
Kreatyna i białko - czy to naprawdę dobre połączenie?
O tym suplemencie od dłuższego już czasu słychać głośno, nie tylko wśród zawodowych sportowców, ale i tych osób, które dopiero sprawdzają swoje możliwości w zakresie...
Marka
Waga
Cena
Smak
Poszukujesz suplementu, który będzie wsparciem w drodze do celu? Postaw na monohydrat kreatyny, którego działanie jest potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Niezależnie od formy — kapsułek czy proszku — będzie to doskonały wybór, który przyniesie Ci wiele wymiernych korzyści, jego forma nie ma wpływu na działanie. Regularna suplementacja kreatyną to strzał w dziesiątkę, jeśli zależy Ci na zwiększeniu wydolności fizycznej!
W ofercie bodypak.pl znajdziesz monohydraty zarówno polskich, jak i zagranicznych marek suplementacyjnych. Monohydrat jest dość tanią formą kreatyny, więc suplementy te są przystępne cenowo, a jednocześnie skuteczne i bezpieczne.
Monohydrat kreatyny jest związkiem chemicznym składającym się z cząsteczki kreatyny i cząsteczki wody. Jest to jedna z form kreatyny, która występuje również w organizmie człowieka – znajduje się m.in. w mięśniach szkieletowych, mózgu czy wątrobie. Niestety, jej produkcja w organizmie nie jest wystarczająca, stąd też tak duża popularność suplementacji kreatyną.
Kreatyna stosowana jest w suplementacji już od 1990 roku i od początku cieszy się sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, ponieważ jej stosowanie przynosi wiele korzyści i to nie tylko osobom aktywnym fizycznie. Monohydrat to jedna z najbardziej popularnych form kreatyny (zaraz obok jabłczanu kreatyny).
Monohydrat kreatyny charakteryzuje się wiązaniem wody w organizmie. Nie zdarza się to zawsze, ale jest to częste zjawisko i polega na pojawieniu się tzw. "podlania", czyli zwiększenia ilości wody w tkankach podskórnych, co daje efekt ich obrzmienia. Nie jest to groźne dla zdrowia. W momencie zaprzestania stosowania monohydratu kreatyny można zaobserwować zmniejszenie się ilości zatrzymanej wody podskórnej.
Monohydrat kreatyny zwiększa wydolność fizyczną w przypadku krótkich, następujących po sobie ćwiczeniach. Do takiego rodzaju wysiłku zalicza się trening siłowy czy też np. sprinty.
Wpływ kreatyny na procesy energetyczne zachodzące w pracujących mięśniach są nie do pominięcia. Dzięki kreatynie adenozynotrifosforan (ATP), będący swoistym nośnikiem energii przydatnej biologicznie, może odnawiać się szybciej i skuteczniej. To właśnie skutkuje uwolnieniem energii, która jest następnie wykorzystywana, np. podczas treningu na siłowni. Warto podkreślić, że zwiększona synteza ATP sprzyja dłuższym, intensywniejszym treningom, a to prosta droga do znacznie lepszych efektów sportowych.
Sięgnij zatem po monohydrat kreatyny i ciesz się zauważalnym postępem. Zwróć też uwagę, że zwiększenie wydolności fizycznej, jakie można osiągnąć dzięki przyjmowaniu kreatyny, pośrednio pomaga w zwiększeniu masy mięśniowej, ponieważ dzięki niej możliwe są cięższe, bardziej intensywne treningi siłowe.
Naukowcy dopatrują się jeszcze jednego działania monohydratu kreatyny – pozytywnego wpływu na pracę mózgu. Dotyczy to w szczególności funkcji poznawczych, takich jak zapamiętywanie, uczenie się, koncentracja. Eksperci zyskają całkowitą pewność, gdy przeprowadzone zostaną dalsze badania, ale na tę chwilę jest bardzo prawdopodobne, że regularna suplementacja kreatyną może poprawić sprawność umysłową.
Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną, więc przede wszystkim takiego efektu można się spodziewać. Co więcej, monohydrat kreatyny wpływa pozytywnie na pracę mózgu, tak więc można zaobserwować lepsze funkcjonowanie i "świeżość" umysłu.
Pamiętaj, że efekty suplementacji monohydratu kreatyny wymagają przyjmowania co najmniej 3 g kreatyny dziennie. Dawki mniejsze niż minimalna mogą nie przynieść żadnych rezultatów, więc nie warto ich zaniżać. Jeśli czujesz potrzebę zmniejszenia dawki do mniejszej niż 3 g, może to oznaczać, że suplement Ci nie służy i przydałoby się skonsultować z lekarzem i/lub dietetykiem.
Każdy suplement diety zawierający monohydrat charakteryzuje się swoim "indywidualnym" dawkowaniem. To oznacza, że należy stosować się do zaleceń producenta, jakie podane są na opakowaniu stosowanego przez Ciebie produktu. Dzięki temu suplementacja kreatyną jest możliwie jak najbardziej bezpieczna, a jej skuteczność zmaksymalizowana. Bardzo ważne jest to, że aby uzyskać efekty, konieczne jest przyjmowanie kreatyny w ilości minimum 3 g dziennie.
Kiedyś często stosowano cykle kreatynowe, natomiast obecnie są one dość przestarzałą metodą stosowania kreatyny. Uważano wtedy, że najszybsze możliwe wysycenie organizmu monohydratem kreatyny jest warunkiem wykorzystania jej pełnego potencjału. W rzeczywistości nie warto przyjmować dawek 30000 mg przez kilka tygodni cyklu, ponieważ niepotrzebnie obciąża to organizm, a dodatkowo jest to marnowanie produktu. Nadmiar kreatyny jest wydalany wraz z moczem, więc zastosowanie ogromnej dawki nie przyniesie większych efektów niż przyjęcie zalecanej porcji.
Aktualnie większość osób aktywnych fizycznie i zawodowych sportowców stosuje ciągły schemat dawkowania monohydratu kreatyny – codziennie taka sama dawka, bez kilkutygodniowych przerw w suplementacji, chociaż niektórzy czują się lepiej, gdy na jakiś czas odstawią suplement, a potem znów do niego wrócą.
Jeśli chodzi o monohydrat, dostępne są suplementy w różnych formach - kreatyna w kapsułkach, kreatyna w proszku, a nawet w tabletkach. Decyzja co do postaci kreatyny należy do Ciebie i zależy od Twoich preferencji – wybierz to, co jest dla Ciebie wygodniejsze.
Większość produktów zawiera wyłącznie monohydrat kreatyny, ale zdarzają się także takie, które są wzbogacone o inne składniki. W składzie takich produktów można znaleźć dodatki do monohydratu kreatyny: aminokwasy BCAA/EAA czy też taurynę, witaminę B6 czy witaminę D.
Całkiem popularnym rodzajem suplementów diety z monohydratem jest mikronizowany monohydrat kreatyny. Jest to bardzo czysty produkt z wysokiej jakości kreatyną. Warto zwrócić także uwagę na stopień rozdrobnienia danego suplementu kreatynowego (mesh) - im wyższy jego stopień, tym większa ilość monohydratu kreatyny zostanie przyswojona.
Monohydrat kreatyny sprawdzi się w przypadku osób początkujących, które dopiero zaczynają stosować kreatynę. Ich organizmowi powinno być łatwiej przyzwyczaić się do kreatyny w tej formie. Nie ma jednak żadnych ograniczeń - monohydrat to również odpowiednia kreatyna dla sportowców, którzy ciężko trenują, a nie są początkującymi. Działanie monohydratu nie jest zależne od stopnia zaawansowania osoby aktywnej fizycznie.
Oczywiście monohydrat kreatyny polecamy osobom, które dążą do zwiększenia wydolności fizycznej i siły. Wysokiej jakości monohydrat może także poprawić sprawność umysłu, więc właściwie kreatynę można polecić każdemu.
Podsumowując, monohydrat kreatyny sprawdzi się w przypadku osób aktywnych fizycznie marzących o rozwoju formy i postępach w treningu. Skutkiem ubocznym monohydratu kreatyny jest zwiększenie motywacji do dalszej pracy nad sobą i przełamywania swoich ograniczeń!
Warto podkreślić, że kreatyna to jeden z najważniejszych elementów suplementacji sportowej. Połączenie kreatyny, białka oraz witamin i minerałów stanowi podstawowy plan suplementacyjny osób aktywnych. Bywa wykorzystywany także w celu przełamania problematycznej stagnacji, a więc braku postępów w rozwoju formy fizycznej związanych ze zjawiskiem przetrenowania lub zbyt małego urozmaicenia treningów. Może być stosowany przez wszystkie osoby aktywne fizycznie, niezależnie od płci oraz stopnia zaawansowania.
Rynek suplementów diety jest obszerny, a więc produktów na bazie monohydratu kreatyny jest wiele. Przekłada się to na pewien problem podczas wyboru, jednak podstawą pozostaje jakość, czystość i skuteczność zastosowanego surowca.
Wybierz najlepszy monohydrat kreatyny dla siebie – postaw na tę postać kreatyny, która odpowiada Ci najbardziej, rozpocznij suplementację i ciesz się efektami!
O tym suplemencie od dłuższego już czasu słychać głośno, nie tylko wśród zawodowych sportowców, ale i tych osób, które dopiero sprawdzają swoje możliwości w zakresie...
Powroty na siłownię bywają ciężkie – zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy od połowy marca nie mieliśmy do nich dostępu z uwagi na panującą epidemię COVID-19. Wiele osób –...
HMB stosujesz w swojej suplementacji i chcesz spotęgować jego działanie? Przeczytaj i sprawdź, z jakimi innymi suplementami warto je połączyć!