11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11
Suplementacja

25-06-2019

Jakie suplementy wspomagają pracę mózgu?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • naturalne suplementy dla funkcjonowania mózgu – czym są?

  • kiedy wymagamy suplementacji?

  • przykłady dostępnych na rynku suplementów.


Suplementy – czyli uzupełnienie diety – mają wspomóc pracę naszego organizmu. Ostatnio dość często spotyka się coraz bardziej różnorodne preparaty mające na celu uzupełnić naszą dietę o odpowiednie witaminy, minerały czy środki, które poprawią wydolność naszych organów. Tak jak ważnym elementem naszego organizmu jest serce, układ trawienny czy układ ruchu – tak dość często pomijanym jest mózg (tym bardziej w okresach wzmożonego stresu, redukcji, wysiłku). Nootropy, czyli naturalne suplementy wspomagające prace mózgu maja za zadanie poprawić pamięć, koncentracje, wszelkie funkcje kognitywne, czujność, kreatywność, skupienie.

Nie jest to suplementacja obligatoryjna, nie jest tez wymagana w sposób permanentny. Warto jednak obserwować organizm i poznawać sygnały, jakie i kiedy nam je przekazuje. Dość często przyczyną naszego rozkojarzenia czy braku koncentracji jest brak konkretnego minerału, witaminy czy snu. Organizm jest jak maszyna, odpowiednio dobrane do niej preparaty konserwujące – doprowadzą do bezustannej, dobrej jej pracy. Po suplementy sięgamy najczęściej w okresie długotrwałej redukcji, kiedy deficyt ogranicza zdolność do dostarczenia wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. Stres, długotrwałe bodźce zewnętrzne osłabiające nasza odporność psychiczną jak i fizyczną, wysiłek, niedosypianie, brak odpowiedniej regeneracji, przeziębienia – wszystkie te czynniki spowalniają pracę naszego mózgu. A jak doskonale wiemy, to mózg zarządza procesami całego naszego organizmu.

Suplementy, które ci się przydadzą:

Essence Rhodiola Rosea - 90 tabl.
39,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Effective Line Rhodiola Rosea - 90 tabl.
29,99 PLN
Zobacz Produkt
UNS Rhodiola [Różeniec górski] - 90 tabl.
48,99 PLN
Zobacz Produkt

Podstawowymi suplementami ogólnodostępnymi na rynku suplementów są m.in.:

1. DHA - kwas dekozaheksaenowy oraz EPA - kwas eikozapentaenowy
DHA odgrywa ważną role w utrzymaniu struktury i funkcji mózgu na odpowiednim poziomie, natomiast EPA spowalnia procesy starzenia oraz działa przeciwzapalnie. Oba kwasy znajdują się w omedze-3. Stawiając na suplement Omega-3 warto zwrócić uwagę na stosunek ww. kwasów w preparacie oraz ich zawartości w kapsułce. Sportowcy suplementują nawet do 3g kwasu omega – 3 (EPA do DHA, 300:200 mg);
2. Resweratrol
Najczęściej można spotkać go w czekoladzie czy winie, jest on naturalnym przeciwutleniaczem oraz spowalnia procesy starzenia. Wpływa korzystnie na procesy zapamiętywania. Dawka optymalna i zalecaną jest 100 mg dwa razy dziennie;
3. Kofeina
Suplement, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Działa poprzez zwiększenie czujności, pobudzenie CUN (centralnego układu nerwowego), naturalnie dostępna w kawie czy ciemnej czekoladzie. Suplementacja zalecana od 200 do 400mg dziennie. Większe dawki nie są aprobowane, ze względu na odwrotny efekt niż zamierzony.
4. Rożeniec górski
Stosowany w medycynie chińskiej, niedawno pojawił się na rynku polskim. Poprawia sprawność mózgu, samopoczucie, a w przypadku kobiet – wpływa korzystnie na bóle menstruacyjne podczas cyklu miesiączkowego.
5. Kwas alfa-liponowy
Przeciwutleniacz tkanek mózgu, unieszkodliwia wolne rodniki i hamuje starzenie się organizmu. Dawka zalecana to 600mg na dzień.
6. Alfosceran choliny (Alpha GPC)
Dość mało znany suplement na rynku, jednakże o szerokim spektrum zastosowania, gdzie główną jego zaleta jest wsparcie układu nerwowego. Stosowany zarówno w przypadku zaburzeń pracy mózgu, ale i tez u osób zdrowych – w celu poprawy kondycji i higieny jego pracy. Poprawia refleks oraz koordynacje ruchową, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w przypadku osób uprawiających sporty walki. Ponadto przyczynia się do usuwania substancji toksycznych z mózgu, jest najlepszym źródłem choliny dla organizmu.

Na rynku suplementacyjnym dostępnych jest wiele innych substancji nootropowych:

• tyrozyna
• izoflawony
• kreatyna
• ekstrakty ziołowe i inne.


Należy jednak pamiętać, że żaden suplement nie zastąpi Nam właściwej higieny życia i świadomego dbania o potrzeby naszego organizmu.

Sylwia Pietrzak

PROMOTORKA BODYPAK. Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyszki. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Jest czynnym zawodnikiem PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego - w 2019 ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Co więcej, stały bywalec siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Od 10 lat - bydgoszczanka. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część życia) czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Herbal Energy - 60 kaps.

29,99 PLN
Zobacz produkt

Essence Berberine + Turmeric - 90 tabl.

59,99 PLN
Zobacz produkt

Sport Definition Caffeine [That's for Her] - 120 tabl.

19,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak