ZNIŻKA -12% ZA MINIMUM 150 zł  KOD: WRZ12
Wygląda na to, że znajdujesz się na terenie Polski. Jeśli chcesz abyśmy wsyłali Ci towar do innego kraju ustaw go aby obliczyć odpowiednio wszystkie ceny i koszty.
Kraj dostawy
Super zniżka -12% na zakupy powyżej 150 zł. Sprawdź

5 najważniejszych korzyści stosowania BCAA

BCAA - stosować, czy nie stosować? Przeczytaj jakie możesz uzyskać korzyści z ich przyjmowania.
5 najważniejszych korzyści stosowania BCAA
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Rozgałęzione aminokwasy BCAA to podstawa suplementacji każdego sportowca. Większość zawodników poleca ich stosowanie, ponieważ stała ich suplementacja niesie ze sobą wiele zalet. Tak więc jakie dokładnie korzyści uzyskamy regularnie je stosując?


1. Działają antykatabolicznie.
Katabolizm mięśniowy to nic innego jak czerpanie energii z białek mięśniowych na skutek wyczerpanych rezerw energetycznych w naszym organizmie. Przyjmując aminokwasy rozgałęzione BCAA dostarczamy nie tylko budulec dla swoich mięśni, ale także kolejne źródło energii. Organizm będzie czerpał energię z przyjętych aminokwasów i zabezpieczymy dzięki temu nasze mięśnie przed rozpadem.

2. Opóźniają zmęczenie.
Aminokwasy rozgałęzione BCAA opóźniają zmęczenie w trakcie treningu na skutek działania na nasz mózg. W trakcie trwania aktywności fizycznej normalnym faktem jest odczucie przez nas zmęczenia. Dzieje się tak na skutek wysłanych do mózgu oznak zmęczenia przez neuroprzekaźniki serotoniny. Serotonina to hormon, który reguluje sen, więc w trakcie treningu jego wysoki poziom nie jest pożądany. Za wysoki poziom serotoniny odpowiedzialny jest natomiast aminokwas zwany tryptofanem. I tutaj z pomocą przychodzą aminokwasy rozgałęzione BCAA, a konkretnie jeden z nich – walina, która ogranicza dostęp tryptofanu do mózgu. Właśnie dzięki działaniu waliny zmęczenie w trakcie treningu będzie znacznie mniej odczuwalne.

3. Przyspieszają regeneracje po treningu.
Aby odpowiednio zregenerować organizm po treningu przydatna może okazać się suplementacja BCAA po treningu. Oczywiście nie ulega wątpliwości, iż do przeprowadzenia odpowiedniej regeneracji konieczne jest dostarczenie pełnowartościowych składników odżywczych i nie możemy o tym zapominać. Jednakże dodatek aminokwasów rozgałęzionych BCAA zaraz po wysiłku może okazać się dla nas niezwykle korzystny, gdyż leucyna, izoleucyna i walina pełnią rolę podstawowego budulca włókien mięśniowych.

Po treningu sięgnij po:

Sport Definition BCAA Definition - 465g
Sport Definition BCAA Definition - 465g
27 Niezweryfikowane
1 porcja / 2,10 pln
104,99 pln
BioTech BCAA Zero - 360g
BioTech BCAA Zero - 360g
21 Niezweryfikowane
1 porcja / 1,88 pln
75,00 pln
6PAK Nutrition BCAA PAK - 400g
6PAK Nutrition BCAA PAK - 400g
40 Niezweryfikowane
1 porcja / 1,50 pln
59,99 pln


4. Przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej. 
Ta zaleta nie jest jednoznacznie udokumentowana naukowo, jednakże coraz więcej faktów wskazuje na przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej dzięki podaży aminokwasów BCAA. Głównym argumentem jest tutaj działanie antykataboliczne, dzięki któremu nasz organizm ma ułatwione zadanie czerpania energii z adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Z kolei sama leucyna, której zazwyczaj przyjmujemy najwięcej z całego kompleksu aminokwasów rozgałęzionych, przyczynia się do wzrostu syntezy białek mięśniowych, co dla naszego organizmu jest bardzo dużym obciążeniem pod względem energetycznym. Tak więc wydatek energetyczny w trakcie jej przyswajania jest bardzo wysoki, co w efekcie skutkuje zwiększonym spalaniem kilokalorii.

5. Wspomagają budowę masy mięśniowej.
Wiele źródeł podaje pozytywny wpływ BCAA na budowę masy mięśniowej, ale coraz więcej osób poddaje wątpliwości ich korzystny wpływ w tym aspekcie uznając tą zaletę za mit. Czy słusznie? W mojej ocenie zdecydowanie nie! Każdy z nas doskonale sobie zdaje sprawę z tego, iż do rozbudowy masy mięśniowej niezbędne jest białko. Białko to oczywiście poszczególne aminokwasy, które po spożyciu są syntezowane przez nasz organizm. Aminokwasy rozgałęzione BCAA, a więc leucyna, izoleucyna i waliną, stanowią podstawę wiązań białka, które tworzy mięśnie. Zatem zwiększona ich podaż bez wątpienia wspomaga przyrost masy mięśniowej.

Podsumowanie

Jeśli do tej pory zastanawiałeś się czy warto wprowadzić BCAA do swojej suplementacji to wszystkie podane korzyści powinny zdecydowanie rozwiać Twoje wątpliwości.  W żaden sposób nie będą one działać negatywnie na nasz organizm, a ilość zalet, jakie możemy dzięki nim uzyskać jest bardzo szeroka. W mojej ocenie aminokwasy rozgałęzione BCAA powinny być nieodłącznym elementem suplementacji każdej osoby aktywnej fizycznie zarówno w okresie budowy masy mięśniowej jak i redukcji tkanki tłuszczowej.

Zawodnik, trener, instruktor, doradca ds. suplementacji. Pasjonat kulturystyki, z którą związany jest od 2014 roku. Swoją pasje łączy z codzienną pracą w branży suplementacyjnej. Ukończył wiele kursów, w tym na trenera personalnego oraz instruktora siłowni. Swoją wiedzę czerpie przede wszystkim z własnego doświadczenia, ale jednocześnie cały czas dokształca się jako czynny uczestnik kursów i szkoleń w całej Polsce. Należy do grupy osób, których fascynuje "oldschoolowe" podejście do wszystkiego co związane z treningiem, dietą i suplementacją. Uważa, że w doskonaleniu sylwetki najważniejsza jest systematyczność i przede wszystkim ciężki trening, który niekoniecznie musi być udokumentowany zdjęciem na Instagramie ;) Ma za sobą kilka startów w zawodach kulturystycznych i w niedalekiej przyszłości rozważa powrót "na deski".

Zostaw opinię