Kategorie

  • 60 g - 1 400 g

  • 14,00 pln - 72,00 pln

Kofeina

Aktywne filtry:

Sortowanie: Trafność
Znaleziono: 12
6PAK Nutrition Effective Line Caffeine - 90 kaps.

6PAK Nutrition Effective Line Caffeine - 90 kaps.

1 porcja / 0,17 pln
14,99 pln
Essensey Kofeina - 120 kaps.

Essensey Kofeina - 120 kaps.

1 porcja / 0,21 pln
24,99 pln
Essensey Kofeina 200mg + ekstrakt z grapefruita skupienie i energia

Essensey Kofeina 200mg + ekstrakt z grapefruita skupienie i energia

44,99 pln
Najniższa cena: 49,99 pln -10%
Essensey Guarana + Kofeina - 90 kaps.

Essensey Guarana + Kofeina - 90 kaps.

1 porcja / 0,30 pln
26,99 pln
Essensey Guarana z kofeiną pamięć i koncentracja

Essensey Guarana z kofeiną pamięć i koncentracja

49,99 pln
Najniższa cena: 59,99 pln -17%
Trec Caffeine 200 Plus - 60 kaps.

Trec Caffeine 200 Plus - 60 kaps.

 opinii (5)
1 porcja / 0,42 pln
24,99 pln
Zestaw 12 shotów Trec Endurance SPEED

Zestaw 12 shotów Trec Endurance SPEED

35,88 pln
Najniższa cena: 47,88 pln -25%
Trec Endurance Herbal Energy - 90 kaps.

Trec Endurance Herbal Energy - 90 kaps.

1 porcja / 0,89 pln
39,99 pln
Olimp Caffeine Kick - 60 kaps.

Olimp Caffeine Kick - 60 kaps.

1 porcja / 0,33 pln
19,99 pln
Ostrovit Caffeine 200 - 200 tabl.

Ostrovit Caffeine 200 - 200 tabl.

1 porcja / 0,10 pln
19,99 pln
Scitec Caffeine - 100 kaps.

Scitec Caffeine - 100 kaps.

 opinii (2)
24,99 pln
Najniższa cena: 29,99 pln -17%
BioTech Power Force - 60 kaps.

BioTech Power Force - 60 kaps.

 opinii (1)
27,49 pln

Kofeina - suplementy w Bodypak.pl

Poszukujesz sposobu na poprawę koncentracji, a może potrzebujesz pobudzenia i zastrzyku energii do działania? Kofeina jest jednym z najbardziej popularnych stymulantów na świecie i znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach – jest nie tylko sposobem na poradzenie sobie w „słabszy dzień”.

Kofeina - budowa chemiczna 

Kofeina jest jednym z najpopularniejszych stymulantów, po które sięga wiele osób aktywnych fizycznie na całym świecie. Jej erogeniczne działanie wykazano dotychczas w wielu badaniach naukowych. Wydaje się oczywiste, że podanie kofeiny przed treningiem wpływa korzystnie na osiągane przez sportowców wyniki, jednak wiele zależy także od formy, czasu trwania oraz typu wykonywanych ćwiczeń.

Kofeina pod względem budowy chemicznej to 1,3,7-trimetyloksantyna. Innymi słowy: jest to organiczna forma ksantyny z podstawionymi w trzech miejscach grupami metylowymi, a konkretnie przy 1,3 i 7 atomie węgla. Istnieje szereg metabolitów kofeiny, które znane są jako paraksantyna, teobromina czy teofilina, które z rzadka można znaleźć w suplementach.

Suplementacja kofeiną w sporcie

Suplementacja kofeiną w sporcie jest bardzo popularna, szczególnie w okresie spadku motywacji i osłabienia. Istnieje jednak wiele mechanizmów stojących za tak uniwersalnym zastosowaniem tego związku. Najważniejszym wydaje się konkurencja kofeiny z receptorami adenozyny.

Odpowiednio prowadzona suplementacja przy pomocy kofeiny może wpływać na usprawnienie resyntezy glikogenu mięśniowego, co sprzyja lepszej regeneracji powysiłkowej. Jednak w trakcie wysiłku jej działanie polega na zmniejszeniu wykorzystania glikogenu i przekierowaniu procesów na tkankę zapasową i mobilizację wolnych kwasów tłuszczowych. Ich wykorzystanie jako źródeł energii sprzyja podniesieniu skuteczności odchudzania, a więc redukcji tkanki zapasowej. Oznacza także pewne działanie termogeniczne, co w przypadku sportowców ma bardzo szerokie zastosowanie - szczególnie w okresie przygotowawczym do zbliżających się zawodów, np., sylwetkowych. Kofeina wpływa tym samym na podniesienie szeroko rozumianej wydolności wysiłkowych organizmu. Sprzyja także niwelacji odczuwanego bólu w trakcie wysiłku.

UWAGA: Dawka kofeiny rzędu 100mg wpływa już na termogenezę organizmu, podnosząc ciepłotę ciała i ilość wydalanej w ten sposób energii.

Kofeina może działać moczopędnie, o czym warto pamiętać, ponadto wypłukuje dosyć skutecznie minerały z organizmu oraz zakwasza go. Dlatego właśnie nie zaleca się przesadzanie z jej ilością oraz okresowe odstawianie preparatów na jej bazie celem oczyszczenia organizmu i receptorów.

Kofeina na odchudzanie

Kofeina może podnosić ciśnienie krwi, co w części publikacji naukowych jest w pewnym zakresie wykluczane, jednak wiele zależy od indywidualnych cech organizmu. Podnosi także temperaturę ciała, czyli działa termogenicznie. Sprzyja procesom lipolizy, a więc rozpadu i pozyskiwania energii właśnie z kwasów tłuszczowych (tkanki zapasowej). Oznacza to, że nie bez powodu znajduje zastosowanie w spalaczach tkanki tłuszczowej, lub w użytkowaniu "solo" celem podniesienia termogenezy i podkręcenia metabolizmu.

Przyjmowanie kofeiny w okresie redukcji może przynieść pożądane efekty, szczególnie jeżeli prowadzona jest dieta niskocukrowa, na bazie produktów o niskim indeksie glikemicznym IG. Oczywiście podstawą jest także odpowiednia aktywność fizyczna, o której nie można zapominać. Dzięki niej mięśnie będą mogły usprawnić spalanie tkanki tłuszczowej celem pozyskania energii przydatnej biologicznie, np. podczas treningu.

Interakcje i toksyczność kofeiny

Kofeina, podobnie jak inne substancje aktywne, może wchodzić w reakcje krzyżowe z innymi substancjami. Warto zatem opisać przekrojowo, jak to wygląda w przypadku suplementacji. Zjawisko to bywa bowiem często wykorzystywane w różnego typu preparatach energetycznych.

Krótki opis interakcji kofeiny z:

  • l-teaniną

L-teanina działa z kofeiną na zasadzie synergii, szczególnie w kwestii poprawy czujności oraz poprawy koncentracji i skupienia uwagi na konkretnym zagadnieniu. Niweluje wpływ różnego typu rozpraszaczy uwagi. Może w niektórych przypadkach wpływać negatywnie na sen, stąd nie zaleca się jej suplementacji w godzinach wieczornych.

  • l-tauryną

Tauryna jest częstym dodatkiem w preparatach kofeinowych w formie tabletek, kapsułek, ale i w napojach energetyzujących, tzw. "energetykach". Sprzyja szybszemu działaniu kofeiny i potęguje efekt pobudzenia organizmu.

  • katechinami zielonej herbaty

Zawarty w zielonej herbacie galusan epigallokatechiny (EGCG) osłabia skok poziomu adrenaliny oraz noradrenaliny we krwi wywoływany zwykle przez większą dawkę kofeiny. Pomaga to w uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia krwi.

Przejdźmy teraz do toksyczności i bezpieczeństwa stosowania kofeiny. Dawką uznawaną za toksyczną jest 20 do 40mg kofeiny w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Zgodnie z wynikami badań, dawki rzędu 200mg dziennie mogą wpływać na podniesienie chwilowych możliwości wysiłkowych organizmu, ale także podnosić ciśnienie tętnicze. Warto podkreślić, że olbrzymie znaczenie ma pochodzenie kofeiny, bowiem jej naturalna forma działa z natury znacznie delikatniej, ale za to dłużej.

Działanie kofeiny

Suplementacja kofeiną niesie za sobą wiele wymiernych korzyści, bowiem wykazuje ona również działanie termogeniczne, a więc podnosi ciepłotę ciała, stymulując przemiany metaboliczne. Jest to bardzo korzystne działanie z punktu widzenia regulacji wagi ciała i pozbycia się zbędnego balastu w postaci tkanki tłuszczowej.

Kolejną korzystną właściwością jest wpływ kofeiny na skrócenie czasu niezbędnego do pełnej regeneracji organizmu, nawet po bardzo ciężkim treningu. Oddziałuje ona na usprawnienie procesów usuwania kwasu mlekowego ze zmęczonych mięśni, co ma oczywisty wpływ na lepszą regenerację potreningową.

Kofeina wpływa także na ograniczenie zmęczenia, poprawia koncentrację i zdolności zapamiętywania. Jest ona powszechnie stosowanym stymulantem zapewniającym pobudzenie organizmu i szybki zastrzyk energii. Jest pozyskiwana w sposób naturalny, ale także na drodze syntezy chemicznej. Struktura chemiczna nie różni się w obu przypadkach. Jedynie inna jest szybkość i długość ich działania.

Kofeina - podsumowanie

Doraźna suplementacja kofeiną jest całkowicie bezpieczna - o ile nie jesteś na nią zbyt podatny. Rozpoczynając jej stosowanie warto rozpocząć przygodę od połowy dawki zalecanej przez producenta celem sprawdzenia reakcji organizmu na skoncentrowaną dawkę stymulantu.

Oferowane przez nasz sklep preparaty w tej kategorii wyróżniają się znakomitą jakością, przemyślanymi składami, ale i dobrą ceną. Zapoznaj się z ofertą, a zdecydowanie znajdziesz w niej wszystko, czego potrzebujesz. Obejmuje ona produkty krajowych marek, jak i zagranicznych.

Poradnik Bodypak