Aminokwasy część V – teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA
Najważniejsze informacje o pięciu aminokwasach (teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA) w ostatniej części serii artykułów "o aminokwasach...".
Kategorie
Marka
Waga
Cena
Smak
Preparaty aminokwasowe bazujące na pełnych kompleksach aminokwasów, mogą się między sobą diametralnie różnić. Jednak ich cechą wspólną jest wysoka jakość oraz zwykle wolna forma, co pozwala na ich szybkie przyswojenie i przedostanie się do krwiobiegu, już w kilka minut po przyjęciu porcji. Warto jednak upewnić się, czy wybrany przez Ciebie produkt bazuje na hydrolizacie czy też nie. Będzie to miało olbrzymie znaczenie dla kinetyki wchłaniania każdej porcji takiego preparatu. Kompleksy aminokwasów charakteryzują się pełnym profilem aminokwasowym. Zawierają więc wszystkie aminokwasy, które są niezbędne dla sprawnego rozwoju i regeneracji tkanek organizmu. Wpływają one na zachowanie dodatniego bilansu azotowego, który jest niezbędny dla zajścia procesów anabolicznych. Każda porcja dostarcza także cenne dla każdego sportowca aminokwasy rozgałęzione (BCAA). Należy pamiętać, że to właśnie aminokwasy w głównej mierze budują tkankę mięśniową. Warto zadbać o ich odpowiednią podaż w ciągu dnia oraz o wysoką jakość stosowanych produktów. Aminokwasy BCAA stanowią aż 35% suchej masy mięśni i nie są syntetyzowane przez organizm. Oznacza to konieczność dostarczenia ich z zewnątrz.
Kompleksy aminokwasowe mają dwojakie zastosowanie w codziennej suplementacji. Stanowią bowiem doskonałe źródło pełnowartościowego budulca dla tkanki mięśniowej, sprzyjają jej sprawnej regeneracji, ale i potęgują procesy anaboliczne dzięki zachowaniu dodatniego bilansu azotowego. Jednocześnie mogą pełnić rolę tradycyjnego uzupełnienia diety o brakujące w bilansie białko. Wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście nic nie wyklucza zaistnienia obu przypadków w jednym czasie.
Zdecydowanie grupą docelową tego typu preparatów są osoby aktywne fizycznie oraz zawodowi sportowcy, którzy wiedzą czego potrzebuje ich organizm. Możesz się zastanawiać, czym się różni taki preparat aminokwasowy od typowej odżywki na bazie koncentratu serwatki. Różnica jest diametralna, bowiem w odżywce masz do czynienia z białkiem budowanym przez aminokwasy połączone między sobą wiązaniami peptydowymi, które muszą zostać zerwane/strawione przez organizm nim zostanie cokolwiek przyswojone. Natomiast kompleksy aminokwasowe cechują się wolnymi formami aminokwasów, mogą również bazować na hydrolizowanym WPC/WPI, co przekłada się na niemal natychmiastowe ich przedostanie się do krwiobiegu i zasilenie aminokwasami pracujących mięśni.
Jedną z podstawowych zalet tego typu preparatów jest zwykle dopracowany i bliski wzorcowego aminogram każdej porcji. Oznacza to, że zaspokoi wszelkie potrzeby mięśni względem dostępności aminokwasów w konkretnych dawkach i wzajemnych proporcjach. Sprzyja zatem maksymalizacji procesów regeneracyjnych, a tym samym anabolicznych. Stanowi znakomite dopełnienie profesjonalnej suplementacji, jak i wzbogaca dietę o pełnowartościowe białko. Jego doskonała przyswajalność i niemal natychmiastowe zasilenie tkanek przez aminokwasy krwiobiegu stanowi podstawę spektakularnych wyników w postaci przyrostu beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Oczywiście wiele zależy od okoliczności suplementacji i dopięcia wszelkich aspektów związanych z jadłospisem oraz powadzonymi treningami.
Kompleksy aminokwasów są szeroko wykorzystywane w suplementacji sportowej, zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby trenujące typowo rekreacyjnie. Ostatecznie to po prostu mieszanki aminokwasów, takie jak w odżywkach białkowych, tyle, że nie są związane między sobą żadnymi wiązaniami chemicznymi. Przekłada się to na ich natychmiastową dostępność i szybką przyswajalność każdej porcji. Czas ma duże znaczenie, szczególnie w okolicy treningu i zaraz po jego zakończeniu.
Kompleksy aminokwasowe występują zwykle w formie tabletek, rzadziej kapsułek oraz płynnych koncentratów. Jednak sytuacja na rynku suplementów jest na tyle dynamiczna, że wszystko to może się szybko zmienić.
Jeżeli natomiast chodzi o to, czym się kierować ? Stawiaj na jakość, która rozumiana jest przez pryzmat zastosowanego surowca oraz ostatecznego "rodzaju" aminokwasów, jakie się znajdują w preparacie. Jeżeli produkt, którym się interesujesz bazuje na wolnych formach aminokwasów lub hydrolizowanej frakcji serwatki - znakomicie. Jednak jeżeli jest to suplement powstały poprzez sprasowanie koncentratu lub izolatu serwatki do formy tabletek - musisz przemyśleć jego zastosowanie w swoim przypadku. Nie można skreślić tego typu suplementów aminokwasowych, bowiem bywają sytuacje, kiedy to właśnie one są doskonałym wyborem. Jednak wiele zależy od planu suplementacyjnego oraz jego założeń i okoliczności.
Kompleksy aminokwasowe stanowią ciekawe dopełnienie suplementacji w ciągu dnia. Mogą bowiem stanowić bogate źródło szybko przyswajalnego budulca, którego tempo dostarczenia do mięśni ma olbrzymie znaczenie dla przyszłych efektów sportowych. Musisz jednak się upewnić, że stosowany preparat bazuje na hydrolizowanym surowcu, lub po prostu na wolnych formach poszczególnych aminokwasów wchodzących w skład mieszanki. Warunkuje to odpowiednio szybkie przyswajanie i brak konieczności trawienia odżywki przez organizm.
Suplementy aminokwasowe jakie znajdziesz w naszej ofercie, stanowią znakomity wybór ze względu na jakość, cenę oraz pewność składu. Zarówno polskie, jak i zagraniczne marki, których produkty znalazły się w tej kategorii, cieszą się odpowiednim uznaniem oraz renomą wśród sportowców wielu dyscyplin.
Najważniejsze informacje o pięciu aminokwasach (teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA) w ostatniej części serii artykułów "o aminokwasach...".
Kto powinien stosować aminokwasy rozgałęzione, a dla kogo będzie to niepotrzebne obciążenie finansowe? Kto faktycznie może odczuć realne działanie BCAA? A może akurat...
Kilka słów na temat suplementacji aminokwasami w ciągu dnia.