12% ZNIŻKI*  KOD: MIKO12

Melatonina vs ashwaghanda? Co wybrać na lepszy sen?

W obecnych czasach poziom stresu dzień w dzień u każdego z nas sięga zenitu. Ciągły pośpiech, pandemia, obawy, niepewna przyszłość, ciężkie życiowe decyzje itd. To tylko nieliczne z codziennych odczuć i zmagań, które wywołują u nas stres.

Często okazuje się, że środowisko stresowe, w którym obcujemy ma ogromny wpływ na jakość naszego snu, a co za tym idzie – na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Próbujemy sobie radzić ze stresem na różne sposoby, nie zawsze skutecznie. Obniżony poziom melatoniny w organizmie powoduje problemy ze snem. Ashwaghanda z kolei zmniejsza poziom stresu w organizmie co także sprzyja jakości snu.

Z tego artykułu dowiesz się jak możesz pomóc sobie w walce ze stresem i jak polepszyć jakość swojego snu oraz co Ci w tym bardziej pomoże – melatonina czy ashwaghanda !

Zacznijmy od podstaw. Czym się różnią te dwie substancje?

Melatonina to hormon. Hormon to substancja biologicznie aktywna produkowana przez wyspecjalizowane komórki lub gruczoły organizmu ludzkiego lub zwierzęcego.
Ashwaghanda to adaptogen. Adaptogen to substancja aktywna ułatwiająca przystosowanie się (adaptację) organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych – stresu.

Melatonina – funkcje

Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę, który w największym stężeniu produkowany jest gdy w ciągu doby zaczynają panować ciemne warunki (zaczyna się noc). Najwięcej między 23:00 – 3:00. Melatonina odpowiada za odczucia typowe gdy chce nam się spać. Dlatego też nazywamy melatoninę hormonem snu. Jest niezwykle ważna bo reguluje nasz zegar biologiczny, który jest coraz bardziej doceniany. Melatonina jest też bardzo silnym antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki i chroni organizm przed stresem oksydacyjnym.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Essence Melatonin - 120 tabl.
19,99 PLN
Zobacz Produkt
Essence Ashwagandha - 90 tabl.
19,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Effective Line GABA + Melatonin - 90 tabl.
34,99 PLN
Zobacz Produkt

Co jeszcze?

Melatonina oprócz tego, że usuwa wolne rodniki, to reguluje też działanie enzymów odpowiedzialnych za system antyoksydacyjny, takich jak: peroksydaza i reduktaza glutationowa. Melatonina ponadto usprawnia działanie układu odpornościowego organizmu.

Melatonina – skutki niedoboru i wskazania do suplementacji

Niestety, jej zawartość w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Między 35 – 40 rokiem życia możemy mieć problem z jakością i długością snu. Ale to nie jedyny przypadek gdzie występuje problem z jej zawartością. Dlatego w określonych przypadkach wskazana jest jej suplementacja.

U kogo się sprawdzi?

- U osób starszych
- U pracujących na zmiany
- U osób cierpiących na jet-lag po podróży lotniczej

Ponadto bardzo obiecujące są również wyniki badań nad właściwościami zdrowotnymi melatoniny.
W badaniach na zwierzętach potwierdzono korzystną rolę melatoniny w leczeniu nowotworów (m.in. czerniaka, gruczolakoraka).
Podobnie, w toku badań potwierdzono ochronne działanie melatoniny na komórki nerwowe. U zwierząt, którym usunięto szyszynkę, badacze zaobserwowali zwiększoną śmiertelność komórek nerwowych.

Melatonina czy ashwagandha?

Jak już wiecie melatonina to hormon, który naturalnie występuje w organizmie i wpływa na naturalny rytm dobowy organizmu, w tym jakość snu. Ashwagandha z kolei to roślinny adaptogen, który pomaga nam w przystosowaniu się do sytuacji stresowych, czyli ułatwia radzenie sobie ze stresem, a także wzmacnia funkcje poznawcze, procesy zapamiętywania i uczenia się.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

6PAK Nutrition Effective Line GABA + Melatonin - 90 tabl.
34,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Vitality Ashwagandha 800 - Ashwagandha w kapsułkach - 60 kaps.
34,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Sleep-ER Nocna Formuła Regeneracyjna - 225g
69,99 PLN
Zobacz Produkt

Czy ashwagandha może także poprawić jakość snu?

Jak najbardziej, ponieważ ashwagandha łagodzi stres. A człowiek, który się dużo stresuje, gorzej sypia. W jaki sposób ashwagandha działa na stres? Substancje aktywne w niej zawarte wpływają na pobudzenie receptorów GABA (rodzaje receptorów błonowych wiążących kwas γ-aminomasłowy (GABA), pełniących ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego), w skutek czego organizm nie wydziela kortykoliberyny (CRH). To z kolei powoduje, że w organizmie nie zwiększa się poziom kortyzolu (hormonu stresu).
Ashwagandha nie wykazuje działania toksycznego (nadal trwają badania nad jej bezpieczeństwem) i nie powoduje skutków ubocznych. Na jej suplementację powinny jednak uważać osoby, które cierpią z powodu padaczki, a suplementacja jej razem z innymi lekami wymaga konsultacji lekarskiej.
W przypadku suplementacji melatoniny to po pierwsze należy mieć do niej wskazania. Po drugie, mimo, że można ją zakupić bez recepty, to jej stosowanie należy skonsultować z lekarzem. Melatonina to hormon i niewątpliwie ma wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Podsumowując:

Obie substancje mogą okazać się dla Ciebie pomocne, a kwestia co lepiej na Ciebie zadziała zależy od przyczyny Twoich problemów ze snem. Jeśli głównym problemem jest przewlekły stres – warto najpierw spróbować ashwaghandy. To ona pomoże organizmowi zaadoptować się do sytuacji stresowych i przewlekłego stresu (co nie zmienia faktu, że stres to nasz największy wróg i warto pracować nad jego maksymalnym ograniczeniem). Jeśli jednak głównym problemem u Ciebie są zaburzenia rytmu dobowego – to sprawdzi się lepiej melatonina.

Paulina Górka

Promotorka Bodypak. Trener personalny i dietetyk kliniczny po Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz certyfikowany trener personalny. Ponadto uczestniczka wielu szkoleń o tematyce zarówno dietetycznej jak i treningowej. Na co dzień prowadzi pacjentów dietetycznie online oraz prowadzi treningi personalne z dojazdem i wirtualnie. Specjalizuje się w dietoteapii chorób autoimmunologicznych (m.in. Hashimoto, IO). Jej pasje to trening siłowy, joga i jazda konno.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Sleep - 60 kaps.

54,99 PLN
Zobacz produkt

Sport Definition SLEEP AID - 120 tabl.

49,99 PLN
Zobacz produkt

Trec Vitality Ashwagandha 800 - Ashwagandha w kapsułkach - 60 kaps.

34,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak