SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY
Suplementacja

19-11-2020

5 „tipów” przydatnych podczas masy

Spis treści

  1. definicja
  2. wskazówki

Definicja

Okres masowy to okres, który odpowiednio poprowadzony i dobrze przepracowany da nam ogromne benefity w postaci przyrostu beztłuszczowej masy ciała. Oczywiste jest, że podczas surplusu energetycznego – prócz budowy mięśni, organizm odkłada tez pewien procent tkanki tłuszczowej. Rzecz w tym, aby przyrost tkanki mięśniowej był znacznie większy aniżeli tkanki tłuszczowej. Okres budowanie jest okresem długim, wymagającym cierpliwości, pracy i zaangażowania.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Trec Magnum 8000 - 4000g
124,99 PLN
Zobacz Produkt
Formotiva Muscle Mass Maker - 1000g
45,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Gainer Solid Mass - 3000g
109,99 PLN
Zobacz Produkt

Wskazówki:

Poniżej pięć podstawowych wskazówek okresu „masowego".

początek etapu masowego

Ważne jest niski poziom body fat (tkanka tłuszczowa) z jakiego „wchodzimy” w ten etap. Im bardziej przysłowiowo zalani jesteśmy (im wyższy % tkanki tłuszczowej) – tym gorzej będzie przeprowadzana masa. Grunt, to dobry fundament pod długi proces budowy mięśni. Przy niskim otłuszczeniu mamy mniejsze prawdopodobieństwo na odkładanie się tkanki tłuszczowej aniżeli w przypadku wysokiego poziomu BF. Najczęściej etap masy jest poprzedzony etapem redukcji.

surplus kaloryczny

Co zapewne nikogo nie dziwi. Aby budować – dostarczamy nadwyżkę energii. Nie skąpimy takich makroskładników – jak węglowodany. Jednakże często, w przypadku zwiększonej podaży jedzenia – albo zaczynają się problemy z układem trawiennym, albo po prostu nie „przejadamy” wyliczonego zapotrzebowania. Tutaj pomocne staje się komponowanie posiłków w wersji płynnej lub półpłynnej (np. wysokokaloryczne shake w okresie potreningowym), a jeżeli ciężko trenujemy i pozwala Nam na to poziom tkanki tłuszczowej – wprowadzenie produktów rekreacyjnych (żelki, płatki itp.). Innym sposobem są gotowe mieszanki w postaci gainerów. Często pomijanym makroskładnikiem jest tłuszcz – natomiast zdrowe kwasy tłuszczowe mogą być równie dobrym źródłem energii co węglowodany. Pamiętajmy, że tłuszcze biorą udział w syntezie takich hormonów jak chociażby testosteron (o jego pozytywnym wpływie na tkankę mięśniową w kolejnym punkcie). Grunt, to brak monotonności – która w okresie masowym nie powinna mieć miejsca.

co do powyższego – można sięgnąć po suplementację, która ułatwi trawienie i zapewni poposiłkowy komfort. Tutaj można pokusić się o takie suplementy jak chociażby maślan sodu czy enzymy trawienne. Jest to jednak opcja polecana przy dość dużym dyskomforcie podczas trawienia.

Sen

Regeneracja to najważniejszy elementów budowania dobrej jakościowo masy mięśniowej. Bez odpowiedniej regeneracji – tracony jest czas na odbudowę mięśnia. Tym samym spada efektywność wykonywanego treningu, jakość czy intensywność – co przedkłada się na treningowe osiągi i dalej – budowanie masy mięśniowej. Tutaj warto zaznaczyć, iż brak do 8h snu powoduje spadek testosteronu (hormonu odpowiedzialnego za procesy anaboliczne) – który jest kluczowym hormonem w przypadku budowy mięśni.

Ciężki trening.

Dobrze skomponowany plan treningowy, skupienie, trening który lubimy (dość istotna kwestia) jak i częstotliwość. To w skrócie – składowe podwaliny budowania masy mięśniowej. Ważne jest, by mieć świadomość iż na masie nie dokonamy spektakularnych osiągnięć co do każdej części ciała. Skupienie się na priorytetach np. klatka, tylna taśma (kończyny dolne), inne – pozwoli na dopracowaniu tych elementów w najmniejszym szczególe. Warto jest wówczas rozłożyć sobie dana partię co najmniej na dwa dni treningowe. Co więcej, ciężar – 70-80% ciężaru maksymalnego to doby bodziec do wzrostu.

Produkty, które mogą Cię zainteresować :

Odżywka na Masę 6PAK Nutrition Gain PAK - 3000g
119,99 PLN
Zobacz Produkt
Sport Definition Mass Definition - 3kg
139,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Mass XXL - 3000g
134,99 PLN
Zobacz Produkt

Zobacz także: 5 TIPÓW przydatnych podczas redukcji 

Bibliografia:

Nedeltcheva, A. V., Kilkus, J. M., Imperial, J., Schoeller, D. A., & Penev, P. D. (2010). Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity. Annals of Internal Medicine, 153(7), 435.

Sylwia Pietrzak

PROMOTORKA BODYPAK. Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyszki. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Jest czynnym zawodnikiem PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego - w 2019 ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Co więcej, stały bywalec siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Od 10 lat - bydgoszczanka. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część życia) czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Hard Mass - 2800g

189,99 PLN
Zobacz produkt

BioTech Hyper Mass - 6800g

339,99 PLN
Zobacz produkt

Trec Hard Mass - 900g

69,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak