences & Education, The University of Memphis, TN 38152, USA. kreider.richard@coe.memphis.edu
2. Beta-hydroxy-beta-methylbutyrate (HMB) supplementation does not affect changes in strength or body composition during resistance training in trained men. ; Slater G, Jenkins D, Logan P, Lee H, Vukovich M, Rathmacher JA, Hahn AG ; Sports Medicine Sports Science Division of the Singapore Sports Council, National Stadium, Singapore.

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię