11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11
Suplementacja

09-01-2017

Składniki aktywne przedtreningówek

Odżywki przedtreningowe bez wątpienia zyskują coraz to większą popularność wśród osób trenujących różnego rodzaju sporty. Są to preparaty, które ze względu na zawartość składników aktywnych mają za zadanie nas pobudzić, przyczynić się do lepszej pompy mięśniowej i/lub zwiększyć naszą wytrzymałość w trakcie wysiłku fizycznego. Jednak czy zdajemy sobie sprawę co tak naprawdę zawierają takie preparaty i w jaki sposób wpływają one na nasz organizm? Poniżej postaram się pokrótce przedstawić najważniejsze i najczęściej spotykanie składniki aktywne pre-workout'ów, które producenci używają w swoich produktach.

1. Kofeina

Kofeina jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Jest jednym z najmocniejszych środków naturalnego pochodzenia, którą spotykamy w preparatach przedtreningowych. Bardzo łatwo przekracza barierę krew-mózg nlokuje receptory adenozynowe w naszym mózgu, które odpowiadają za ogólne zmęczenie i senność. Stymuluje także wydzielanie adrenaliny działając pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Kofeina oprócz pobudzenia wykazuje bardzo wiele zalet, które korzystnie wpływają na przebieg naszych treningów – opóźnia zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, zwiększa wydolność fizyczną organizmu. Warto również zwrócić uwagę na to, iż działanie kofeiny w kapsułkach, czy to gotowych preparatach przedtreningowych, znacznie różni się od tej zawartej w kawie. Jest o wiele mocniejsze i bardziej odczuwalne, ponieważ występuje ona w postaci wolnej. W kawie natomiast występuje w postaci kompleksowej (pełnych związków) i jej wchłanianie jest o wiele słabsze i wolniejsze, ponieważ nasz organizm ma do niej cięższy dostęp. Tak więc to, że pijemy duże ilości kawy w ciągu dnia nie będzie oznaczać, że kofeina wolna nie będzie nas pobudzać.

2. Tauryna

Ciężko trafić na przedtreningówkę, która nie zawiera tauryny. Jest ona dodawana praktycznie do każdej z nich. Występuje także w napojach energetycznych. Jest to niebiałkowy aminokwas biogenny, którego głównym zadaniem jest sprzęganie kwasów żółciowych przed wydaleniem ich z wątroby. Jej dodatek spotykamy często w pre-workout'ach, ponieważ pozytywnie oddziaływuje na ośrodkowy układ nerwowy. Jest antagonistą związku zwanego GABA, który odpowiada za rozluźnienie mięśni i zmniejszenie pobudliwości. Kolejną zaletą tauryny jest bardzo korzystny wpływ na przyswajanie kreatyny, która jest jej podstawowym transporterem do mięśni.

3. L-tyrozyna

L-tyrozyna należy do grupy endogennych aminokwasów białkowych, czyli produkowanych samodzielnie przez nasz organizm. Występuje jako dodatek w przedtrenignówkach, ponieważ jest prekursorem w syntezie neurotransmiterów takich jak: dopamina, adrenalina, noradrenalina, a co za tym idzie wykazuje bardzo pozytywne działanie podczas długich i ciężkich sesji treningowych, a także w stanach przemęczenia. Do jej zalet bez wątpienia należy również zwiększenie i poprawa koncentracji, z czym często możemy mieć problem w trakcie treningu. Wspomaga także pracę mózgu oraz zwiększa odporność na stres. Ma więc działanie bardzo kompleksowe.

4. AAKG (L-arginina)

L-arginina jest podstawowym składnikiem każdej przedtreningówki, która ma za zadanie zwiększyć naszą pompę mięśniową w trakcie treningu. Jej głównym zadaniem jest produkcja tlenku azotu (NO), którego działanie polega na ułatwieniu transportu składników odżywczych do komórek mięśniowych. Spowodowane jest to rozszerzeniem naczyń krwionośnych, a co za tym idzie jeszcze większą pompą mięśniową podczas wysiłku fizycznego. Przyczynia się także do lepszej regeneracji po treningu.

5. Jabłczan cytruliny

Jabłczan cytruliny to połączenie niebiałkowego aminokwasu, jakim jest cytrulina oraz kwasu jabłkowego. Razem z l-argininą jest najlepszym boosterem pompującym, jaki możemy stworzyć. Nie bez powodów więc występuje ona w gotowych produktach przedtreningowych tworzonych przez firmy suplementacyjne. Jabłczan cytruliny jest subtratem w procesie syntezy tlenku azotu (NO), a co za tym idzie bardzo pozytywnie wpływa na zwiększenie pompy mięśniowej w trakcie treningu.

6. Beta-alanina

Beta-alanina jest to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy podstawowych aminokwasów białkowych. Jest prekursorem substancji zwanej karnozyną, która odpowiada za regulację pH układu mięśniowego oraz utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową w obrębie komórek mięśniowych, co zapobiega powstawaniu kwasu mlekowego. Dzięki temu beta-alanina opóźnia efekt zmęczenia, sprzyja wszelkim procesom regeneracyjnym i hamuje niekorzystne reakcje kataboliczne w naszym organizmie. Ponadto ma korzystny wpływ na poprawę kurczliwości włókien mięśniowych, a co za tym idzie powoduje szybszy rozrost tkanki mięśniowej oraz zwiększenie siły naszych mięśni. Podsumowując działanie i wpływ beta-alaniny na nasz organizm możemy stwierdzić, że regularne jej stosowanie wpływa bardzo korzystnie na poprawę całkowitej wydolności naszego organizmu, a także na przyrost masy mięśniowej, stąd jej dodatek do przedtreningówek.

7. Wyciąg z buraka

Rzadko spotykany dodatek do przedtreningówek, jednak jest to składnik, który świetnie wpływa na wydajność ćwiczeń głównie poprzez zwiększenie wydolności. Zawarte w wyciągu z buraka związki powodują rozszerzenie światła naczyń tętniczych oraz żylnych. Efektem tego zajwiska jest bardziej ukrwiony układ sercowo-naczyniowy, natomiast układ mięśniowy potrzebuje mniejszej ilości tlenu podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Potwierdzają to badania naukowe, które zostały przeprowadzone przez brytyjskich naukowców.

8. BCAA

Często spotykany w składzie jest dodatek aminokwasów rozgałęzionych BCAA, których używamy zazwyczaj przed i po treningu. W takiej sytuacji mamy przed treningiem ułatwione zadanie przyjmując wszystko w jednym suplemencie. Jednak jeśli chcemy odczuć pozytywne działanie samych aminokwasów to bardziej polecane jest stosowanie ich mimo wszystko w oddzielnym suplemencie, ponieważ porcja z przedtreningówki może okazać się niewystarczająca.

9. Kreatyna

Kreatyna występuje w przedtreningówkach przeważnie w formie monohydratu. Ma ona za zadanie utrzymać większą ilość wody w naszych komórkach mięśniowych. Często słyszymy o lepszym „nabiciu” podczas cykli kreatynowych, co jest właśnie efektem zatrzymania większej ilości wody. Jeśli ktoś stosuje regularnie kreatynę przez cały rok to taki dodatek nie będzie dla niego przeszkodą, jednak jeśli stawiamy na cykle kreatynowe, to pomiędzy nimi stosowanie przedtreningówek z dodatkiem kreatyny będzie raczej kolidowało z owymi założeniami.

Piotr Hapek

Zawodnik, trener, instruktor, doradca ds. suplementacji. Pasjonat kulturystyki, z którą związany jest od 2014 roku. Swoją pasje łączy z codzienną pracą w branży suplementacyjnej. Ukończył wiele kursów, w tym na trenera personalnego oraz instruktora siłowni. Swoją wiedzę czerpie przede wszystkim z własnego doświadczenia, ale jednocześnie cały czas dokształca się jako czynny uczestnik kursów i szkoleń w całej Polsce. Należy do grupy osób, których fascynuje "oldschoolowe" podejście do wszystkiego co związane z treningiem, dietą i suplementacją. Uważa, że w doskonaleniu sylwetki najważniejsza jest systematyczność i przede wszystkim ciężki trening, który niekoniecznie musi być udokumentowany zdjęciem na Instagramie ;) Ma za sobą kilka startów w zawodach kulturystycznych i w niedalekiej przyszłości rozważa powrót "na deski".

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

FA Nutrition Xtreme Napalm Pre-Contest - 500g

69,99 PLN
Zobacz produkt

IHS High Kick - 420g

99,00 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition VASO PAK - 320g

69,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak