11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11
Trening

05-02-2019

Trening poprawiający kondycję i wytrzymałość dla piłkarzy

Nic nie dzieje się z dnia na dzień - tak można podsumować kwestie treningów poprawiających wytrzymałość i kondycję w piłce nożnej. W ciągu roku mamy tylko dwa okresy, w których można popracować nad tymi aspektami. Mowa tutaj o przerwie między rundą wiosenną i jesienną oraz między sezonami. Jak zatem powinien wyglądać trening poprawiający kondycję i wytrzymałość dla piłkarzy?

Bez względu na to, czy trenujemy piłkę nożną amatorsko, czy też jest to nasz zawód - żaden sportowiec nie jest w stanie trenować na wysokich obrotach przez cały rok. Okres, w którym rozgrywane są mecze w ramach ligi, czy też Mistrzostw Świata/Europy to czas, kiedy między meczami nie mamy możliwości na poprawę wytrzymałości i kondycji. Tutaj raczej powinniśmy się skupić nad jej podtrzymaniem, a w szczególności na doskonaleniu techniki oraz rozwiązań taktycznych.

Okres przygotowawczy:

Odpowiednio zaplanowany okres przygotowawczy może decydować o wyniku sportowym w trakcie sezonu piłkarskiego. Każdy okres przygotowawczy charakteryzować się będzie etapem o bardzo ciężkiej pracy, pracy umiarkowanej i wypoczynku bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu ligowego.

Planowanie:

To ono będzie odgrywało główną rolę w budowaniu kondycji i wytrzymałości u piłkarzy. Piłka nożna to wysiłek mieszany – w trakcie meczu przeplatany jest wysiłek o charakterze beztlenowym (krótkie zrywy w trakcie meczu) oraz tlenowym (np. trucht w trakcie powrotu na swoją pozycję po akcji). Piłkarz w trakcie meczu przebiega ok 10-12 km, co może nie wydaje się wielkim wyczynem, jednak należy pamiętać, że w piłce nożnej możemy mieć wiele kilkudziesięciu metrowych sprintów i jeszcze więcej sprintów kilkumetrowych, co przekłada się na duże zmęczenie w trakcie meczu, do którego trzeba się odpowiednio przygotować.

napoje, które mogą Ci się przydać w trakcie meczu:

Monster Energy Ultra RED ZERO CUKRU - 500ml
5,99 PLN
Zobacz Produkt
Powerade Vitamin - 500ml
3,49 PLN
Zobacz Produkt
Power Water's + BCAA Organic Caffeine - 500 ml
4,99 PLN
Zobacz Produkt

Makrocykl treningowy:

Pierwszy tydzień makrocyklu treningowego powinien być wprowadzeniem do mocniejszych treningów, więc tutaj skupiamy się na kilkunastominutowych biegach w umiarkowanym tempie. Następnie przechodzimy już do cięższych treningów, w których intensywność będzie wzrastać z tygodnia na tydzień. W tym okresie przeplatać się będą treningi, w których będziemy biegać dłuższe dystanse z mniejszą prędkością, z treningami, podczas których będą pokonywane krótkie dystanse z niemalże maksymalną prędkością (treningi interwałowe).

W ostatnim czasie bardziej popularne stają się formy przygotowania fizycznego w formie krótkich, intensywnych "gierek" na mniejszych bądź większych obszarach, gdzie praktycznie przez cały okres trwania "gierki" pracujemy na bardzo wysokim tętnie, a jednocześnie szkolimy technikę gry w piłkę nożną.

Im bliżej sezonu startowego - powinniśmy już lekko schodzić z obciążeń, aby od pierwszego meczu być w pełni sił po ciężkim okresie przygotowawczym. Nie powinniśmy także zapominać o tym, że piłkarze również przygotowania do sezonu odbywają na siłowni. Co prawda nie jest to typowy trening "kulturystyczny", lecz nakierowany na dynamikę z obciążeniem, aby zawodnik nie był zbyt "elektryczny" w trakcie meczu i zachował jak najwięcej dynamiki.

Dobór obciążeń, długości oraz intensywności treningu powinien być dobierany do każdego zawodnika indywidualnie. Stosuje się do tego m.in. "sporttestery", które pozwalają wskazać na jakim procencie tętna maksymalnego dany zawodnik pracuje i w odniesieniu do tego, zwiększamy, lub zmniejszamy intensywność treningów.

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition Carbonic - 1000g

29,99 PLN
Zobacz produkt

7Nutrition ZMB + GMC - 90 kaps.

32,99 PLN
Zobacz produkt

Farma Białka Płynne Białko Jaj - 1kg

24,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak