Najczęściej popełniane błędy na redukcji
- Błędy popełnia każdy, czy to w pracy zawodowej, w życiu prywatnym, czy w drodze o lepszą sylwetkę...
- 1. Nieodpowiednia ilość kalorii w ciągu dnia;
- 2. Nieodpowiedni dobór makroskładników w diecie;
- 3. Zbyt szybkie ucięcie kalorii;
- 4. Zbyt duże przypisywanie rezultatów suplementom diety
- 5. Brak odpowiedniej regeneracji!
- Podsumowanie
Błędy popełnia każdy, czy to w pracy zawodowej, w życiu prywatnym, czy w drodze o lepszą sylwetkę. Były, są i będą one popełniane – bez względu na to jak bardzo będziemy się o to starać. Wychodząc Wam naprzeciw, wskażę 5 najczęściej popełnianych błędów na redukcji, aby Wasza redukcja była jak najbardziej efektywna i przede wszystkim przyjemna.
1. Nieodpowiednia ilość kalorii w ciągu dnia;
Zdecydowanie nr 1 jeśli chodzi o błędy podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Wiele razy można usłyszeć jak ktoś mówi: „jem zdrowo, ale i tak nie chudnę – dlaczego?”. Samo zdrowe jedzenie bez liczenia kalorii nie pomoże. Zawsze w okresie redukcji tkanki tłuszczowej największą rolę odgrywać będzie deficyt kaloryczny. To właśnie brak zachowania deficytu kalorycznego odpowiedzialny jest za taką sytuację, w której pomimo tego, iż spożywamy zdrowe produkty nasze ciało nie zmienia się tak jakbyśmy sobie tego życzyli. W Internecie istnieje wiele kalkulatorów, które wskażą Wam jaką podać kaloryczną w ciągu dnia powinniście spożywać, aby sukcesywnie gubić tkankę tłuszczową.
2. Nieodpowiedni dobór makroskładników w diecie;
Deficyt kaloryczny towarzyszący każdej redukcji tkanki tłuszczowej to nie wszystko. Ważne jest również rozłożenie odpowiednio podaży makroskładników takich jak białka, węglowodany i tłuszcze. W przypadku redukcji tkanki tłuszczowej największą rolę odgrywać będzie białko, lecz to nie znaczy aby całość kalorii dostarczać właśnie z piersi z kurczaka, czy odżywek białkowych. Zadbajcie zatem o podaż białka na poziomie 2g/kg masy ciała, a pozostałą część kalorii rozłóżcie pomiędzy węglowodany oraz tłuszcze. Możecie także podzielić całość na 3 równe części – z każdego makroskładnika dostarczyć po 33% kalorii. Nie bez znaczenia będzie również odpowiednie źródło pochodzenia białek, węglowodanów i tłuszczy. Korzystajcie z jak najmniej przetworzonej żywności, unikajcie słodyczy, przekąsek między posiłkami, fast-foodów i Wasza redukcja będzie efektywniejsza.
Produkty, które mogą Cię zainteresować:
3. Zbyt szybkie ucięcie kalorii;
Nie odkryję Ameryki, jeśli napiszę, że aby redukować tkankę tłuszczową – potrzebujesz deficytu kalorycznego. Jednak nie możecie popełnić błędu, który powiela tak wiele osób: zbyt drastyczne obcięcie kalorii na początku redukcji. Oczywiście u osób, które muszą w krótkim czasie zgubić kilka kilogramów (zawodnicy sportów sylwetkowych, mma, itp.) – drastyczne obcięcie kalorii w krótkim okresie czasu zda egzamin, natomiast w przypadku zwykłej redukcji tkanki tłuszczowej nie jest to polecane. Dzieje się tak ponieważ drastyczna obcinka kalorii na początku – raczej nie pozwoli Ci na dalsze obcinanie w przyszłości kalorii. Warto zatem rozpoczynać redukcję tkanki tłuszczowej z jak najwyższego pułapu kalorycznego, aby w przyszłości, gdy redukcja na chwilę zatrzyma się – mieć z czego obcinać dalsze kalorie. W mojej ocenie na początku redukcji powinniśmy obcinać 10-15% z pułapu kalorycznego.
4. Zbyt duże przypisywanie rezultatów suplementom diety
Na początku muszę wspomnieć iż absolutnie nie demonizuje roli suplementów w redukcji tkanki tłuszczowej – wręcz przeciwnie! Są one bardzo potrzebne i zdecydowanie polecam je stosować, choćby z uwagi na fakt, iż w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej musimy zadbać o odpowiednią podaż witamin i minerałów, białka, kwasów tłuszczowych omega 3 i wielu, wielu innych. Jeśli chodzi natomiast o niniejszy punkt – wiele osób rozpoczynając redukcję tkanki tłuszczowej wprowadza od razu spalacze tłuszczu, oczekując spektakularnych efektów, nie dbając o deficyt kaloryczny. Oczywiście w zależności od rodzaju spalacza tłuszczu jakieś efekty odczujemy: czy to zwiększoną ciepłotę ciała, czy pobudzenie na treningu, natomiast jeśli nadal zachowany zerowy, bądź dodatni bilans kaloryczny – nie osiągniemy najważniejszego – spalenia tkanki tłuszczowej. Zatem suplementy jak najbardziej tak, lecz podparte odpowiednio zbilansowaną dietą!
5. Brak odpowiedniej regeneracji!
Zwiększona aktywność na redukcji jest potrzebna, ale nie możecie zapominać również o regeneracji. Wasz układ nerwowy oraz mięśnie już i tak mocno nadszarpnięte deficytem kalorycznym oraz treningiem nie mogą pracować cały tydzień na pełnych obrotach. Napiszę nawet więcej: jeśli nie będziecie poświęcać czasu na regenerację – rezultaty Waszej redukcji mogą zostać zmniejszone, jak i nawet nie będzie się nic zmieniać w sylwetce. Najważniejszym elementem regeneracji jest sen! Zadbaj zatem o to aby w ciągu doby przesypiać od 6-8 godzin – będzie to miało niebagatelny wpływ na Twoją regenerację. Nie ustawiaj także na każdy dzień treningu – ciało również potrzebuje odpocząć od treningu! Wiem, że kusi zwiększać w nieskończoność aktywność, myśląc, że im więcej ruchu tym więcej spalonych kalorii. Jednak takie postępowanie może prowadzić do dużego zmęczenia organizmu, a w efekcie do kontuzji i zaprzepaszczenia wcześniejszych efektów redukcji.
Podsumowanie
Redukcja nie należy do najłatwiejszych okresów w walce o lepszą sylwetkę i najlepiej każdy chciałby ją ominąć jak najszybciej. Niestety jednak prędzej czy później przyjdzie na każdego z nas czas kiedy będzie trzeba zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej. Niniejszy artykuł pomoże Wam jednak przejść przez ten etap łagodniej, a przede wszystkim – co najważniejsze – efektywniej! Jeśli pomoże Wam w redukcji niniejszy post – podzielcie się z nami tym na Naszej grupie „BODYPAKA” na Facebooku, do której Was serdecznie zapraszam!
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZobacz inne artykuły z kategorii Trening
Zobacz wszystkie artykułyNajlepsze ćwiczenia na plecy na siłowni - 10 ćwiczeń
Dźwiganie zakupów, noszenie ciężkich toreb i plecaków, a także praca siedząca i brak aktywności fizycznej - wszystkie te aspekty życia codziennego mogą prowadzić do osłabienia lub zaburzenia pracy mięśni pleców, które należą do największych grup mięśniowych i codziennie pełnią wiele bardzo ważnych funkcji. Dowiedz się, dlaczego warto wzmacniać mięśnie pleców, jakie ćwiczenia możesz wykonywać na...
Zostaw opinię