ZGARNIJ 50zł ZNIŻKI* W PREZENCIE  KOD: GIFT50
Wygląda na to, że znajdujesz się na terenie Polski. Jeśli chcesz abyśmy wsyłali Ci towar do innego kraju ustaw go aby obliczyć odpowiednio wszystkie ceny i koszty.
Kraj dostawy
Super zniżka -12% na zakupy powyżej 150 zł. Sprawdź

Skuteczne suplementy na stawy

Kilka słów o suplementacji, która może pomóc nam w walce z bólem stawów.
Skuteczne suplementy na stawy
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Wolałbym nie pisać o suplementach, które mają na celu zmniejszenie bólu w stawach, lecz właśnie bardziej zapobiegając mu.

O stawy trzeba dbać od młodych lat, dlatego mamy kazały nam pić mleko dla zdrowych kości i jeść galaretki w obawie o stawy. Nie myliły się, jeśli chodzi o stawy, to lepiej zapobiegać niż leczyć, bo często może być już za późno i nigdy nie odbudujemy nadszarpniętych stawów kolanowych, łokciowych, czy nadgarstkowych.

Ból stawów sygnalizuję nam, iż wdziera się w nie zapalenie, bądź mają one nieodpowiednie smarowanie. Często bóle barkowe czy nadgarstkowe nękają kulturystów, dlatego też powinni oni dbać o odpowiednie akcesoria takie jak usztywniacze nadgarstków, czy pasy na kolana aby w jak największym stopniu chronić stawy. Jeżeli już zaczyna nękać nas ból i to ostre kłucie, nie pozostaje nam nic innego jak udać się do lekarza, a ten przepisze silne leki przeciwbólowe. Dlatego lepiej zapobiegać, chronić i dbać o nasze stawy, a czym?

Najpopularniejszymi środkami na rynku są: glukozamina oraz kolagen. Istnieje pełno suplementów na stawy zawierające któryś z tych składników, bądź połączone w jedno. Do suplementów na stawy zalicza się również popularna chrząstka rekina.

Glukozamina – jest to jeden ze składników chrząstki stawowej. Badania co do glukozaminy są podzielone. Jedne wskazują na znaczącą poprawę przy stosowaniu tego preparatu, trudno się dziwić skoro jest częścią chrząstki, inne badania jednak ukazują iż tylko w niewielkim stopniu poprawiają one działania naszych stawów.  Glukozamine dzielimy na dwie formy – siarczan oraz chlorowodorek. Jeśli chodzi o dawki, producenci podają różnie, od 500mg do 1500mg. Ogólnie zakłada się, iż dobowa dawka nie przekracza 2000mg. Porcje dzielimy na trzy razy dziennie, najlepiej rano, w południe i wieczorem. Zażywamy wraz z posiłkiem.

Nieco droższym preparatem na stawy jest kolagen. Kolagen na rynku możemy spotkać w formie tabletek/kapsułek bądź najczęściej w postaci proszki do rozpuszczenia w wodzie. Istnieją dwa typy kolagenu, typ pierwszy i drugi. Jeśli zależy nam na ochronie stawów, interesować nas powinien kolagen drugiego typu. Kolagen dawkuje się ok. 100mg dziennie. Wg badań jest skuteczniejszy od glukozaminy, dlatego dawki są dużo mniejsze. Istnieje również kolagen aplikowany w zastrzykach. Działanie jest oczywiście takie same.

Preparatem na zmniejszenie uczucia bólu w stawach, bardzo popularnym ostatnio jest tran uzyskiwany z wątroby dorsza oraz kwas hialurnowy. Tran podaję się w kapsułkach, natomiast kwas podaje się w zastrzykach.

Tak naprawdę suplementy przedstawione powyżej działają profilaktycznie, dbać o stawy powinniśmy przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Trzeba zawsze pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed ćwiczeniami, szczególnie gdy nasze stawy narażone są na duże obciążenia, jak w przypadku dźwigania ciężarów. Jeśli jesteś biegaczem, zadbaj o odpowiednie obuwie, które zapewni Ci dogodną amortyzację stawów.

Dietetyk sportowy

Zostaw opinię