• 350 g - 1 100 g

  • 11,00 pln - 80,00 pln

Oleje, zdrowe kwasy tłuszczowe

Aktywne filtry:

Sortowanie: Trafność
Znaleziono: 11
Trec Olej MCT GOLD - 400ml

Trec Olej MCT GOLD - 400ml

 opinii (3)
1 porcja / 1,15 pln
29,99 pln
Najniższa cena: 49,99 pln -40%
7Nutrition Olej z Pestek Dyni - 250 ml

7Nutrition Olej z Pestek Dyni - 250 ml

47,99 pln
7Nutrition Olej Kokosowy Extra Virgin - 900ml

7Nutrition Olej Kokosowy Extra Virgin - 900ml

 opinii (3)
1 porcja / 0,58 pln
34,99 pln
Najniższa cena: 39,99 pln -13%
Ostrovit Coconut Oil Extra Virgin - 900g

Ostrovit Coconut Oil Extra Virgin - 900g

 opinii (6)
34,99 pln
Intenson Olej Kokosowy Rafinowany Bezzapachowy - 500ml

Intenson Olej Kokosowy Rafinowany Bezzapachowy - 500ml

 opinii (5)
11,99 pln
Najniższa cena: 13,99 pln -14%
Olimp MCT Oil - 400 ml

Olimp MCT Oil - 400 ml

 opinii (4)
84,99 pln
7Nutrition MCT Oil - 400ml

7Nutrition MCT Oil - 400ml

24,99 pln
Ostrovit MCT Oil - 500ml

Ostrovit MCT Oil - 500ml

 opinii (1)
1 porcja / 0,80 pln
32,99 pln
Activlab MCT Oil - 400ml

Activlab MCT Oil - 400ml

47,99 pln

Zdrowe kwasy tłuszczowe i oleje w Bodypak.pl

Oleje oraz wybrane kwasy tłuszczowe to nieodłączny element zdrowej i zrównoważonej diety, której zadaniem jest dostarczenie organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje on do sprawnego funkcjonowania. Stanowią także ważny czynnik dla utrzymania pełni zdrowia, na który warto zwrócić uwagę.

Najbardziej wartościowe kwasy tłuszczowe i oleje

Oleje roślinne stanowią cenny składnik codziennej diety. Odpowiednio dobrane dostarczają do organizmu solidne dawki kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, 6 (wielonienasycone kwasy tłuszczowe) oraz 9 (jednonienasycone kwasy tłuszczowe). Organizm ludzki nie jest w stanie sam syntetyzować wszystkie niezbędne mu kwasy tłuszczowe, a te, które jest w stanie - często są to zaskakująco niewielkie ilości, które nie pokryją potrzeb. Właśnie dlatego tak ważną kwestią jest odpowiednie zbilansowanie także pod kątem tłuszczów prowadzonej diety. Warto podkreślić, że w olejach roślinnych można spotkać tak ważną dla zdrowia i urody witaminę E.

Zdrowe kwasy tłuszczowe i oleje - właściwości NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych)

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) mogą wpływać pozytywnie na poziom "złego" cholesterolu - obniżając jego stężenie. Wpływają także na regulację równie niekorzystnych dla organizmu trójglicerydów, wspierając tym samym prawidłową pracę i kondycję układu krążenia. Ważną kwestią jest odpowiednio skomponowana mieszanka tłuszczów, tak, by stosunek omega 3 do 6 wynosił około 1:5. Warto podkreślić, że skład olejów jest różny, tak jak i zastosowanie poszczególnych produktów jest odmienne - mają po prostu inne przeznaczenie.

UWAGA: Bardzo ważną kwestią jest smażenie na odpowiednim oleju, by uniknąć spożycia niebezpiecznych związków, które mogą się wydzielać w czasie podgrzewania tłuszczu. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku olejów o relatywnie niskiej temperaturze dymienia.

UWAGA: Pamiętaj, że kwasy tłuszczowe wielonienasycone w czasie smażenia tracą swoje wyjątkowe właściwości. Jedynie jednonienasycone kwasy tłuszczowe są odporne na działanie wyższych temperatur.

Zdrowe kwasy tłuszczowe i oleje godne polecenia

Każdy olej roślinny, przy założeniu racjonalnych ilości, jest wartościowym składnikiem każdej diety. Warto jednak podkreślić walory kilku z nich:

  • olej sojowy, pozyskiwany z pestek dyni oraz olej z orzechów włoskich (niezwykle bogate źródło kwasów omega 3 oraz 6),
  • olej z zarodków pszenicznych (rzadko spotykany w Polsce, znakomite źródło kwasów omega 3, 6 oraz dobrze przyswajalnej witaminy E),
  • olej pozyskiwany z pestek winogron (zawiera solidne ilości witaminy E oraz kwasów omega 6),
  • olej lniany (źródło kwasów omega 3),
  • oliwa z oliwek (jest bogata w kwasy tłuszczowe z grup omega 3 i 6).

Zdrowe kwasy tłuszczowe i oleje - jaki wybrać do smażenia, a jaki do sałatek? 

Jak wiesz, nie każdy olej nadaje się do smażenia. Dlatego sięgając po tłuszcze roślinne warto sprawdzić tę kwestie. Najczęściej polecane są oleje rzepakowe, ewentualnie masło klarowane, jednak nie takie dostępne w sklepie, a uzyskiwane samodzielnie w domu. Można dotrzeć do informacji, że oliwa z oliwek nie nadaje się do smażenia, jednak nie jest tak do końca. Jeżeli smażenie będzie krótkie i nie przekroczy 170 stopni Celsjusza, np. podczas przygotowywania jajecznicy - sprawdzi się doskonale.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się, jaki olej sprawdzi się jako dodatek do sałatek - najlepszą opcją są oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Należą do nich: olej lniany, pozyskiwany z pestek dyni lub z pestek winogron. Ciekawym wyborem może okazać się także olej z orzechów włoskich. Tylko pamiętaj, że nie sprawdzą się one podczas obróbki cieplnej.

UWAGA: Jednym z najlepszych wyborów będą oleje tłoczone na zimno, które muszą być przechowywane w lodówkach - także w sklepie. Nie powinny być wystawiane na działanie słońca.

Zdrowe kwasy tłuszczowe i oleje - rola w organizmie

Tłuszcze są również źródłem niezbędnych dla nas nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin, które są w nich rozpuszczalne (A, D, E, K). Ponadto, kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego przebiegu syntezy hormonów, wpływają pozytywnie nawet na stan skóry i włosów. Pamiętaj, że kwasy tłuszczowe, podobnie jak węglowodany, pełnią rolę energetyczną w organizmie człowieka (1 gram tłuszczu dostarcza aż 9 kcal, czyli ponad 2 razy więcej energii niż wspomniane wcześniej węglowodany i białka). Stanowią zatem bogate źródło energii do działania.

Zdrowe kwasy tłuszczowe i oleje - zastosowanie w kuchni

Oleje, zdrowe kwasy tłuszczowe - kategoria ta obejmuje produkty najwyższej jakości, których naturalne pochodzenie jest jedną z najważniejszych kwestii dla wielu osób dbających o swoją dietę i organizm. Można je z powodzeniem wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Zależnie od rodzaju oleju, sprawdzą się zarówno do smażenia potraw, jako składnik dań, a także do wypieków. Pamiętaj o bardzo ważnej roli tłuszczu w naszej codziennej diecie (nie bez powodu część z nich określana jest jako „zdrowe tłuszcze”). Godne polecenia produkty z tej kategorii:

Naturalny, nierafinowany olej kokosowy najwyższej jakości. Posiada typowy dla siebie smak i aromat. Znakomita propozycja dla osób dbających o swoją dietę. Może być dodatkiem do dań oraz wypieków. Poprawia przyswajanie magnezu oraz wapnia z pokarmu. Jeżeli nie jesteś w stanie zdzierżyć jego smaku bądź zapachu - sięgnij po wersję rafinowaną, która jest ich pozbawiona. Oczywiście pozostałe cenne właściwości nie ulegają zmianie.

Wysokiej klasy olej MCT pozyskiwany w pełni ze starannie wyselekcjonowanego kokosa! Polecany jest w głównej mierze osobom aktywnym fizycznie oraz zawodowcom. Wyróżnia się aż sześciokrotnie większym stężeniem kwasów: kaprynowego i kaprylowego w porównaniu do klasycznego oleju kokosowego.

Zdrowe kwasy tłuszczowe i oleje - podsumowanie

Oferta naszego sklepu jest bardzo szeroka i bogata w produkty różnych marek, zarówno światowych, jak i rodzimych producentów. Zdecydowanie znajdziesz wśród nich wszystko, czego potrzebujesz w danej chwili. Charakteryzują się wysoką jakością, pewnym pochodzeniem i korzystnymi cenami. Oferta może dynamicznie się zmieniać, bowiem pragnąc dopasować się do oczekiwań klientów, regularnie ją modyfikujemy zgodnie z ich oczekiwaniami.