-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Suplementy wpływające na poziom testosteronu

Jakie substancje mają korzystny wpływ na poziom testosteronu? Z których warto skorzystać? W jaki sposób działają? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w treści artykułu.
Suplementy wpływające na poziom testosteronu
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Jakie substancje mają korzystny wpływ na poziom testosteronu? Z których warto skorzystać? W jaki sposób działają? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Testosteron to męski hormon płciowy występujący jednak również w organizmach kobiet, którego szczytowy poziom wydzielania następuje w godzinach porannych. Odpowiada za kształtowanie charakterystycznych cech męskich, pociąg seksualny, rozbudowę masy mięśniowej. Obniżenie poziomu tego hormonu może być spowodowane przez wiele czynników – postępujący wiek, przepracowanie, stres fizyczny i psychiczny, nieodpowiednia dieta czy zaniżony poziom cholesterolu. W takim przypadku należy oczywiście dotrzeć do przyczyn, zadbać o właściwą regenerację, odżywianie i aktywność fizyczną. Następnie możemy wdrożyć suplementację, ale żeby coś wprowadzić najpierw należy poznać możliwości.

Suplementy wpływające na poziom testosteronu

Tongkat Ali

Eurycoma longifolia wpływa na zwiększone wydzielanie testosteronu, co daje efekty w postaci przyrostu masy i siły mięśniowej, a dokonuje tego najprawdopodobniej na drodze uwalniania tego hormonu anabolicznego od wiązań z białkiem SHBG, które prowadzi do jego dezaktywacji. Wspiera utratę tkanki tłuszczowej oraz adaptację organizmu do bodźców stresowych. Oprócz tego pozwala na zmniejszenie uczucia zmęczenia oraz skraca czas regeneracji po intensywnych treningach. Wpływa korzystnie na podniesienie poziomu energii, odczuwanie pozytywnego nastroju, regulacje równowagi hormonalnej dzięki kontroli stosunku kortyzolu do testosteronu, a także oddziałuje na wzrost libido.

Kwas D-asaparaginowy

Suplementacja DAA przyczynia się do wzrostu uwalniania hormonów przysadki – hormonu wzrostu (GH) oraz hormonu luteinizującego (LH). Ten pierwszy stymuluje rozbudowę siły i masy mięśniowej poprzez promowanie wzmożonej syntezy białek oraz zwiększanie poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1). Zaś wzrost LH prowadzi do sekrecji testosteronu, który wpływa bardzo korzystnie na zaistnienie szeregu reakcji anabolicznych.

Maca

Sproszkowany korzeń Lepidium peruvianum zawiera w sobie pokaźne ilości substancji o potencjale antyoksydacyjnym oraz aminokwasów egzogennych. Obfituje w argininę, która jest istotnym czynnikiem w produkcji kreatyny, może wpływać na podwyższenie poziomu testosteronu, co koreluje ze wzrostem masy i siły mięśniowej. Zwiększa wytrzymałość i sprawność fizyczną, przyczynia się do zaistnienia procesów regeneracyjnych. Dzięki zawartości roślinnych substancji aktywnych – fitosteroli, reguluje gospodarkę hormonalną. Pomocna przy problemach z funkcjonowaniem męskiego układu rozrodczego, poprawia libido. Promuje zwiększenia poziomu energii, oddziałuje z korzyścią na odporność na stres, syntezę neuroprzekaźników oraz pracę tarczycy i nadnerczy.

ZMA

Suplement stanowiący połączenie trzech składników: cynku, magnezu oraz witaminy B6, którego celem jest naturalna stymulacja produkcji testosteronu, a w dalszej perspektywie hipertrofia mięśniowa. Witamina B6 w formie koenzymatycznej reguluje wydzielanie neurotransmiterów, ponieważ stanowi kofaktor w procesach ich produkcji. Magnez wpływa na sprawne przekazywanie impulsów nerwowych, powoduje obniżenie poziomu hormonu stresu, który wpływa katabolicznie na masę mięśniową, uczestniczy w syntezie hormonów, takich jak: insulina, insulinopodobny czynnik wzrostu czy też hormon wzrostu, wykazuje działanie ochronne względem ścian naczyń krwionośnych. Natomiast cynk bierze udział w regulacji podziału oraz wzrostu komórek, zwiększa wrażliwość insulinową tkanek, oddziałuje na wydzielanie hormonów anabolicznych, takich jak insulinopodobny czynnik wzrostu i hormon wzrostu, co przekłada się na wzrost siły i masy mięśniowej.

Tribulus terrestris

Ekstrakt z Buzdyganka Ziemnego posiada zdolność promowania wzrostu poziomu testosteronu poprzez oddziaływanie na hormon luteinizujący (LH), który wpływa na sekrecję hormonów płciowych o budowie steroidowej, co wynika ze znaczącej zawartości substancji aktywnych – saponin. Innym kierunkiem działania jest podnoszenie stężenia hormonów androgennych – dehydroepiandrosteronu (DHEA) oraz androstendionu, będących prekursorami do syntezy testosteronu. Dodatkowo, poprzez blokowanie rozkładu neuroprzekaźnika acetylocholiny, dokonuje regulacji ciśnienia krwi, dzięki czemu pozwala na sprawny transport tlenu i składników odżywczych do pracujących mięśni.

Inne suplementy, które mogą wpłynąć na zwiększenie poziomu testosteronu:

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię